ანოტაცია: ქუთაისში პოლიციელის აბრამ რიჟინაშვილის მკვლელობა; გორის მაზრელი მიქელაშვილის, ნადირაშვილის და გოლიბაშვილის სიკვლიდით დასჯა; პოლიციელ ლოლაძის მცველის მკვლელის ვლადიმერ გულაძის სიკვდილით დასჯა; სუფსაში ეკზეკუციის ჩაყენება; გენ.-გუბერნატოპრის მიერ სოფლების: ქემერთის, ხევის, მარცვლის, ზანავას, მლაშეს, ზედუბანის, აპიეთისა და დერცელის მცხოვრებთა დაჯარიმება; სოც.-დემოკრატიული პარტიის ბათუმის კომიტეტის წევრების: ცერაძის, ხონელიძის და გოგონაძის დაპატიმრება; თედო სახოკიას მიესაჯა სამუდამო ციმბირი; თბილისში პოლიციელ ნიკოლაევის და უბნის ზედამხედველ სლეპუშკინის მკვლელობა; ქუთაისის საგუბერნიო ციხიდან ხვრელის გათხრა და 38 პატიმრის გაქცევა და სხვ.
ანოტაცია: საგურამოში ი. ჭავჭავაძის მებაღის მკვლელობა; გორში საპყრობილის ზედამხედველ დავიდენკოს მკვლელობა; თბილისში არუთინოვის ოქროულობის მაღაზიის დაყაჩაღება; თბილისში, სასამართლოს დარბაზიდან გამოსული მუსგენის გაქცევა; მამასახლის როსტომაშვილის მკვლელობა ურიანთუბანში; მეპურეთა სამდღიანი გაფიცვა თბილისში; მეტეხის ციხეში დარაჯების მიერ პატიმარ შეროტინის მკვლელობა; საფოსტო მატარებლის გაძაცვა; ბაქოში ბალახნის ბოქაულ პესტოვის მკვლელობა; ქუთაისში სომეხი მღვდლის ამირაღიანცის მკვლელობა; თბილისში პოლიციელ კოზმა სინანის და ჯაშუშის კადიკოვის მკვლელობა; თბილისში რკინიგზის ეკლესიის გაძარცვა და სხვ.