გრიგოლ ვოლსკი : [ჟურნალისტის, ქართველი პოეტისა და ლიტერატურული მოღვაწის გრიგოლ ვოლსკის - უმწიფარიძის გახსენება] / ივანე ზურაბიშვილი // განთიადი. - თბილისი, 1988. - N4. - გვ.244-248[MFN: 435502]
პერსონალია:  უმწიფარიძე გრიგოლ (ჟურნალისტი, პოეტი, ვოლსკი).
იზოთეიზმის ისტორიული საფუძვლები და ბაგრატოვანთა ისტორია : [ნარკვევები ქართული იდეოლოგიური აზროვნების ისტორიიდან] / ჯაბა სამუშია // არტანუჯი. - თბილისი, 1994. - N1. - გვ.24-30[MFN: 435503]
1. შარიქაძე, ვ.
სიახლისათვის მზადყოფნა : [თბილისის სამეცნიერო-საწარმოო გაერთიანება "ანალიზ-ხელსაწყო" სამეურნეო-საქმიანობის ახალ პირობებში] / ვ. შარიქაძე, გ. თოფურია // საქართველოს კომუნისტი. - თბილისი, 1986. - N12. - გვ.41-60[MFN: 435504]
თოფურია, გ.
1. ფრიდონაშვილი, ნანა
მეორე შეხვედრა "მერი პოპინსთან" : [შ. რუსთაველის სახელობის თეატრის სპექტაკლი] / ნანა ფრიდონაშვილი // თეატრალური სიცოცხლე. - თბილისი, 1987. - N5. - გვ.24-27[MFN: 435505]
1. ცხომელიძე, მარინე
რუსთაველის თეატრი : [სპექტაკლის "გასაღები" შესახებ] / მარინე ცხომელიძე // თეატრალური მოამბე. - თბილისი, 1987. - N2. - გვ.17-18[MFN: 435506]
1. იმერელი, გიორგი
მარიონეტები ზესტაფონში : [ზესტაფონში მარიონეტების თეატრის გახსნა 1986 წ. 17 იანვარს] / გიორგი იმერელი // თეატრალური მოამბე. - თბილისი, 1986. - N2. - გვ.103[MFN: 435507]
1. მუმლაზე, დალი
ჟამი განკითხვისა-ჟამი გამოფხიზლებისა : [სპექტაკლი "ას ერგასის დღე" თბილისის შ. რუსთაველის სახელობის თეატრში] / დალი მუმლაძე // თეატრალური მოამბე. - თბილისი, 1986. - N2. - გვ.26-36[MFN: 435508]
მოხსენიებული პირები:  .
"კონცერტი"-ზუსტი მისამართით : [შ. რუსთაველის სახელობის თეატრის სპექტაკლის "კონცერტი ორი ვიოლინოსათვის აღმოსავლური საკრავების თანხლებით" შესახებ] / მაია კობახიძე // თეატრალური მოამბე. - თბილისი, 1986. - N1. - გვ.31-35[MFN: 435509]
1. ქვლივიძე, მიხეილ
ეროვნული სპექტაკლი : [კინოსტუდია ქართული ფილმის თეტრალური სახელოსნოს სპექტაკლი "წუთისოფელი ასეა"] / მიხეილ ქვლივიძე // თეატრალური მოამბე. - თბილისი, 1985. - N4. - გვ.29-30[MFN: 435510]
1. ჩუბინიძე, მარიამ
ჯარისკაცი, სიყვარული, დაცვის ბიჭი და პრეზიდენტი : [რუსთაველის თეტრის სპექტაკლი რეჟისორი რ. სტურუა] / მარიამ ჩუბინიძე // თეატრი და ცხოვრება. - თბილისი, 2006. - N1. - გვ.12-15[MFN: 435511]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 43547 | 43548 | 43549 | 43550 | 43551 | 43552 | 43553 | 43554 | 43555 | 43556 | 43557 |  შემდეგი »  ბოლო »»