აზნაურთა ფენის ზოგიერთი თავისებურება ფეოდალურ საქართველოში : [აღმოსავლეთ საქართველოს XVII-XVIII სს. მასალების მიხედვით] / გ. აკოფაშვილი // საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიის მოამბე. - თბილისი, 1959. - ტ.22. - გვ.627-632. - (N5)[MFN: 56061]
Роль агротехнических мероприятий в изменении численности полевок на культурных землях / И. Беришвили ; Е. Ахвледиани // Труды Института защиты растений. - Тбилиси, 1970. - т.22. - с.22-24[MFN: 56065]
ი. გოგებაშვილის და გ. კალანდარიშვილის რუსული ენის სახელმძღვანელო : [Г. Каландаришвили "Начальный курс русского языка для грузин по практическому методу". 1879. განხილვა] // სკოლა და ცხოვრება. - თბილისი, 1960. - N8. - გვ.38-40[MFN: 56066]
საბჭოთა ვაჭრობის განვითარება საქართველოში : [Абуладзе, В. Внутренная торговля Грузинской ССР 1921-1932ггю Часть первая, Тб., 1962] / ა. სტეფანიშვილი ; რ. ირემაშვილი // საქართველოს ეკონომისტი. - თბილისი, 1963. - N2. - გვ.94-96. - რეცენზია[MFN: 56067]
გაიოზ რექტორის სიტყვა : [წარმოთქმული საქართველოს რუსეთთან შეერთების გამო 1783 წლის 20 აგვისტოს. შ. ხანთაძის წინასიტყვაობით] // დროშა. - თბილისი, 1959. - N5. - გვ.10[MFN: 56069]