უნივერსალური ათწილადი კლასიფიკაცია
მოიძებნა 47 ჩანაწერი.
საყვარელიძე, გ.
ისტორიული დადგენილების წლისთავი // პარტიული მშენებლობა . - 1940. - N10. - გვ.13-9[MFN: 8149 ]
UDC: 349.4(47+57)
ანოტაცია: საკ. კ. პ. (ბ) ც. კ-სა და სსრ კავშირის სახალხო კომისართა საბჭოს დადგენილება "კოლმეურნეობათა საზოგადოებრივი მიწების განიავებისაგან დაცვის ღონისძიებათა შესახებ"
მატიანის რუბრიკა: სოფლის მეურნეობა ; აგრონომია .
ვეფხვაძე, მ.
უპროექტოდ და უნებართვოდ აშენებული შენობების თაობაზე აღძრული დავების განხილვის საკითხისათვის // საბჭოთა სამართალი . - 1959. - N4. - გვ.33-34[MFN: 51740 ]
მატიანის რუბრიკა: სახელმწიფო და სამართალი ; სსრკ სახელმწიფო და სამართალი ; საბჭოთა სამართლის სხვა დარგები .
ხოჭოლავა, ა.
საქართველოს რესპუბლიკის კანონმდებლობა საბინაო მშენებლობის შესახებ გაუმჯობესებას საჭიროებს // საბჭოთა სამართალი . - 1959. - N4. - გვ.42-47[MFN: 51794 ]
ჩიკვაშვილი, შ.
საბინაო-სამშენებლო კოოპერატივებისათვის მიწის ნაკვეთების გამოყოფასთან დაკავშირებით ასაღები სახლების ღირებულების ანაზღაურების შესახებ : [წინადადებანი ახალი კანონმდებლობისათვის] // საბჭოთა სამართალი . - 1965. - N2. - გვ.55-57[MFN: 80208 ]
მატიანის რუბრიკა: სახელმწიფო და სამართალი ; სსრკ სახელმწიფო და სამართალი ; ზოგადი საკითხები ; საბჭოთა მშენებლობა ; სახელმწიფო და ადმინისტაციული სამართალი ; საბჭოთა სამართლის სხვა დარგები .
საქართველოს სსრ რევკომი
მიწის მფლობელობით და მისი ურთიერთობით გამოწვეულ დავის გადასაწყვეტათ განსაკუთრებული კომისიის დაარსების შესახებ : დეკრეტი N62 / საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რვოლუციური კომიტეტი // სოფლის მეურნე . - თბილისი, 1921. - N5. - გვ.24[MFN: 114670 ]
UDC: 349.4
თემატიკა: მიწათსარგებლობა .
მატიანის რუბრიკა: მიწის სამართალი ; დასახლებული ადგილების დაგეგმარების სამართალი .
მიწის შესახებ : დეკრეტი N 17 / საქართველოს სოციალისტური საბჭოთა რევოლუციონური კომიტეტი // სოფლის მეურნე . - თბილისი, 1921. - N1. - გვ.14-28[MFN: 114703 ]
მიწათ-მოქმედების ცირკულარები სამაზრო რევკომების მიმართ მიწის შესახებ // სოფლის მეურნე . - თბილისი, 1921. - N1. - გვ.28-31[MFN: 114707 ]
მიწის საკითხი საქართველოში : თეზისები // უწყებები საქართველოს კომუნისტური პარტიის (ბ) ცენტრალური კომიტეტისა . - თბილისი, 1921. - N1. - გვ.13-15[MFN: 114809 ]
მ. ფ. [მახარაძე, ფ.]
მიყათმოქმედების სახალხო კომისარიატის მუშაობა და მისი პერსპექტივები : [მოხსენება] / ფილიპე მახარაძე // უწყებები საქართველოს კომუნისტური პარტიის (ბ) ცენტრალური კომიტეტისა . - თბილისი, 1921. - N2. - გვ.19-20[MFN: 114854 ]
ვერნი
ბოლშევიზმი და მიწის საკითხი / ვერნი // უწყებები საქართველოს კომუნისტური პარტიის (ბ) ცენტრალური კომიტეტისა . - თბილისი, 1921. - N2. - გვ.15-17[MFN: 114876 ]
მატიანის რუბრიკა: მიწის სამართალი .