გამოყენებითი მეცნიერებანი. ჯანმრთელობის დაცვა. ტექნიკა.  --  6*
საინჟინრო საქმე. ტექნიკა ზოგადად.  --  62*
სანაოსნო გზები, პორტები, ნავსადგურები და სანაპირო ჰიდროტექნიკური ნაგებობები. სანაოსნო დაცვითი საშუალებანი. ფსკერსაღრმავებელი და საავარიო-სამაშველო სამუშაოები. კაშხალები. ნაგებობები ჰიდროელექტრო-სადგურებისათვის.  --  627*
ჩანაწერები მოიძებნა 216 ჩანაწერი.
1. კოკოჩაშვილი, ო.
წყლის მიწოდების პარალერული სისტემის დროს, ანალიზური მეთოდური უხელსაყრელესი ზონათა რიცხვის დადგენის საკითხისათვის // საამშენებლო საქმის ინსტიტუტის შრომები. - თბილისი, 1955. - N5. - გვ.233-239. - რეზ. რუს. ენ. [MFN: 2127]
UDC:  627(060.55)
ბიბლიოგრაფია:  1 სხწ.
მატიანის რუბრიკა:  ტექნიკა; მრეწველობა.
1. მესხი, ია
ტირიფონის არხის ამბები : [ტირიფონის ჰესის - სსრ კავშირში პირველი ავტომატური სოფლის ჰესის ამუშავების შესახებ. კასპის რ-ნი. სოფ. იგოეთი] / ია მესხი // დროშა. - თბილისი, 1955. - N12. - გვ.10[MFN: 2457]
მატიანის რუბრიკა:  საქართველოს ენერგეტიკა; ელექტროსადგურები; ჰესები.
1. ნაფეტვარიძე, შ.
კაშხლის სეისმოგამძლეობაზე ანგარიშისათვის // სამშენებლო საქმის ინსტიტუტის შრომები. - თბილისი, 1948. - ტ.1. - გვ.41-87. - რეზიუმე რუსულ ენაზე[MFN: 21897]
ბიბლიოგრაფია:  "დამოწმებული ლიტ-რა", გვ.86-87
მატიანის რუბრიკა:  ტექნიკა; მრეწველობა; სააღმშენებლო საქმე.
1. აზნაურაშვილი, ა.
ორთალჭალჰესი / ა. აზნაურაშვილი // მეცნიერება და ტექნიკა. - 1956. - N12. - გვ.1-2[MFN: 30391]
1. ანდღულაძე, ქ.
ტყიბულჰესი / ქ. ანდღულაძე, ა. ბაშკიროვი ; ფოტო ა. ბაშკიროვისა ; ფოტო თ. არჩვაძისა // დროშა. - 1956. - N12. - გვ.12-13. ჩ.ფ. მე-10-11 გვ. შორის[MFN: 30392]
ბაშკიროვი, ა.
1. ლომთაძე, დ.
ორთაჭალჰესის მშენებლობა და მისი მნიშვნელობა / დ. ლომთაძე // აგიტატორის ბლოკნოტი. - თბილისი, 1952. - N11. - გვ.36-45[MFN: 35764]
1. ელანიძე, რ.
თბილისის ზღვა : [ნატურალისტის ბლოკნოტიდან] // დროშა. - 1952. - N11. - გვ.16[MFN: 36763]
UDC:  627(479.22.111)
მატიანის რუბრიკა:  სოფლის მეურნეობა; ზოგადი მემცენარეობა; აგროტექნიკა; ნიადაგმცოდნეობა.
1. Славинский, В.
Конструкции берегоукрепительных и регуляционных сооружений в Закавказье // Труды научного инженерно-технического общества Закавказской железной дороги, 1. - 1950. - стр.57-113[MFN: 38328]