უნივერსალური ათწილადი კლასიფიკაცია
მოიძებნა 154 ჩანაწერი.
მელიქსეთ-ბეგი, ლ.
საარქივო მასალები თბილისის ამქართა 1865 წლის "გამოსვლის" ისტორიისათვის // საისტორიო მოამბე / საქართველოს სსრ შსს მთავარი საარქივო სამმართველო. - თბილისი, 1947. - ტ.3. - გვ.1-144[MFN: 19158 ]
UDC: 930.25(479.22)
ბიბლიოგრაფია: "ლიტ-რა", შენიშვნებში
მატიანის რუბრიკა: ისტორია ; სპეციალური და დამხმარე ისტორიული დისციპლინები .
ბაქრაძე, შ.
თბილისის საქალაქო სახელმწიფო არქივი : [შეიქმნა 1926 წ] // საარქივო სამმართველოს სამეცნიერო-საინფორმაციო ბიულეტენი / საქართველოს სსრ შსს. - თბილისი, 1958. - ტ.2. - გვ.53-56[MFN: 43217 ]
UDC: 930.25
მატიანის რუბრიკა: ისტორია ; დამხმარე ისტორიული დისციპლინები ; არქეოლოგია ; ეთნოგრაფია .
გაბიჩვაძე, ა.
ძველი საბუთების სამეცნიერო-საცნობარო აპარატის გაუმჯობესება საქ. სსრ ცენტრალურ სახელმწიფო საისტორიო არქივში // საარქივო სამმართველოს სამეცნიერო-საინფორმაციო ბიულეტენი / საქართველოს სსრ შსს. - თბილისი, 1958. - ტ.2. - გვ.47-49[MFN: 43242 ]
თედორაძე, ნ.
ვავსებთ სახელმწიფო საარქივო ფონდს // საარქივო სამმართველოს სამეცნიერო-საინფორმაციო ბიულეტენი / საქართველოს სსრ შსს. - თბილისი, 1958. - ტ.1. - გვ.62-65. - რუზიუმე რუსულ ენაზე[MFN: 43247 ]
ანოტაცია: საქ. საარქივო სამმართველოს ექსპედიციების მუშაობის შედეგების შესახებ
თეოდორაძე, ნ.
სახელმწიფო არქივების ახალი შევსებანი // საარქივო სამმართველოს სამეცნიერო-საინფორმაციო ბიულეტენი / საქართველოს სსრ შსს. - თბილისი, 1958. - ტ.2. - გვ.57-59[MFN: 43249 ]
მაღლაკელიძე, ს.
საარქივო საქმე ჩეხოსლოვაკიის სახალხო რესპუბლიკაში : [შთაბეჭდილებანი] // საარქივო სამმართველოს სამეცნიერო-საინფორმაციო ბიულეტენი / საქართველოს სსრ შსს. - თბილისი, 1958. - ტ.2. - გვ.60-69[MFN: 43259 ]
UDC: 930.25(437)
საქართველოს საარქივო დაწესებულებები საბჭოთა სახელმწიფო არქივების 40 წლისთავისათვის // საარქივო სამმართველოს სამეცნიერო-საინფორმაციო ბიულეტენი / საქართველოს სსრ შსს. - თბილისი, 1958. - ტ.2. - გვ.3-19[MFN: 43266 ]
ნაჭყებია, შ.
აფხაზეთის სსრ საარქივო დაწესებულებები 40 წლისთავისათვის // საარქივო სამმართველოს სამეცნიერო-საინფორმაციო ბიულეტენი / საქართველოს სსრ შსს. - თბილისი, 1958. - ტ.1. - გვ.37-40. - რეზიუმე რუსულ ენაზე[MFN: 43324 ]
UDC: 930.25(479.224)
სახოკია, თ.
საარქივო დოკუმენტებისა და წიგნების სამკურნალო : [საქ. შსს საარქივო სამმართველოსთან არსებული დოკუმენტალური მასალების რესტავრაციისა და მიკროფოტოგადაღების ლაბორატორია] // საარქივო სამმართველოს სამეცნიერო-საინფორმაციო ბიულეტენი / საქართველოს სსრ შსს. - თბილისი, 1958. - ტ.2. - გვ.50-52[MFN: 43335 ]
შუბლაძე, ი.
საქ. სსრ საქალაქო რაიონული სახელმწიფო არქივები 40 წლისთავისათვის // საარქივო სამმართველოს სამეცნიერო-საინფორმაციო ბიულეტენი / საქართველოს სსრ შსს. - თბილისი, 1958. - ტ.1. - გვ.41-44. - რუზიუმე რუსულ ენაზე[MFN: 43434 ]