შესანიშნავი ამბები (1906 წ. 1 ნოემბრიდან 1907 წ. 1 ნოემბრამდე) : სექტემბერი // დროების კალენდარი. - 1908. - გვ.112.[MFN: 433889]
UDC: 34(479.22) + 329(479.223) + 94(479.22:470)
ანოტაცია: ქუთაისში პოლიციელის აბრამ რიჟინაშვილის მკვლელობა; გორის მაზრელი მიქელაშვილის, ნადირაშვილის და გოლიბაშვილის სიკვლიდით დასჯა; პოლიციელ ლოლაძის მცველის მკვლელის ვლადიმერ გულაძის სიკვდილით დასჯა; სუფსაში ეკზეკუციის ჩაყენება; გენ.-გუბერნატოპრის მიერ სოფლების: ქემერთის, ხევის, მარცვლის, ზანავას, მლაშეს, ზედუბანის, აპიეთისა და დერცელის მცხოვრებთა დაჯარიმება; სოც.-დემოკრატიული პარტიის ბათუმის კომიტეტის წევრების: ცერაძის, ხონელიძის და გოგონაძის დაპატიმრება; თედო სახოკიას მიესაჯა სამუდამო ციმბირი; თბილისში პოლიციელ ნიკოლაევის და უბნის ზედამხედველ სლეპუშკინის მკვლელობა; ქუთაისის საგუბერნიო ციხიდან ხვრელის გათხრა და 38 პატიმრის გაქცევა და სხვ.
მოხსენიებული პირები: რიჟინაშვილი აბრამ (პოლიციელი); გულაძე ვლადიმერ; გოთუა სამსონ; ცერაძე (სოც.-დემოკრ. პარტიის წევრი); ხონელიძე (სოც.-დემოკრ. პარტიის წევრი); გოგონაძე (სოც.-დემოკრ. პარტიის წევრი); სახოკია თედო; რისტერი (ბოქაული); სლეპუშკინი (უბნის ზედამხედველი).
ორგანიზაცია: სოც.-დემოკრატიული პარტიის ბათუმის კომიტეტი.
გეოგ.დასახელება: თბილისი; ბათუმი; ქუთაისი; ბაქო.
თემატიკა: სამართალი; პოლიტიკური პარტიები; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები: მკვლელობები; გადასახლებები; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები.