თემატიკა:  გადასახლებები; ქართული მართლმადიდებლური ეკლესია; განათლება; სკოლები.
1. ჟურნალისტი სეით დევდარიანი... // თეატრი და ცხოვრება. - 1916. - N46. - გვ.16. - წვრილი ამბები[MFN: 421775]
ანოტაცია:  ცნობა ჟურნალისტის ასტრახანის ოლქში გადასახლების შესახებ
პერსონალია:  დევდარიანი სეით (ჟურნალისტი).
გეოგ.დასახელება:  ასტრახანის გუბერნია.
თემატიკა:  რეპრესიები.
საკვანძო სიტყვები:  ჟურნალისტები; გადასახლებები.
1. შესანიშნავი ამბები (1906 წ. 1 ნოემბრიდან 1907 წ. 1 ნოემბრამდე) : სექტემბერი // დროების კალენდარი. - 1908. - გვ.112.[MFN: 433889]
UDC:  34(479.22) + 329(479.223) + 94(479.22:470)
ანოტაცია:  ქუთაისში პოლიციელის აბრამ რიჟინაშვილის მკვლელობა; გორის მაზრელი მიქელაშვილის, ნადირაშვილის და გოლიბაშვილის სიკვლიდით დასჯა; პოლიციელ ლოლაძის მცველის მკვლელის ვლადიმერ გულაძის სიკვდილით დასჯა; სუფსაში ეკზეკუციის ჩაყენება; გენ.-გუბერნატოპრის მიერ სოფლების: ქემერთის, ხევის, მარცვლის, ზანავას, მლაშეს, ზედუბანის, აპიეთისა და დერცელის მცხოვრებთა დაჯარიმება; სოც.-დემოკრატიული პარტიის ბათუმის კომიტეტის წევრების: ცერაძის, ხონელიძის და გოგონაძის დაპატიმრება; თედო სახოკიას მიესაჯა სამუდამო ციმბირი; თბილისში პოლიციელ ნიკოლაევის და უბნის ზედამხედველ სლეპუშკინის მკვლელობა; ქუთაისის საგუბერნიო ციხიდან ხვრელის გათხრა და 38 პატიმრის გაქცევა და სხვ.
მოხსენიებული პირები:  რიჟინაშვილი აბრამ (პოლიციელი); გულაძე ვლადიმერ; გოთუა სამსონ; ცერაძე (სოც.-დემოკრ. პარტიის წევრი); ხონელიძე (სოც.-დემოკრ. პარტიის წევრი); გოგონაძე (სოც.-დემოკრ. პარტიის წევრი); სახოკია თედო; რისტერი (ბოქაული); სლეპუშკინი (უბნის ზედამხედველი).
ორგანიზაცია:  სოც.-დემოკრატიული პარტიის ბათუმის კომიტეტი.
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ბათუმი; ქუთაისი; ბაქო.
თემატიკა:  სამართალი; პოლიტიკური პარტიები; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  მკვლელობები; გადასახლებები; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები.