საქართველოს ეგზარქოსები და საეგზარქოსოს პოლიტიკა საქართველოს მიმართ (1811-1917) / ქ. პავლიაშვილი // რანი ვართ ქართველნი?!. - 1997. - N6. - გვ.19-21[MFN: 302792]
25 იანვარს ტფილისში ჩამობრძანდა საქართველოს ახალი ექსარხოსი : მთავარ ეპისკოპოსი ინოკენტი... // მწყემსი. - 1910. - N3. - გვ.13. - ახალი ამბები და შენიშვნები[MFN: 383081]
სიტყვა მათი მაღალ ყ-დ უსამღვდელოესობისა : საქართველოს ექსარხოსის, მთავარ ეპისკოპოსის ინნოკენტისაგან თქმული თბილისის სიონის კათედრის ეკლესიასა შინა პირველად შემობრძანების დროს (25 იანვარს 1910 წ.) // მწყემსი. - 1910. - N4. - გვ.1-3[MFN: 383358]
შინაური მიმოხილვა : (დღევანდელი მომენტი. მოწოდება ერთობისაკენ. ავტონომიური საქართველო. ხელშეკრულობა მეფე ერეკლესა და იმპერატრიცა ეკატერინე მეორეს შორის. როგორ გაძარცვეს ივერიის ეკლესია რუსის მოხელეებმა. ხალხის გადაგვარება რუსული სკოლების წყალობით. მასწავლებლის მოვალეობა დღევანდელს მომენტში) // განათლება. - 1917. - N3. - გვ.197-205[MFN: 414531]
ანოტაცია: გეორგიევსკის ტრაქტატის შონაარსი. მოცემულია თორმეტივე მუხლი. რუსი ეგზარქოსების ძალადობა საქართველოში. საქართველოს ეკლესია-მონასტრებიდან რუსეთში გატანილი სიმდიდრე, ხელნაწერები და ხატები. კონსტანტინე ყიფიანის წერილი გაზ. "საქართველოში" ამის თაობაზე. რუსების მიერ ქართული სკოლები დახურვა და ხალხის დაწიოკება