1. საქართველოს ექსარხოსები // მოგზაური. - 1901. - N5. - გვ.477-485[MFN: 383820]
1. საქართველოს ეგზარხოსი... // შინაური საქმეები. - 1914. - N3-4. - გვ.8. - ორ კვირაში[MFN: 412485]
ანოტაცია:  საქართველოს ეგზარქოსის ავადმყოფობის გამო ერევნის ეპისკოპოს პიმენის მიერ მისი მოვალეობის შესრულებაზე
მოხსენიებული პირები:  პიმენი (ერევნის ეპისკოპოსი).
თემატიკა:  ქართული მართლმადიდებლური ეკლესია; საქართველოს ეგზარქოსები.
საკვანძო სიტყვები:  ეგზარქოსის ავადმყოფობა; მოვალეობის შემსრულებლის დანიშვნა.
1. შინაური მიმოხილვა : (დღევანდელი მომენტი. მოწოდება ერთობისაკენ. ავტონომიური საქართველო. ხელშეკრულობა მეფე ერეკლესა და იმპერატრიცა ეკატერინე მეორეს შორის. როგორ გაძარცვეს ივერიის ეკლესია რუსის მოხელეებმა. ხალხის გადაგვარება რუსული სკოლების წყალობით. მასწავლებლის მოვალეობა დღევანდელს მომენტში) // განათლება. - 1917. - N3. - გვ.197-205[MFN: 414531]
ანოტაცია:  გეორგიევსკის ტრაქტატის შონაარსი. მოცემულია თორმეტივე მუხლი. რუსი ეგზარქოსების ძალადობა საქართველოში. საქართველოს ეკლესია-მონასტრებიდან რუსეთში გატანილი სიმდიდრე, ხელნაწერები და ხატები. კონსტანტინე ყიფიანის წერილი გაზ. "საქართველოში" ამის თაობაზე. რუსების მიერ ქართული სკოლები დახურვა და ხალხის დაწიოკება
მოხსენიებული პირები:  ერეკლე II (საქართველოს მეფე); ეკატერინე II (რუსეთის იმპერატორი); ჭავჭავაძე გარსევან; ყიფიანი კონსტანტინე; ილინსკი ევსევი (საქართველოს ეგზარქოსი); თეოფილაქტი (საქართველოს ეგზარქოსი); ბაჟენოვი ევგენი (საქართველოს ეგზარქოსი); პავლე (საქართველოს ეგზარქოსი); ყიფიანი დიმიტრი (საზოგადო მოღვაწე); ლევაშოვი (ქუთაისის გუბერნატორი); პანინი ნ. (გრაფი); ბობრინსკი (გრაფი); დონდუკოვ-კორსაკოვი (კავკასიის მთავარმართებელი); პალადი (სომეხი მხატვარი).
ორგანიზაცია:  გაზ. "საქართველო"; სანკტ-პეტერბურგის სტროგონოვის მუზეუმი; ლონდონის მუზეუმი; რომის მუზეუმი; პარიზის მუზეუმი; ბერლინის მუზეუმი.
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთი; სანკტ-პეტერბურგი; თბილისი; თბილისის გუბერნია.
თემატიკა:  წმ. სინოდი; ქართული მართლმადიდებლური ეკლესია; რუსეთის მუზეუმები; სამღვდელოება; საქართველოს ეგზარქოსები; საქართველოს ეკლესია-მონასტრები; ქართული ხელნაწერები; მუზეუმები; რუსეთ-საქართველოს რელიგიური ურთიერთობები; განათლება; რუსეთ-საქართველოს ისტორიული ურთიერთობა; საქართველოს ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  გეორგიევსკის ტრაქტატი; საეკლესიო ნივთები; სიონის ტაძარი; მეტეხის ტაძარი; გელათის მონასტერი; სახარება; ხატები; სასულიერო პირთა შესამოსელი; მანუსკრიპტები; ერეკლეს აბანო; საქართველოს საეკლესიო მამულები; სკოლები; ქართული ენის დევნა.