ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 359 ჩანაწერი
1. სოციალისტური პარლამენტის სესია : სსრკ პირველი მოწვევის უმაღლესი საბჭოს მესამე სესია // ახალგაზრდა ბოლშევიკი. - თბილისი, 1939. - ივნისი. - N6. - გვ.17-19[MFN: 328]
UDC:  328+329.150.1
თემატიკა:  სახელმწიფო და სამართალი; სსრკ-ს სახელმწიფო და ადმინისტრაციული სამართალი. საბჭოთა აღმშენებლობა.
1. ილინი, ა.
იაპონიის პარლამენტის 83-ე საგანგებო სესიის შედეგების გამო : [გადმობეჭდილი "ვოინა ი რაბოჩი კლას"-იდან] // ბოლშევიკი. - 1943. - N10-11. - გვ.99-105[MFN: 3782]
UDC:  32(520)
მატიანის რუბრიკა:  მსოფლიო ომი.
1. ერემოვი, გ.
საქართველოს სსრ საბჭოების პირველი ყრილობა და საქართველოს სსრ პირველი კონსტიტუციის მიღება [1922] / გ. ერემოვი // თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის შრომები. - თბილისი, 1959. - ტ.79. - გვ.51-66. - (N1, იურიდიულ მეცნიერებათა სერია). - რეზიუმე რუსულ ენაზე[MFN: 57791]
UDC:  342 + 328](479.22)(060.55)
მატიანის რუბრიკა:  საქართველო; პარლამენტი; სახელმწიფო და სამართალი.
1. ჩაჩუა, რ.
მეჩაიე გოგონა-საბჭოთა პარლამენტის წევრი // ლიტერატურული აჭარა. - 1962. - N2. - გვ.52-55[MFN: 60925]
UDC:  633.7(479.22)(092)
ანოტაცია:  ბათუმის რ-ნის ჩაისუბნის კოლმეურნეობის წევრის ლ. ძნელაძის შესახებ
მატიანის რუბრიკა:  სოფლის მეურნეობა; კერძო მემცენარეობა; ტექნიკური კულტურები.
1. თოიძე, ლ.
საქართველოს საბჭოების პირველი ყრილობა [1922 წ. თებერვ.] / ლ. თოიძე // ისტორიის ინსტიტუტის შრომები. - თბილისი, 1961. - ტ.5. - გვ.55-71. - (ნაკვ.2). - რეზიუმე რუსულ ენაზე[MFN: 90821]
UDC:  328 + 342.5](479.22)(063)(060.55)
მუშათა, გლეხთა და წითელარმიელთა დეპუტატების პირველი საბჭოები საქართველოში [1921 წ.] / ლ. თოიძე // საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიის მოამბე. - თბილისი, 1961. - N1. - გვ.55-80. - (N1)[MFN: 128945]
UDC:  328 + 94](479.22)"1921"
მატიანის რუბრიკა:  საქართველო; პარლამენტი; საქართველოს ისტორია.
1. ხვადაძე, ჰ.
შრომისმოყვარე ქალიშვილი-პარლამენტის წევრი : [ქობულების რ-ნის ალამბრის კოლმეურნეობის მეჩაიე. ანანიძე] / ჰ. ხვადაძე // საქართველოს კომუნისტი. - 1979. - N3. - გვ.60-65[MFN: 240604]
UDC:  324
მატიანის რუბრიკა:  სახელმწიფო და სამართალი; იურიდიული მეცნიერებანი; საბჭოთა საარჩევნო სისტემა.
1. სურგულაძე, პაატა
ეროვნული საკითხი საქართველოს პარლამენტში (1918-1920 წ.წ.) / პაატა სურგულაძე // მნათობი. - თბილისი, 1991. - N4. - გვ.137-147[MFN: 283981]
UDC:  323(479.22) + 94(479.22)"1918-1921"
მატიანის რუბრიკა:  ეროვნული საკითხი; საქართველოს უახლესი ისტორია; ეროვნული საბჭო (პარლამენტი).
1. ერემოვი, გრიგოლ
დეპუტატის გაწვევის წესი საქართველოს რესპუბლიკის წარმომადგენლობითი ორგანოებიდან / გრიგოლ ერემოვი // სამართალი. - , 1991. - N9-10. - გვ.36-43[MFN: 285275]
UDC:  328:342ъ(479.22)
ფიქრები ტელევიზორთან : [საქართველოში ახლადარჩეული პარლამენტარები, მათი მუშაობის მეთოდი და ხარისხი] / მიხეილ ქვლივიძე // საქართველოს ედპ მოამბე. - თბილისი, 1993. - N1. - გვ.10-11[MFN: 289081]
UDC:  328 + 342(479.22)