1. ფილოსოფია უპირველეს ყოვლისა // ფილოსოფიური ნარკვევები : ტ. 2 / თ. ბუაჩიძე. - თბ., 2005. - გვ.690-696.[MFN: 12158]
ანოტაცია:  ინტერვიუ თამაზ ბუაჩიძესთან ფილოსოოფიის სწავლებაზე საქართველოში
პერსონალია:  ბუაჩიძე თამაზ (ფილოსოფოსი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი ფილოსოფოსები; ინტერვიუები.
1. კიკალიშვილი, შალვა
სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი უწმინდესი და უნეტარესი ეფრემ II (1960-1972) : (ცხოვრება და მოღვაწეობა) // სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქ ილია II-ის აღსაყდრებიდან 30-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი პროფესორ მასწავლებელთა და სტუდენტთა ერთობლივი სამეცნიერო კონფერენცია "XX საუკუნის საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქები" : (მასალები), 2008 წ. 17-18 იანვარი / "XX საუკუნის საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქები", პროფესორ-მასწავლებელთა და სტუდენტთა ერთობლ. სამეცნ. კონფერენცია, მიძღვნილი სრ. საქ. კათოლიკოს-პატრიარქის ილია II-ის აღსაყდრებიდან 30-ე წლისთავისადმი (2008, თბილისი). - თბ., 2008. - გვ.130-139. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 12159]
ანოტაცია:  ერისკაცობაში გრიგოლ შიოს ძე სიდამონიძე
პერსონალია:  ეფრემ II [სიდამონიძე] (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი სასულიერო პირები; კათოლიკოს-პატრიარქები.
1. გაგოიძე, ვახტანგ
ანტიმარქსისტული მეტაფიზიკური თეორიები და ბრძოლა მარქსისტული დიალექტიკისათვის საქართველოში // ნარკვევები XIX საუკუნის ფილოსოფიური და სოციოლოგიური აზრის განვითარების ისტორიიდან საქართველოში / ვ. გაგოიძე. - თბ., 1971. - გვ.317-356.[MFN: 12160]
UDC:  1(479.22) + 141.821/822(479.22) + 101.81(479.22)
თემატიკა:  ფილოსოფია; მარქსიზმი; დიალექტიკური მატერიალიზმი.
საკვანძო სიტყვები:  მარქსიზმი საქართველოში.
XIX საუკუნის დასასრულისა და XX საუკუნის დასაწყისის ქართველი სუბიექტური იდეალისტების ბრძოლა დიალექტიკის წინააღმდეგ და მათი კრიტიკა // ნარკვევები XIX საუკუნის ფილოსოფიური და სოციოლოგიური აზრის განვითარების ისტორიიდან საქართველოში / ვ. გაგოიძე. - თბ., 1971. - გვ.350-400.[MFN: 12161]
UDC:  1(479.22)(09) + 101-81(479.22)
თემატიკა:  ფილოსოფია; დიალექტიკური მატერიალიზმი.
საკვანძო სიტყვები:  ფილოსოფიური აზრის ისტორია.
1. ჟვანია, ზვიად
სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი, უწმინდესი და უნეტარესი ეფრემ II // საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქნი და მღვდელმთავრები 1917 წლიდან / ზ. ჟვანია. - თბ., 1994. - გვ.36-38.[MFN: 12162]
ანოტაცია:  ერისკაცობაში გრიგოლ შიოს ძე სიდამონიძე (1896-1972). ბიოგრაფიული ცნობები და მოგონებები
პროპაგანდა და ურბან VIII-ის წერილები კათალიკოს ზაქარიასადმი // ქართული ეკლესია დასაბამიდან დღემდე : თან ახლავს 104 პორტრეტი და ქართულ ძეგდთა რეპროდუქციები, ორი გეოგრაფიული რუკა და მრავალი გამოუქვეყნებელი დოკუმენტი / მ. თამარაშვილი. - თბ., 1995. - გვ.426-428.[MFN: 12163]
UDC:  27-725(479.22) + 2(479.22:450)
ანოტაცია:  ერისკაცობაში ჯორჯაძე. ქართულ-რომაული რელიგიური ურთიერთობების ისტორიიდან
პერსონალია:  ზაქარია [ჯორჯაძე] (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
გეოგ.დასახელება:  საქარტველო; რომი.
თემატიკა:  რელიგია; საქართველო-რომის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი სასულიერო პირები; კათოლიკოს-პატრიარქები; ქართულ-რომაული რელიგიური ურთიერთობები.
ფილოსოფიურ-სოციოლოგიური იდეები ოთხმოცდაათიან-ცხრაასიანი წლების საქართველოში // ნარკვევები XIX საუკუნის ფილოსოფიური და სოციოლოგიური აზრის ისტორიიდან საქართველოში / ვ. გაგოიძე. - თბ., 1971. - გვ.183-260.[MFN: 12164]
UDC:  1(479.22) + 316(479.22)
თემატიკა:  ფილოსოფია; სოციოლოგია.
კეთილ-შობილთა სასწავლებელი - ტფ. სასულიერო სემინარია // საზოგადოებრივი ურთიერთობა საქართველოში ბატონ-ყმობის გადავარდნიდან პირველ რევოლუციამდე 1864-1905 / გ. გიორგაძე. - ტფ., 1928. - გვ.230-232.[MFN: 12165]
UDC:  27-47(479.22)
ანოტაცია:  თბილისის სასულიერო სემინარიის გახსნა 1802 წელს
საკვანძო სიტყვები:  სასულიერო განათლება; სემინარიები.
ქართულ-დასავლური და ქართულ-რუსული ფილოსოფიური ურთიერთობანი XIX საუკუნის დასასრულს // ნარკვევები XIX საუკუნის ფილოსოფიური და სოციოლოგიური აზრის განვითარების ისტორიიდან საქართველოში / ვ. გაგოიძე. - თბ., 1971. - გვ.261-316.[MFN: 12166]
UDC:  1(479.22:470)
თემატიკა:  ფილოსოფია; ქართულ-რუსული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართულ-რუსული ფილოსოფიური ურთიერთობები.