მატერიალისტური და იდეალისტური ნააზრევის ტენდენციები 80-90-იანი წლების ქართველ მეცნიერთა აზროვნებაში // ფილოსოფიური აზრის ძირითადი მიმდინარეობანი XIX საუკუნის საქართველოში / ვ. გაგოიძე. - თბ., 1964. - გვ.239-279.[MFN: 12415]
UDC:  1(479.22)(09) + 1(479.22)(092)
ანოტაცია:  ქართველ მეცნიერთა ნააზრევის ძირითადი ფილოსოფიური პრბლემები. ა. თარხნიშვილი და ვ. პეტრიაშვილი მატერიის პირველადობისა და სამყაროს კანონზომიერების შესახებ
პერსონალია:  თარხნიშვილი ა. (ფილოსოფოსი); პეტრიაშილი ვ. (ფილოსოფოსი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი ფილოსოფოსები; ქართული ფილოსოფიური აზრის ისტორია.
1. დავით თევზაძე // ქართული რაგბის სათავეებთან : (60-იანი წლები) : კრ. 1 / საქ. ვეტერან მორაგბეთა კავშირი. - თბ., 2000. - გვ.157.[MFN: 12416]
ანოტაცია:  საქართველოს თავდაცვის მინისტრ, ფილოსოფოსის სპორტული ბიოგრაფია
პერსონალია:  თევზაძე დავით (ფილოსოფოსი).
1. ხეოშვილი, გიორგი
ფრიდრიხ ნიცშე თანამედროვე ქართულ ფილოსოფიაში // ნიცშე საქართველოში : ეძღვნება თამაზ ბუაჩიძის ნათელ ხსოვნას / რედ.-შემდგ. თენგიზ ირემაძე. - თბ., 2007. - გვ.129-140. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 12417]
ანოტაცია:  განხილულია 2002 წელს გამოცემული გ. თევზაძის წიგნი "XX საუკუნის ფილოსოფიის ისტორია" და 26 წელს გამოცემული თ. ირემაძის "ფრიდრიხ ნიცშე "ასე იტყოდა ზარატუსტრა" - ტექსტი და კონტექსტი
პერსონალია:  ნიცშე ფრიდრიხ (გერმანელი ფილოსოფოსი); თევზაძე გ. (ფილოსოფოსი); ირემაძე თ. (ფილოსოფოსი).
1. შესხმა და მოთხრობა ღუაწლთა და ვნებათა წმიდათა ათთა ბევრთა მოწამეთა ტფილისს ვნებულთა, ქმნილი ანტონის მიერ არხიეპისკოპოსისა ყოვლისა ზემოისა საქართველოისა, დავითიან-ბაგრატოვანისა // მწიგნობრობა ქართული : მრავალტომეული : ტ. 4: სასულიერო მწერლობა. - თბ., 2008. - გვ.284-304.[MFN: 12418]
პერსონალია:  წმ. ათნი ბევრნი [100.100].
1. წმინდანი ათნი ბევრნი (100.000) მოწამენი, თბილისს ხვარაზმელთაგან წამებულნი (+1227) // ქართველ წმინდანთა ცხოვრებანი / შემდგ.: დეკანოზი ზაქარია მაჩიტაძე, მანანა ბუკია და მაკა ბულია; რედ.: ა. მიქაბერიძე. - თბ.; ათენი, 2003. - გვ.264-265. - სტატიას ახლავს ხატის ფერადი ფოტო.[MFN: 12419]
ანოტაცია:  მოკლე ცნობები
პერსონალია:  წმ. ათნი ბევრნი [100.000].
1. ფურცელაძე, ნათია
"ქვეყანას, რომელსაც ასეთი შვილები ჰყავს, გადაშენება და სიკვდილი არ უწერია" // ის, რაც გვაერთიანებს : სტუდენტური სამეცნ. კრებული / თსუ-ს სტუდენტური თვითმმართველობა. - თბ., 2009. - გვ.30-36.[MFN: 12420]
UDC:  27-725(479.22) + 726(479.22) + 323.173(479.22) + 27-526.7(479.22)
ანოტაცია:  აფხაზეთის სოფელ კომანის ეკლესიის სიწმინდეები. წმ. იოანე ოქროპირის სახელობის ეკლესიის წინამძღვრის მამა ანდრიას (ყურაშვილი), იური ანუასა და დაური-დიოდოტის (ზუხბა) მოწამეობრივი აღსასრული აფხაზეთის ომის დროს
პერსონალია:  ანდრია [ყურაშვილი] (მღვდელი); იური [ანუა] (მღვდელი); დაური-დიოდოტი [ზუხბა] (მღვდელი).
თემატიკა:  რელიგია; საეკლესიო ხუროთმოძრვრება; კონფლიქტები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი სასულიერო პირები; საქართველოს ეკლესია-მონასტრები; აფხაზეთის ეკლესია-მონასტრები; საეკლესიო სიწმინდეები; ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი.
1. დავით [ღამბაშიძე] (მღვდელი, სოფლის მღვდელი)
ეპისკოპოს დიმიტრის (აბაშიძე) გადაყვანის გამო // საქართველოს ეკლესიის ისტორია (XX-XXI საუკუნეები) : დოკუმენტები და მასალები : ტ. 1: 1901-1904 / გამოსაც. მოამზადეს, შესავ. წერილი, შენიშვნ. და კომენტ. დაურთეს მერაბ ვაჩნაძემ და ვახტანგ გურულმა. - თბ., 2007. - გვ.155-156.[MFN: 12421]
ანოტაცია:  ეპისკოპოსის დანიშვნა კავკასიის ეპარქიის დროებით მმართველად. ცნობები მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  დიმიტრი [აბაშიძე] (ეპისკოპოსი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; კავკასია.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი სასულიერო პირები.
1. ბერძნიშვილი, მაქსიმე
ალექსი-მესხიშვილი დიმიტრი სოლომონის ძე (1799-1862) // მასალები XIX საუკუნის პირველი ნახევრის ქართული საზოგადოებრიობის ისტორიისათვის. - თბ., 1980. - გვ.112.[MFN: 12422]
UDC:  27-725(479.22) + 726(479.22)
ანოტაცია:  ცნობები ანჩისხატის დეკანოზის შესახებ
პერსონალია:  დიმიტრი [ალექსი მესხიშვილი] (დეკანოზი).
თემატიკა:  რელიგია; საეკლესიო ხუროთმოძრვრება.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი სასულიერო პირები; საქართველოს ეკლესია-მონასტრები; თბილისის ეკლესია-მონასტრები; ანჩისხატი.