ოთარ ბაკურაძე // XX საუკუნის ქართული ფილოსოფიის ანთოლოგია : ტ. 2, ნაკვ. 2. - თბ., 1999. - გვ.177-178[MFN: 12964 ]
ანოტაცია: ფილოსოფოსის ბიოგრაფია და ნაშრომები
საქართველოს საპატრიარქოსთან არსებული... // ენისა და დიალექტის საკითხი ქართველოლოგიაში / თ. გვანცელაძე. - თბ., 2006. - გვ.140-143[MFN: 12965 ]
UDC: 27-772(479.22) + 323.1(479.22)
ანოტაცია: "ქართული ენისა და კულტურის ცენტრის" სამეცნიერო საბჭოს ღია წერილი სხვადასხვა ძალების მიერ ქართველების ეროვნული განსხვავებულობის ჯგუფებად წარმოდგენის მცდელობას
თემატიკა: რელიგია ; ეროვნული საკითხი .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს საპატრიარქო .
ოთარ ბაკურაძე (1926-1986) : შემეცნებითი მსჯელობისა და ღირებულების მსჯელობის ურთიერთობის საკითხისათვის // კულტურა, ფილოსოფია, ღირებულებები : XX საუკუნის 10 ქართველი ფილოსოფოსი - ერთი სტატიის ფილოსოფია / სავლე წერეთლის ფილოს. ინ-ტი; შოთა რუსთაველის სახელმწ. უნ-ტის ფილოს. დეპარტამენტი; შემდგ., შეს. წერილის ავტ. და რედ. მიხეილ მახარაძე. - ბათუმი, 2009. - გვ.102-110[MFN: 12966 ]
ანოტაცია: ფილოსოფოსის მოკლე ბიოგრაფია და მისი სტატია "შემეცნებითი მსჯელობისა და ღირებულების მსჯელობის ურთიერთობის საკითხისათვის" - ტექსტი
ანანია [ჯაფარიძე] (მიტროპოლიტი)
ქართული ეკლესია VII საუკუნეში // საქართველოს დედაეკლესია / ანანია (ჯაფარიძე; მიტროპოლიტი). - თბ., 2006. - გვ.93-94[MFN: 12967 ]
UDC: 271.22(479.22) + 27-772(479.22)
შინაარსი: ქართული ეკლესიის საპატრიარქო ეკლესიად გამოცხადება VII საუკუნეში
საკვანძო სიტყვები: ქართული მართლმადიდებელი ეკლესია ; საპატრიარქო .
თუთბერიძე, მზია
მოსახლეობა : სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა // საქართველოს გეოგრაფია : ნაწ. 2: სოციალურ-ეკონომიკური გეოგრაფია / საქ. მეცნ. აკად.; გეოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 2003. - გვ.48-55.[MFN: 12968 ]
UDC: 314(479.22) + 316(479.22) + 33(479.22)
თემატიკა: მოსახლეობა ; სოციოლოგია ; ეკონომიკა .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს მოსახლეობა ; სოციალურ-ეკონომიკური ყოფა .
კაცაძე, აკაკი
პირველი სოციოლოგიური ექსპედიციები საქართველოს მთიანეთში // კვალი ნათელი : (მიხეილ გეგეშიძის ხსოვნას). - თბ., 1998. - გვ.40-48.[MFN: 12969 ]
UDC: 316(479.22) + 369(479.22) + 930(479.22)(092)
ანოტაცია: ეთნოგრაფ მ. გეგეშიძის მეცნიერული კვლევა-ძიების შედეგები
პერსონალია: გეგეშიძე მიხეილ (ისტორიკოსი).
თემატიკა: სოციოლოგია ; ისტორია .
საკვანძო სიტყვები: სოციალური ყოფა ; ქართველი ისტორიკოსები .
ქართული ეკლესია XI ს-ში // საქართველოს დედაეკლესია / ანანია (ჯაფარიძე; მიტროპოლიტი). - თბ., 2006. - გვ.115-120[MFN: 12970 ]
UDC: 271.22(479.22)(09) + 27-732.2(100)
შინაარსი: ქართულ ეკლესიაში მიღებული თვალსაზრისი საქართველოს საპატრიარქოს დაარსების კანონიკური უფლების შესახებ; დიპტიკის შესახებ; საქართველოს საპატრიარქოს ადგილი მართლმადიდებელ დიპტიქში; ქართული ეკლესიის VI ადგილი ფერარა-ფლორენციის საეკლესიო კრებაზე
თემატიკა: რელიგია ; საეკლესიო კრებები .
საკვანძო სიტყვები: ქართული მართლმადიდებელი ეკლესიის ისტორია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1292 | 1293 | 1294 | 1295 | 1296 | 1297 | 1298 | 1299 | 1300 | 1301 | 1302 | შემდეგი » ბოლო »»