სოციალური ურთიერთობები ფეოდალურ საქართველოში // საქართველოს ეთნოგრაფია/ეთნოლოგია : მოკლე სალექციო კურსი / რ. თოფჩიშვილი. - თბ., 2006. - გვ.109-110.[MFN: 13027]
ქართული პოლიტიკური აზროვნების ევროპეიზაცია // სულხან-საბა ორბელიანი და ქართული ევროპეიზმი. ლიტერატურა, კულტურა, ცნობიერება : (მასალები) : II საერთაშორისო სიმპოზიუმი ლიტერატურათმცოდნეობის თანამედროვე პრობლემები / ქართული ლიტ-რის ინ-ტი. (თბილისი). თემატური სამეცნიერო კონფერენცია "სულხან-საბა ორბელიანი და ქართული ევროპეიზმი. ლიტერატურა, კულტურა, ცნობიერება (2008). - თბ., 2009. - გვ.72-78.[MFN: 13028]
რუსეთიდან თავდახსნილი საქართველო შეძლებდა დამოუკიდებლობის შენარჩუნებას, თუ იგი გახდებოდა ირან-ოსმალეთის აგრესიის მსხვერპლი? // საქართველო ბოროტების იმპერიის 500-წლოვან მარწუხებში : წ. 1 / მ. მჭედლიშვილი. - თბ., 2004. - გვ.239-244.[MFN: 13029]
ქართული საზოგადოებრივი აზრი რუსეთთან საქართველოს შეერთების შესახებ // საქართველოს შეერთება რუსეთთან / ა. სურგულაძე. - თბ., 1977. - გვ.94-143.[MFN: 13033]
საზოგადოებრივ-პოლიტიკური მიმდინარეობათა ისტორიიდან საქართველოში : (XIX ს. 90-იანი წწ.-XX ს. დამდეგი) // მეგობრობა / ხალხთა მეგობრობის მუზეუმი. - თბ., 1980. - გვ.32-56. - რეზ. რუს. ენ.[MFN: 13035]
პოლემიკური წერილები "ცხოვრება და კანონის" გამო // რჩეული ნაწარმოებები : 5 ტომად : ტ. 4: პუბლიცისტური წერილები / ი. ჭავჭავაძე. - თბ., 1987. - გვ.279-289.[MFN: 13036]