"შუშანიკის წამების" სახისმეტყველებიდან // ლიტერატურული ეტიუდები / ტ. მოსია. - თბ., 2011. - გვ.3-19[MFN: 14049 ]
პერსონალია: იაკობ ცურტაველი (ხუცესი) (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები: ძველი ქართული მწერლობა ; ჰაგიოგრაფია ; ქართველი მწერლები .
ბუბულაშვილი, ელდარ
წმიდა გიორგის თაყვანისცემის ტრადიცია საქართველოში // საერთაშორისი სამეცნიერო კონფერენცია "დიდაჭარობა", ხულო-დიდაჭარა, 2009 წლის მაისი : (მასალები) / "დიდაჭარობა", საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია (2009, ხულო-დიდაჭარა). - თბ., 2009. - გვ.89-94[MFN: 14050 ]
UDC: 27-36(479.22) + 2-264(479.22) + 821.353.1-91.09
ანოტაცია: წმ. გიორგის გამორჩეული ადგილი საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდანთა შორის. წმ. გიორგის თავისებური ასახვა ქართულ მითოლოგიასა და ფოლკლორში
პერსონალია: წმ. გიორგი .
თემატიკა: წმინდანები ; მითოლოგია ; ფოლკლორი .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი წმინდანები .
დაუშვილი, ალექსანდრე
ქართული ეკლესია და რუსული ტოტალიტარიზმი // რუსული კოლონიალიზმი საქართველოში / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი, ალექსანდრე დაუშვილი, მიხეილ სამსონაძე და სხვ.. - თბ., 2008. - გვ.434-435[MFN: 14051 ]
UDC: 271.22(479.22) + 94(479.22)"XX" + 2(479.22:470)
ანოტაცია: XX ს-ის 20-იანი წლები
თემატიკა: რელიგია ; ისტორია ; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: ქართული მართლმადიდებელი ეკლესია ; საქართველოს ისტორია ; ქართულ-რუსული რელიგიური ურთიერთობები .
დუნდუა, სალომე
მართლმადიდებლობა და დემოკრატიზაციის პროცესი საქართველოში // საქართველო და ქრისტიანობა : (2000 წლის 26-28 სექტემბერს ივ. ჯავახიშვილის სახ. ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინ-ტში ჩატარებული ახალგ. მეცნიერ-მუშაკთა და ასპირანტთა სამეცნ. კონფერენციის მასალუბი / საქ. მეცნ. აკად. ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინ-ტი. - თბ., 2001. - გვ.27-32. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 14052 ]
UDC: 271.22(479.22) + 321.7(479.22)
ანოტაცია: მართლმადიდებლობის როლი საქართველოში მიმდინარე ცვლილებების განხორციელების პროცესში
გეოგ.დასახელება: საქარტველო .
თემატიკა: რელიგია ; დემოკრატია .
საკვანძო სიტყვები: ქართული მართლმადიდებელი ეკლესია .
გელაშვილი, თამარ
წმინდა გიორგის სახე ქართულ და ოსურ მითოლოგიაში // ის, რაც გვაერთიანებს : სტუდენტური სამეცნ. კრებული / თსუ-ს სტუდენტური თვითმმართველობა. - თბ., 2009. - გვ.49-56[MFN: 14053 ]
UDC: 27-36(479.22) + 2-264(479.22)
თემატიკა: წმინდანები ; მითოლოგია .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი წმინდანები ; ქართული მითოლოგია .
1937 წლის ბარბაროსული ხოცვა-ჟლეტა და ქართველთა ზღვა სისხლი ამ კაცთაკვლაში // საქართველო ბოროტების 500-წლოვან მარწუხებში : წ. 1 / მ. მჭედლიშვილი. - თბ., 2004. - გვ.402-435.[MFN: 14054 ]
UDC: 321.64(479.22)
ანოტაცია: 1937 წლის რეპრესიები საქართველოში
თემატიკა: რეპრესიები .
საკვანძო სიტყვები: რეპრესიები საქართველოში .
ვაწაძე, ვლასი
ქალღვთაება აინინა და დანანა // იბერიის სამეფოს წარმართული ღვთაებები / ვ. ვაწაძე. - თბ., 2007. - გვ.101-112. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 14055 ]
UDC: 2-264(479.22) + 2-5(479.22)
ანოტაცია: წერილობითი წუაროების ცნობები ქართული წარმართული პანთეონის ორი ქალღმერთის აინინასა და დანანას შესახებ
თემატიკა: მითოლოგია ; რელიგიური კულტები .
საკვანძო სიტყვები: ღვთაება აინინა ; ღვთაება დანანა .
"ნებაყოფლობითი" კოლექტივიზაცია სტალინური რეპრესიების თანხლებით / მიხეილ მჭედლიშვილი // საქართველო ბოროტების 500-წლოვან მარწუხებში : წ. 1 / მ. მჭედლიშვილი. - თბილისი, 2004. - გვ. 398-401[MFN: 14056 ]
UDC: 321.64(479.22) + 321.9(479.22) + 631.115.6(479.22)
ანოტაცია: "კულაკური" კლასის ლიკვიდაცია და კოლექტივიზაციის შედეგები
თემატიკა: რეპრესიები ; სოციალური ფენები ; კოლექტივიზაცია .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკური რეპრესიები საქართველოში .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1401 | 1402 | 1403 | 1404 | 1405 | 1406 | 1407 | 1408 | 1409 | 1410 | 1411 | შემდეგი » ბოლო »»