1. შალვა ნუცუბიძე // უნივერსიტეტი. - თბ., 2008. - გვ.58-59. - ტექსტი პარალ. ინგლ. ენ.[MFN: 14300]
ანოტაცია:  ფილოსოფოსის მეცნიერული, ლიტერატურული და პედაგოგიური მოღვაწეობა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში
ორგანიზაცია:  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი ფილოსოფოსები; მოღვაწეობა.
1. დაუშვილი, ა
რუსეთის კოლონიური ბატონობის შემობრუნება საქართველოში საბჭოურ-კომუნისტური ფორმით // რუსული კოლონიალიზმი საქართველოში / ა. ბენდიანიშვილი, ა. დაუშვილი, მ. სამსონაძე და სხვ.. - თბ., 2008. - გვ.373-448.[MFN: 14301]
შინაარსი:  საბჭოთა ტოტალიტარული რეჟიმის დამკვიდრება; საქართველოს ხელმეორე ოკუპაცია და ქართული საზოგადოებრივი აზრი; საბჭოთა ინტერნაციონალისტური სახელმწიფო პოლიტიკა კოლონიალიზმის ელემენტებით; ანტიკოლონიური - ანტისაბჭოთაგამოსვლები საქართველოში XX საუკუნის 20-იან წლებში; საქართველოს "ავტონომიზაცია" და "გაყინული" სეპარატიზმი; საბჭოთა ეკონომიკური კოლონიალიზმის არსი; საქართველოს მოსახლეობის ფსიქო-სოციალური და კულტურული ევოლუცია; მასობრივი რეპრესიები საქართველოში 30-იანი წლების მეორე ნახევარში
მოხსენიებული პირები:  კადიროვი სეიდ (პარტიული მუშაკი).
ორგანიზაცია:  ნაციონალ-უკლონისტები, პარტია.
თემატიკა:  ისტორია; ეკონომიკა; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; რუსეთ-საქართველოს პოლიტიკური ურთიერთობა; კოლონიალიზმი; ოკუპაცია; ჯინგოიზმი; რეპრესიები; 1922 წლის აჯანყება; 1924 წლის აჯანყება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1426 | 1427 | 1428 | 1429 | 1430 | 1431 | 1432 | 1433 | 1434 | 1435 | 1436 |  შემდეგი »  ბოლო »»