ანოტაცია: განხილულია ჟურნალისტ მელორ სტურუას წერილი "თამარ მეფის ქოშები" (ჟურ. "დრუჟბა ნაროდოვ" 1999 წ. N 12), სადაც საუბარია ქართული ინტელიგენციის როლზე ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებში
ომისშემდგომ პერიოდში ქართველი სამეცნიერო ინტელიგენციის განვითარების ზოგიერთი საკითხი // სოციალისტური კულტურის და ინტელიგენციის ისტორიის ნარკვევი : წ. 2 / ივ. ჯავახიშვილის სახ. ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1977. - გვ.91-102.[MFN: 14505]
საქართველოს სოფლის ინტელიგენცია სოციალიზმის მშენებლობის პერიოდში (1926-1937 წწ.) // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 16 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1987. - გვ.71-87.[MFN: 14506]
ქართველი ინტელიგენციის იდეურ-პოლიტიკური პროფილი საბჭოთა ხელისუფლების პირველ წლებში // სოციალისტური კულტურისა და ინტელიგენციის ისტორიის ნარკვევი : ნაწ. 1 / ივ. ჯავახიშვილის სახ. ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1976. - გვ.95-149.[MFN: 14508]
ცვლილებანი ქართული საბჭოთა ინტელიგენციის რაზმთა თანაფარდობაში (1959-1965 წწ.) // საისტორიო კრებული : კრ. 5 / საქ. სსრ მეცნ. აკად.; ივ. ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიის, არქეოლოგ. და ეთნოგრ. ინ-ტი. - თბ., 1976. - გვ.5-28.[MFN: 14509]
ქართველი ინტელიგენციის სოციალურ-პოლიტიკური პროფილი 1917-1920 წწ. // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 13 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1985. - გვ.65-81.[MFN: 14511]