ქუთაისის მაზრის თავად-აზნაურთა წინამძღოლ დ. კ. ნიჟარაძის ნამსახურობის ნუსხა : 1915 წ. 26 ივლისი // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.301-305. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1476]
ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლ დ. ო. ნიჟარაძის მოხსენებითი ბარათი კავკასიის მეფისნაცვალ ნიკოლოზ ნიკოლოზის ძისადმი ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურობის ინიციატივაზე მდ. რიონზე ჰიდროელექტროსადგურის მოწყობასა და ჭიათურის მარგანეცის ელექტრომეტალურგიულ გამოდნობაზე : 1915 წ. 14 დეკემბერი // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.306-309. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1477]
ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურობის მოთხოვნილი კონცესიის (მდ. რიონზე ჰიდროელექტროსადგურის მოწყობაზე) ძირითადი საფუძვლები : 1915 წ. 14 დეკემბერი // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.309-312. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1478]
ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლ დ. ო. ნიჟარაძის ნამსახურობის ნუსხა : 1917 წ. 12 ივლისი // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.312-320. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1479]
ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საგანგებო კრების ოქმი ქუთაისის თავად-აზნაურთა ქონების სახელმწიფოსადმი გადაცემასა და სათავადაზნაურო ბანკის რეფორმაზე : 1917 წ. 8 ნოემბრი // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.320-325. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1480]
შინაარსი: კახეთის 1802 წლის შეთქმულება; 1804 წლის აჯანყება მთიანეთში; რუსეთის მიერ დასავლეთ საქართველოს დაპყრობა; კოლონიური პოლიტიკის I ეტაპი; კახეთის 1812 წლის აჯანყება; 1832 წლის შეთქმულება
ანოტაცია: 1801 წლის 12 სექტებერს პეტერბურგში გამოქვეყნებული რუსეთის იმპერატორ ალექსანდრე I მანიფესტი ქართლ-კახეთის სამეფოს გაუქმებისა და რუსეთთან შეერთების შესახებ. აჯანყებები და შეთქმულებები საქართველოში რუსეთის კოლონიური პოლიტიკის წინააღმდეგ
რუსეთ-ირანისა და რუსეთ-თურქეთის ომები და საქართველო // საქართველოს ისტორია / ნ. ხაზარაძე, ხ.თოდაძე, მ. ქუქუთელაძე, ნ. ჯორჯიკია; სტუ. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-14-536-0. - გვ. 172-177[MFN: 1482]
შინაარსი: რუსეთ-თურქეთის 1806-1812 წლების ომი; რუსეთ-ირანის 1804-1813 და 1826-1828 წლების ომები; რუსეთ-თურქეთის 1828-1829 წლის ომი; ყირიმის ომი; დასავლეთ საქართველოს სამთავროების გაუქმება; რუსეთ-თურქეთის 1877-1878 წლების ომი
ანოტაცია: რუსეთის, თურქეთისა და ირანის ინტერესები საქართველოში
მოხსენიებული პირები:შამილი (იმამი); ნიკოლოზ I (რუსეთის იმპერატორი).
თერგდალეულები : ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის ახალი ეტაპი // საქართველოს ისტორია / ნ. ხაზარაძე, ხ.თოდაძე, მ. ქუქუთელაძე, ნ. ჯორჯიკია; სტუ. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-14-536-0. - გვ. 177-187[MFN: 1483]
შინაარსი: რუსეთის კოლონიური პოლიტიკა; საგლეხო რეფორმა; ბურჟუაზიული რეფორმები; თერგდალეულთა გამოსვლა სამოღვაწეო ასპარეზზე; ქართველი ხალხოსნები; კოლონიური პოლიტიკის გამკაცრება და თერგდალეულთა პრაქტიკული საქმიანობა; "საქართველოს თავისუფლების ლიგა"; კაპიტალიზმის განვითარების დასაწყისი საქართველოში. მრეწველობა; სოფლის მეურნეობა; ფინანსები
ანოტაცია: თერგდალეულთა, ქართველი ხალხოსნებისა და რუსეთის უნივერსიტეტების ქართველ სტუდენტთა ფარული საზოგადოება "საქართველოს თავისუფლების ლიგის" საქმიანობა. კაპიტალიზმის განვითარება საქართველოში XIX საუკუნეში
შინაარსი: პოლიტიკური პარტიების ჩამოყალიბება; სოციალისტ-ფედერალისტთა პარტიის ჩამოყალიბება; ანარქისტები; ესერები; ეროვნულ-დემოკრატები; საქართველო რუსეთის პირველი რევოლუციისა და რეაქციის წლებში; პირველი მსოფლიო ომის დაწყება; რუსეთის 1917 წლის რევოლუცია და საქართველო; საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა; პირველი ნაბიჯები საშინაო და საგარეო პოლიტიკაში; დამფუძნებელი კრების არჩევა; კონსტიტუციის მიღება; ბრძოლა საქართველოს საერთაშორისო აღიარებისათვის
ანოტაცია: პოლიტიკური პარტიები XX საუკუნის დასაწყისში და საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საშინაო და საგარეო პოლიტიკა
შინაარსი: საქართველოს დაპყრობა რუსეთის წითელი არმიის მიერ; გასაბჭოების პირველი წლები; პატრიოტული ძალების ბრძოლა საბჭოთა ხელისუფლების წინააღმდეგ; XX საუკუნის 30-იანი წლების რეპრესიები; მეორე მსოფლიო ომი და საქართველო; საქართველო 50-80-იან წლებში. ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის დასაწყისი; "უძრაობის" წლები. ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის ახალი ტალღა
ანოტაცია: საქართველოს გასაბჭოება 1921 წ., მეორე მსოფლიო ომი და საქართველო და ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობა XX საუკუნის მეორე ნახევარში
მოხსენიებული პირები:ამბროსი (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი, ხელაია); ჩოლოყაშვილი ქაქუცა (1924 წლის აჯანყების მეთაური); სტალინი იოსებ (პოლიტიკური მოღვაწე).