1. ქუთაისის მაზრის თავად-აზნაურთა წინამძღოლ დ. კ. ნიჟარაძის ნამსახურობის ნუსხა : 1915 წ. 26 ივლისი // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.301-305. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1476]
UDC:  352(479.22-21)(092)
პერსონალია:  ნიჟარაძე დავით კონსტანტინეს ძე (ქუთაისის მაზრის თავად-აზნაურთა წინამძღოლი).
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისის მაზრა.
საკვანძო სიტყვები:  ქუთაისის მაზრის თავად-აზნაურთა წინამძღოლები.
1. ნიჟარაძე, დ. ო.
ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლ დ. ო. ნიჟარაძის მოხსენებითი ბარათი კავკასიის მეფისნაცვალ ნიკოლოზ ნიკოლოზის ძისადმი ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურობის ინიციატივაზე მდ. რიონზე ჰიდროელექტროსადგურის მოწყობასა და ჭიათურის მარგანეცის ელექტრომეტალურგიულ გამოდნობაზე : 1915 წ. 14 დეკემბერი // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.306-309. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1477]
UDC:  352(479.222)(092) + 94(479.22:470) + 621.31(479.222.1) + 669(479.222.1)
პერსონალია:  ნიჟარაძე დავით ოტიას ძე (ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლი); მურავიოვი ნიკოლოზ ნიკოლოზის ძე (კავკასიის მეფისნაცვალი).
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისის გუბერნია; რიონი - მდინარე; ჭიათურა; ქუთაისი; შორაპნის მაზრა; ლეჩხუმის მაზრა; რაჭის მაზრა; კავკასია.
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობა; მრეწველობა; ენერგეტიკა; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლები; რიონჰესი; ჭიათურის მარგანუმი; კავკასიის მეფისნაცვლები.
1. ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურობის მოთხოვნილი კონცესიის (მდ. რიონზე ჰიდროელექტროსადგურის მოწყობაზე) ძირითადი საფუძვლები : 1915 წ. 14 დეკემბერი // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.309-312. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1478]
UDC:  352(479.222) + 621.31(479.222.1) + 321.9(479.222)
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისის გუბერნია; რიონი - მდინარე; ალპანა - სოფელი; ლეჩხუმის მაზრა; ქუთაისი.
თემატიკა:  ადგილობრივი მმართველობა; ენერგეტიკა; სოციალური ფენები.
საკვანძო სიტყვები:  ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურები; რიონჰესი.
1. ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლ დ. ო. ნიჟარაძის ნამსახურობის ნუსხა : 1917 წ. 12 ივლისი // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.312-320. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1479]
UDC:  352(479.222)(092)
პერსონალია:  ნიჟარაძე დავით ოტიას ძე (ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლი).
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისის გუბერნია.
საკვანძო სიტყვები:  ქუთაისი გუბერნიის თავად-აზნაურთა წინამძღოლები.
1. ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საგანგებო კრების ოქმი ქუთაისის თავად-აზნაურთა ქონების სახელმწიფოსადმი გადაცემასა და სათავადაზნაურო ბანკის რეფორმაზე : 1917 წ. 8 ნოემბრი // ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავადაზნაურთა წინამძღოლები : დოკუმენტების კრებული / საქ. იუსტიციის სამინ.; საქ. ეროვნ. არქივი; ქუთაისის ცენტრ. არქივი. - ქუთაისი, 2009. - გვ.320-325. - სრული ტექსტის პუბლიკაცია. - დოკუმენტის ენა (რუსული) და სტილი უცვლელია.[MFN: 1480]
UDC:  352(479.222) + 336.7(479.22-21) + 321.9(479.222)
ორგანიზაცია:  ქუთაისის სათავადაზნაურო ბანკი; ქუთაისის გუბერნისს თავად-აზნაურთა საკრებულო.
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობა; სოციალური ფენები; საბანკო საქმე.
საკვანძო სიტყვები:  ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა კრებები; ქუთაისის გუბერნიის თავად-აზნაურები.
1. ნაჭყებია, მაია
აღმოსავლეთ და დასავლეთ საქართველოს დაპყრობა რუსეთის მიერ : ეროვნულ-განმათავისუფლებელი ბრძოლის დასაწყისი // ქართული ბაროკოს საკითხები / მ. ნაჭყებია. - თბ., 2009. - გვ.160-172.[MFN: 1481]
UDC:  94(479.22) + 94(479.22:470)
შინაარსი:  კახეთის 1802 წლის შეთქმულება; 1804 წლის აჯანყება მთიანეთში; რუსეთის მიერ დასავლეთ საქართველოს დაპყრობა; კოლონიური პოლიტიკის I ეტაპი; კახეთის 1812 წლის აჯანყება; 1832 წლის შეთქმულება
ანოტაცია:  1801 წლის 12 სექტებერს პეტერბურგში გამოქვეყნებული რუსეთის იმპერატორ ალექსანდრე I მანიფესტი ქართლ-კახეთის სამეფოს გაუქმებისა და რუსეთთან შეერთების შესახებ. აჯანყებები და შეთქმულებები საქართველოში რუსეთის კოლონიური პოლიტიკის წინააღმდეგ
მოხსენიებული პირები:  ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); გიორგი XII (ქართლ-კახეთის მეფე); ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი); ჭავჭავაძე გარსევან (საქართველოს ელჩი რუსეთში); კნორინგი (რუსი გენერალი); მარიამი (გიორგი XII მეუღლე); დადიანი გრიგოლ (სამეგრელოს მთავარი); სოლომონ II (იმერეთის მეფე); ერმოლოვი ალექსი პეტრეს ძე (კავკასიის მეფისნაცვალი); ფალავანდიშვილი ნიკოლოზ (თბილისის სამოქალაქო გუბერნატორი); სოლომონ I (იმერეთის მეფე).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთი; აღმოსავლეთ საქართველო; დასავლეთ საქართველო; კახეთი; პეტერბურგი; გურია.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები.
1. ხაზარაძე, ნ.
რუსეთ-ირანისა და რუსეთ-თურქეთის ომები და საქართველო // საქართველოს ისტორია / ნ. ხაზარაძე, ხ.თოდაძე, მ. ქუქუთელაძე, ნ. ჯორჯიკია; სტუ. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-14-536-0. - გვ. 172-177[MFN: 1482]
UDC:  94(479.22)"XIX" + 327(479.22) + 94(479.22:470) + 94(479.22:560) + 94(479.22:55)
თოდაძე, ხ.ქუთათელაძე, მ.ჯორჯიკია, ნ.
შინაარსი:  რუსეთ-თურქეთის 1806-1812 წლების ომი; რუსეთ-ირანის 1804-1813 და 1826-1828 წლების ომები; რუსეთ-თურქეთის 1828-1829 წლის ომი; ყირიმის ომი; დასავლეთ საქართველოს სამთავროების გაუქმება; რუსეთ-თურქეთის 1877-1878 წლების ომი
ანოტაცია:  რუსეთის, თურქეთისა და ირანის ინტერესები საქართველოში
მოხსენიებული პირები:  შამილი (იმამი); ნიკოლოზ I (რუსეთის იმპერატორი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთი; ირანი; თურქეთი; ამიერკავკასია; ყარსი; ბათუმი.
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; საქართველოს საგარეო პოლიტიკა; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები; საქართველო-ირანის ისტოიული ურთიერთობები; საქართველო-თურქეთის ისტორიული ურთიერთობები; სახელდებული ბრძოლები.
საკვანძო სიტყვები:  ბუქარესტის ზავი; გულისტანის ზავი; შამქორის ბრძოლა; ნიგოეთის ბრძოლა.
თერგდალეულები : ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის ახალი ეტაპი // საქართველოს ისტორია / ნ. ხაზარაძე, ხ.თოდაძე, მ. ქუქუთელაძე, ნ. ჯორჯიკია; სტუ. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-14-536-0. - გვ. 177-187[MFN: 1483]
UDC:  94(479.22)"XIX" + 94(479.22:470) + 338(479.22) + 325.8(479.22)
შინაარსი:  რუსეთის კოლონიური პოლიტიკა; საგლეხო რეფორმა; ბურჟუაზიული რეფორმები; თერგდალეულთა გამოსვლა სამოღვაწეო ასპარეზზე; ქართველი ხალხოსნები; კოლონიური პოლიტიკის გამკაცრება და თერგდალეულთა პრაქტიკული საქმიანობა; "საქართველოს თავისუფლების ლიგა"; კაპიტალიზმის განვითარების დასაწყისი საქართველოში. მრეწველობა; სოფლის მეურნეობა; ფინანსები
ანოტაცია:  თერგდალეულთა, ქართველი ხალხოსნებისა და რუსეთის უნივერსიტეტების ქართველ სტუდენტთა ფარული საზოგადოება "საქართველოს თავისუფლების ლიგის" საქმიანობა. კაპიტალიზმის განვითარება საქართველოში XIX საუკუნეში
მოხსენიებული პირები:  ჭავჭავაძე ილია (მწერალი); გოგებაშვილი იაკობ (პედაგოგი); მესხი სერგეი (ჟურნალისტი); ყიფიანი დიმიტრი (საზოგადო მოღვაწე); დონდუკოვ-კორსაკოვი (კავკასიის მთავარმართებელი); ცხვედაძე ნიკო (საზოგადო მოღვაწე); მაჩაბელი ივანე (მთარგმნელი); ნიკოლაძე ნიკო (საზოგადო მოღვაწე).
ორგანიზაცია:  ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოება; საქართველოს თავისუფლების ლიგა, ქართველ სტუდენტთა საზოგადოება.
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები; ეროვნული მოძრაობა; მრეწველობა.
საკვანძო სიტყვები:  ქვანახშირის მრეწველობა; ხე-ტყის მრეწველობა.
საქართველო XX საუკუნის დასაწყისში : საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა // საქართველოს ისტორია / ნ. ხაზარაძე, ხ.თოდაძე, მ. ქუქუთელაძე, ნ. ჯორჯიკია; სტუ. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-14-536-0. - გვ. 188-203[MFN: 1484]
UDC:  94(479.22)"1918-1921" + 94(100)"1914-1918" + 329(479.22) + 342.4(479.22) + 94(479.22:470) + 327(479.22)
შინაარსი:  პოლიტიკური პარტიების ჩამოყალიბება; სოციალისტ-ფედერალისტთა პარტიის ჩამოყალიბება; ანარქისტები; ესერები; ეროვნულ-დემოკრატები; საქართველო რუსეთის პირველი რევოლუციისა და რეაქციის წლებში; პირველი მსოფლიო ომის დაწყება; რუსეთის 1917 წლის რევოლუცია და საქართველო; საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა; პირველი ნაბიჯები საშინაო და საგარეო პოლიტიკაში; დამფუძნებელი კრების არჩევა; კონსტიტუციის მიღება; ბრძოლა საქართველოს საერთაშორისო აღიარებისათვის
ანოტაცია:  პოლიტიკური პარტიები XX საუკუნის დასაწყისში და საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საშინაო და საგარეო პოლიტიკა
მოხსენიებული პირები:  ჟორდანია ნოე (დემოკრატიული საქართველოს მთავრობის თავმჯდომარე); ჯიბლაძე სილიბისტრო (პუბლიცისტი); დარჩიაშვილი ვლადიმერ (პუბლიცისტი); რამიშვილი ისიდორე (პუბლიცისტი); ჩხეიძე კარლო (პოლიტიკური მოღვაწე); მახარაძე ფილიპე (რევოლუციონერი); ცხაკაია მიხა (რევოლუციონერი); კალაძე რაჟდენ (მწერალი); ჯორჯაძე არჩილ (ჟურნალისტი); ლასხიშვილი გიორგი (პუბლიცისტი); წერეთელი ვასილ (პუბლიცისტი); აბაშიძე კიტა (კრიტიკოსი); აბაშიძე გრიგოლ (პოეტი); ნაკაშიძე ილია (ისტორიკოსი); აღლაძე ილია (პუბლიცისტი, აგლაძე); დეკანოზიშვილი ანდრია (სოციალისტ-ფედერალისტი); დეკანოზიშვილი გიორგი (სოციალისტ-ფედერალისტი); ნიკოლაძე ნიკო (საზოგადო მოღვაწე); ჩერქეზიშვილი ვარლამ (რევოლუციონერი); წერეთელი მიხაკო (პოლიტიკური მოღვაწე); გოგელია შალვა (ანარქისტი); გოგელია კომანდო (ანარქისტი); ყიფიანი მიხეილ (ესერი); ჭრელაშვილი სტეფანე (ხალხოსანი, პუბლიცისტი); ჯაბადარი ივანე (რევოლუციონერი); ჭავჭავაძე ილია (მწერალი); ნიკოლოზ II (რუსეთის იმპერატორი).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; საქართველოს საგარეო პოლიტიკა; პოლიტიკური პარტიები; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები; საქართველოს კონსტიტუცია.
საკვანძო სიტყვები:  პირველი მსოფლიო ომი და საქართველო; ბრესტის ზავი; საქართველოს დამოუკიდებლობის აქტი.
საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკა // საქართველოს ისტორია / ნ. ხაზარაძე, ხ.თოდაძე, მ. ქუქუთელაძე, ნ. ჯორჯიკია; სტუ. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-14-536-0. - გვ. 203-212[MFN: 1485]
UDC:  94(479.22)"XX" + 325.8(479.22) + 94(479.22:470)
შინაარსი:  საქართველოს დაპყრობა რუსეთის წითელი არმიის მიერ; გასაბჭოების პირველი წლები; პატრიოტული ძალების ბრძოლა საბჭოთა ხელისუფლების წინააღმდეგ; XX საუკუნის 30-იანი წლების რეპრესიები; მეორე მსოფლიო ომი და საქართველო; საქართველო 50-80-იან წლებში. ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის დასაწყისი; "უძრაობის" წლები. ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის ახალი ტალღა
ანოტაცია:  საქართველოს გასაბჭოება 1921 წ., მეორე მსოფლიო ომი და საქართველო და ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობა XX საუკუნის მეორე ნახევარში
მოხსენიებული პირები:  ამბროსი (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი, ხელაია); ჩოლოყაშვილი ქაქუცა (1924 წლის აჯანყების მეთაური); სტალინი იოსებ (პოლიტიკური მოღვაწე).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთი; აზერბაიჯანი; თბილისი; ამიერკავკასია; მოსკოვი; ქუთაისი; გურია; სამეგრელო; აფხაზეთი.
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; ეროვნული მოძრაობა; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  კახეთის აჯანყება; ხევსურეთის აჯანყება; 1924 წლის აჯანყება; სვანეთის აჯანყება; ჭიათურის აჯანყება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 |  შემდეგი »  ბოლო »»