გლეხობის სოციალური დიფერენციაცია და სასოფლო პროლეტარიატის რაოდენობის საკითხი საქართველოში (1926-1928 წწ.) / ალექსანდრე კოჭლავაშვილი // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 8 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბილისი, 1975. - გვ. 107-128[MFN: 14959]
საქართველოს გლეხობის საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აქტივობა (1921-1933 წწ.) // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 11 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1979. - გვ.90-111.[MFN: 14960]
გლეხთა განთავისუფლება საქართველოში // თხზულებანი : ტ. 1: ტომი გამოსაცემად მოამზადა: ს. ხუციშვილმა და ვ. ზამბახიძემ / ნ. ნიკოლაძე. - თბ., 1962. - გვ.250-272.[MFN: 14962]
ფეოდალური საქართველოს უუფლებო წოდებანი ბექა-აღბუღას სამართლის წიგნის მიხედვით // საქართველოს სოციალური წყობა XIII-XIV საუკუნეებში : ბექა-აღბუღას სამართლის წიგნის მიხედვით / ზ. რატიანი. - თბ., 1970. - გვ.120-152.[MFN: 14963]
ოქტომბრის რევოლუცია და გლეხობის სოციალისტური აღზრდის საკითხები (1929-1932 წწ.) // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 10: საბჭოთა საქართველოს დიდი ოქტომბრის 60 წლისთავზე / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1977. - გვ.60-77.[MFN: 14965]