გლეხობის კლასობრივი დიფერენციაცია 900-იანი წლების საქართველოში // საქართველოს მუშათა კლასის ისტორიიდან : 1900-1914 წწ. / ვ. ჯიქია. - თბ., 1973. - გვ.90.[MFN: 14966]
საქართველოს მუშათა კლასი და გლეხობა სრულიად რუსეთის 1905-1907 წლის შემოდგომის საყოველთაო-პოლიტიკური გაფიცვების ავანგარდში // 1905-1907 წლების რევოლუცია საქართველოში / მ. ჯიჯეიშვილი. - თბ., 1975. - გვ.37-62.[MFN: 14967]
მ. ჯავახიშვილის 1917-21 წლების პუბლიცისტიკა // ჟურნალისტიკა X : საქ. უმაღლ. სასწ. და თბილ. სახელმწ. უნ-ტის ჟურნალისტიკის ფაკ-ტის რესპ. სამეცნ. კონფერენცია : მუშაობის გეგმა და თეზისები, თბილისი, 17-18-19-20, VI, 2002 წ.. - თბ., 2002. - გვ.37-38.[MFN: 14969]
ნიკო ლომოურის პუბლიცისტიკა // ჟურნალისტიკა X : საქ. უმაღლ. სასწ. და თბილ. სახელმწ. უნ-ტის ჟურნალისტიკის ფაკ-ტის რესპ. სამეცნ. კონფერენცია : მუშაობის გეგმა და თეზისები, თბილისი, 17-18-19-20, VI, 2002 წ.. - თბ., 2002. - გვ.30.[MFN: 14971]
ანოტაცია: XIX ს-ის მეორე ნახევრის (1873-1893 წწ.) საზოგადოებრივ-პოლიტიკური მდგომარეობა საქართველოში ივანე მაჩაბლისა და ნიკო ნიკოლაძის პუბლიცისტური წერილების მიხედვით
"სიმართლე, მხოლოდ სიმართლე!" : ნიკო ნიკოლაძის პუბლიცისტიკის პრინციპი // ნიკო ნიკოლაძე, 160 : საიუბ. კრებული / თსუ, ნიკო ნიკოლაძის კაბინეტი. - თბ., 2003. - გვ.102-110.[MFN: 14974]
აღმსარებლობის როლი ეროვნული თვითშეგნების ჩამოყალიბებაში // ქართული საეკლესიო გალობა. ერი და ტრადიცია : (2001 წლის 16 მარტს ივ. ჯავახიშვილის სახ. ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინ-ტში ჩატარებული სამეცნ. კონფერენციის მოხსენებები) / საქ. საპატრიარქო; ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინ-ტი; ქრისტიანობის კვლევის საერთ. სამეცნ. ცენტრი. - თ ., 2001. - გვ.55-56.[MFN: 14975]