ეროვნული საკითხი ქართველი ნაროდნიკების გაშუქებით // სოციალიზმის ისტორიისათვის საქართველოში : ტ. 2: ნაროდნიკული და მარქსისტული სოციალიზმი საქართველოში / ს. ხუნდაძე. - თბ., 1927. - გვ.117-126.[MFN: 15038 ]
UDC: 323.1(479.22) + 329(479.22)
თემატიკა: ეროვნული საკითხი ; პოლიტიკური პარტიები .
საკვანძო სიტყვები: ნაროდნიკები ; ხალხოსნები .
საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა (1918-1921 წწ.) : საშინაო პოლიტიკა // საქართველოს ახალი და თანამედროვე ისტორია / ო. ჯანელიძე. - თბ., 2009. - გვ.121-130.[MFN: 15039 ]
UDC: 94(479.22)"1918-1921" + 323(479.22) + 351(479.22) + 323.1(479.22) + 28(479.22)
შინაარსი: სახელმწიფოებრივი მმართველობის სისტემა; ეროვნული საკითხი; აფხაზეთის საკითხი; სამუსლიმანო საქართველო
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; აფხაზეთი .
თემატიკა: ისტორია ; პოლიტიკა ; სახელმწიფო მმართველობა ; ეროვნული საკითხი ; რელიგია .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ისტორია ; საშინაო პოლიტიკა ; ისლამი .
შეროზია, ნუნუ
აპოლონ შეროზია // XX საუკუნის ქართული ფილოსოფიის ანთოლოგია. ტ. 2. ნაკვ. 2 / სარედ. კოლ.: გ. თევზაძე და სხვ.. - თბ., 2002. - გვ.374.[MFN: 15040 ]
ანოტაცია: ცნობები ფილოსოფოსის ცხოვრებასა და მოღვაწეობაზე
პერსონალია: შეროზია აპოლონ (ფილოსოფოსი).
თემატიკა: ფილოსოფოია .
ქართველთაგან ეროვნების შეცვლა : გააფსუება (გააფხაზება), გაბერძნება, გამაჰმადიანება, გაოსება, გარუსება, გასომხება // საქართველო არის ესე . - თბ., 2003. - გვ.360-375.[MFN: 15041 ]
რუხაძე, ტრიფონ
თეატრისა და დრამატურგიის ტერმინები შემონახული ძველ ქართულ ლიტერატურაში // ძველი ქართული თეატრი და დრამატურგია / ტ. რუხაძე. - თბ., 2011. - გვ.19-43.[MFN: 15042 ]
UDC: 811.353.1'373.46
შინაარსი: "მსახიობელი"; "მღერის მოყვარენი" და "მოთამაშენი"; "ვაშლით მღერა"; "დათვთა მემღერნი"; "მიმოსი"; "მუშაითი"; "მგოსანი"; "თეატრონი მხეცთა"; "ყაბახი"
თემატიკა: ტერმინოლოგია .
საკვანძო სიტყვები: თეატრის ტერმინები ; დრამატურგიის ტერმინები .
ალავიძე, მიხეილ
შოთა რუსთაველი და მაქსიმე აღმსარებელი // შოთა რუსთაველი : სტატიების კრებული / საქ. ისტორიის, არქეოლოგიის, ეთნოგრაფიისა და ფოლკლორის სამეცნ. საზ.-ბა. - თბ., 1968. - გვ.66-78.[MFN: 15043 ]
UDC: 27-36(479.22) + 821.353.1(092) + 27-526.62(479.22) + 726)(479.22)
ანოტაცია: VII საუკუნის ქართველი სასულიერო პირი და შოთა რუსთაველი იერუსალიმის ჯვრის მონასტირის მხატვრობაში
პერსონალია: მაქსიმე აღმსარებელი (წმინდანი); რუსთაველი შოთა (პოეტი).
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; იერუსალიმი .
თემატიკა: წმინდანები ; ქართული მწერლობა ; კედლის მხატვრობა ; საეკლესიო ხუროთმოძღვრება .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი წმინდანები ; ძველი ქართული მწერლობა ; ფრესკები ; ქართული ეკლესია-მონასტრები საზღვარგარეთ ; იერუსალიმის ჯვრის მონასტერი .
საეკლესიო მამათა და კრებათა "სწავლანი" თეატრალურ სანახაობათა შესახებ // ძველი ქართული თეატრი და დრამატურგია / ტ. რუხაძე. - თბ., 2011. - გვ.44-59.[MFN: 15044 ]
UDC: 394.21(479.22)