ეროვნული საკითხი ქართველი ნაროდნიკების გაშუქებით // სოციალიზმის ისტორიისათვის საქართველოში : ტ. 2: ნაროდნიკული და მარქსისტული სოციალიზმი საქართველოში / ს. ხუნდაძე. - თბ., 1927. - გვ.117-126.[MFN: 15038]
UDC:  323.1(479.22) + 329(479.22)
თემატიკა:  ეროვნული საკითხი; პოლიტიკური პარტიები.
საკვანძო სიტყვები:  ნაროდნიკები; ხალხოსნები.
საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა (1918-1921 წწ.) : საშინაო პოლიტიკა // საქართველოს ახალი და თანამედროვე ისტორია / ო. ჯანელიძე. - თბ., 2009. - გვ.121-130.[MFN: 15039]
UDC:  94(479.22)"1918-1921" + 323(479.22) + 351(479.22) + 323.1(479.22) + 28(479.22)
შინაარსი:  სახელმწიფოებრივი მმართველობის სისტემა; ეროვნული საკითხი; აფხაზეთის საკითხი; სამუსლიმანო საქართველო
თემატიკა:  ისტორია; პოლიტიკა; სახელმწიფო მმართველობა; ეროვნული საკითხი; რელიგია.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; საშინაო პოლიტიკა; ისლამი.
1. შეროზია, ნუნუ
აპოლონ შეროზია // XX საუკუნის ქართული ფილოსოფიის ანთოლოგია. ტ. 2. ნაკვ. 2 / სარედ. კოლ.: გ. თევზაძე და სხვ.. - თბ., 2002. - გვ.374.[MFN: 15040]
ანოტაცია:  ცნობები ფილოსოფოსის ცხოვრებასა და მოღვაწეობაზე
პერსონალია:  შეროზია აპოლონ (ფილოსოფოსი).
თემატიკა:  ფილოსოფოია.
1. ანანია [ჯაფარიძე] (მიტროპოლიტი)
ქართველთაგან ეროვნების შეცვლა : გააფსუება (გააფხაზება), გაბერძნება, გამაჰმადიანება, გაოსება, გარუსება, გასომხება // საქართველო არის ესე. - თბ., 2003. - გვ.360-375.[MFN: 15041]
UDC:  323.1(479.22)
1. რუხაძე, ტრიფონ
თეატრისა და დრამატურგიის ტერმინები შემონახული ძველ ქართულ ლიტერატურაში // ძველი ქართული თეატრი და დრამატურგია / ტ. რუხაძე. - თბ., 2011. - გვ.19-43.[MFN: 15042]
UDC:  811.353.1'373.46
შინაარსი:  "მსახიობელი"; "მღერის მოყვარენი" და "მოთამაშენი"; "ვაშლით მღერა"; "დათვთა მემღერნი"; "მიმოსი"; "მუშაითი"; "მგოსანი"; "თეატრონი მხეცთა"; "ყაბახი"
თემატიკა:  ტერმინოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  თეატრის ტერმინები; დრამატურგიის ტერმინები.
1. ალავიძე, მიხეილ
შოთა რუსთაველი და მაქსიმე აღმსარებელი // შოთა რუსთაველი : სტატიების კრებული / საქ. ისტორიის, არქეოლოგიის, ეთნოგრაფიისა და ფოლკლორის სამეცნ. საზ.-ბა. - თბ., 1968. - გვ.66-78.[MFN: 15043]
UDC:  27-36(479.22) + 821.353.1(092) + 27-526.62(479.22) + 726)(479.22)
ანოტაცია:  VII საუკუნის ქართველი სასულიერო პირი და შოთა რუსთაველი იერუსალიმის ჯვრის მონასტირის მხატვრობაში
პერსონალია:  მაქსიმე აღმსარებელი (წმინდანი); რუსთაველი შოთა (პოეტი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; იერუსალიმი.
თემატიკა:  წმინდანები; ქართული მწერლობა; კედლის მხატვრობა; საეკლესიო ხუროთმოძღვრება.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი წმინდანები; ძველი ქართული მწერლობა; ფრესკები; ქართული ეკლესია-მონასტრები საზღვარგარეთ; იერუსალიმის ჯვრის მონასტერი.
საეკლესიო მამათა და კრებათა "სწავლანი" თეატრალურ სანახაობათა შესახებ // ძველი ქართული თეატრი და დრამატურგია / ტ. რუხაძე. - თბ., 2011. - გვ.44-59.[MFN: 15044]
UDC:  394.21(479.22)
შინაარსი:  სანახაობათა რეგლამენტაცია
ანოტაცია:  საქართველოში გართობისა და სადღესასწაულო რიტუალების (სანახაობების) რეგლამენტაციის წესების დამკვიდრების თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  ბატონიშვილი ვახუშტი (ისტორიკოსი); იოანე ოქროპირი (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  სახალხო დღესასწაულები.
ლაშქრობა არსაით ანუ კუთხურობის სახადი // შხაპუნა წვიმა / რ. ჯაფარიძე. - თბ., 1989. - გვ.114-124.[MFN: 15045]
UDC:  323.1(479.22) + 314(479.22)
ანოტაცია:  აჭარლების, მეგრელებისა და სვანების არაქართველებად ჩათვლის ტენდენციის წინააღმდეგ
თემატიკა:  ეროვნული საკითხი; მოსახლეობა.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს მოსახლეობა; აჭარლები; მეგრელები; სვანები.
1. ბერაძე, თამაზ
მაქსიმე აღმსარებელი საქართველოში // საერთაშორისო სიმპოზიუმი ქრისტიანობა : წარსული, აწმყო, მომავალი, 2000 წლის 11-17 ოქტომბერი, თბილისი, საქართველო : მოხსენებათა მოკლე შინაარსები / "ქრისტიანობა: წარსული, აწმყო, მომავალი", საერთაშორისო სიმპოზიუმი (2000, თბილისი). - თბ., 2000. - გვ.23.[MFN: 15046]
UDC:  27-36(479.22)
ანოტაცია:  გამოთქმულია მოსაზრება - წმინდანი გარდაიცვალა სოფ. გვესოს (ცაგერის რ-ნი) შუა საუკუნეების ციხე-სიმაგრეში და დაკრძალულია მის მახლობლად მდებარე ბაზილიკურ ეკლესიაში
პერსონალია:  მაქსიმე აღმსარებელი (წმინდანი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ცაგერი - რაიონი; გვესო - სოფელი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი წმინდანები.
1. Атанелишвили, А.
Извращение буржуазной историографией ленинской идеи самоопределения наций // Против буржуазной фальсификации истории Советской Грузии / А. Атанелишвили. - Тб., 1983. - С.46-57.[MFN: 15047]
ანოტაცია:  Национальный вопрос в Грузии
თემატიკა:  Нациогнальный вопрос.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1500 | 1501 | 1502 | 1503 | 1504 | 1505 | 1506 | 1507 | 1508 | 1509 | 1510 |  შემდეგი »  ბოლო »»