ხის კულტი, სიცოცხლის ხე // წიაღსვლები აჭარის ისტორიაში / ი. ბექირიშვილი. - ბათუმი, 2003. - 116-123.[MFN: 15297]
თემატიკა:  რელიგია; ეთნოლოგია; ეთნოგრაფია.
საკვანძო სიტყვები:  წარმართობა; კულტები; სიმბოლიკა.
1. Зурабишвили, Давид
Этнические меньшинства в Грузии // Одно общество, много этносов : Этническое многообразие и гражданская интеграция в Грузии / Кавказский ин-т мира, демократии и развития. - Тб., 2003. - С.17-22.[MFN: 15298]
ანოტაცია:  Проблема интеграции в грузинское общество
1. საქართველოს სსრ საბჭოების ყრილობები და უმაღლესი საბჭოს სესიები : (1922-1960 წწ.) // საბჭოთა საქართველოსა და საქართველოს კომპარტიის 40 წელი : სტატიების კრებული / რედ.: ა. ჯოხაძე. - თბ., 1961. - გვ.419-436.[MFN: 15299]
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს საბჭოების ყრილობები; საქართველოს საბჭოების სესიები.
გიორგი მეფისა და ექვთიმე არქიეპისკოპოსის გაკათოლიკება : პაპთან გაგზავნილი მათი წერილები, პაპისა და პროპაგანდის პასუხები // ქართული ეკლესია დასაბამიდან დღემდე : თან ახლავს 104 პორტრეტი და ქართულ ძეგლთა რეპროდუქციები, ორი გეოგრაფიული რუკა და მრავალი გამოუქვეყნებელი დოკუმენტი / მ. თამარაშვილი. - თბ., 1995. - გვ.630-638.[MFN: 15300]
UDC:  272(479.22) + 94(479.22) + 2(479.22:450)
პერსონალია:  ექვთიმე (არქიეპისკოპოსი).
გეოგ.დასახელება:  იტალია; საქართველო.
თემატიკა:  რელიგია; ისტორია; საქართველო-იტალიის ურთიერთობა.
საკვანძო სიტყვები:  კათოლიკობა საქართველოში.
მოციქულები და მოციქულთა სწორი წმიდა ნინო საქართველოში // პატრიარქი ერის სულიერი მამა : [საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქები] / რ. მეტრეველი. - თბ., 2008. - გვ.17-21.[MFN: 15301]
UDC:  27-36(479.22) + 27(479.22)
თემატიკა:  წმინდანები; რელიგია.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი წმინდანები; ქრისტიანობა.
1. ჩიქავა, ი.
UDC:  331.105.44(479.22) + 329.780.6(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს პროფკავშირები და კომკავშირი
თემატიკა:  პროფკავშირი; კომკავშირი.
1. მეტრეველი, საბა
"წმ. ნინოს ცხოვრება" // ქართული აგიოგრაფიის (IV-X სს.) იკონოგრაფიული სახისმეტყველება / საბა-ფირუზ მეტრეველი. - თბ., 2008. - გვ.27-51.[MFN: 15303]
ანოტაცია:  აგიოგრაფიული ძეგლის განხილვა
1. Кецховели, И.
Гендерный конфликт и современность // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "კავკასიის არქეოლოგია, ეთნოლოგია, ფოლკლორისტიკა" (ბათუმი, 2006 წლის 7-8 სექტემბერი) : მოხსენებათა მოკლე შინაარსების კრებული / "კავკასიის არქეოლოგია, ეთნოლოგია, ფოლკლორისტიკა", საერთაშორისო სამეცნ. კონფერენცია (2006, ბათუმი). - თბ., 2006. - გვ.313-318.[MFN: 15304]
UDC:  396(479.22) + 323.173(479.22)
თემატიკა:  Гендер; Конфликты.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1526 | 1527 | 1528 | 1529 | 1530 | 1531 | 1532 | 1533 | 1534 | 1535 | 1536 |  შემდეგი »  ბოლო »»