ხის კულტი, სიცოცხლის ხე // წიაღსვლები აჭარის ისტორიაში / ი. ბექირიშვილი. - ბათუმი, 2003. - 116-123.[MFN: 15297 ]
თემატიკა: რელიგია ; ეთნოლოგია ; ეთნოგრაფია .
საკვანძო სიტყვები: წარმართობა ; კულტები ; სიმბოლიკა .
Зурабишвили, Давид
Этнические меньшинства в Грузии // Одно общество, много этносов : Этническое многообразие и гражданская интеграция в Грузии / Кавказский ин-т мира, демократии и развития. - Тб., 2003. - С.17-22.[MFN: 15298 ]
ანოტაცია: Проблема интеграции в грузинское общество
თემატიკა: Население ; Интеграция .
საკვანძო სიტყვები: Население Грузии ; Национальные меньшинства .
საქართველოს სსრ საბჭოების ყრილობები და უმაღლესი საბჭოს სესიები : (1922-1960 წწ.) // საბჭოთა საქართველოსა და საქართველოს კომპარტიის 40 წელი : სტატიების კრებული / რედ.: ა. ჯოხაძე. - თბ., 1961. - გვ.419-436.[MFN: 15299 ]
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს საბჭოების ყრილობები ; საქართველოს საბჭოების სესიები .
თამარაშვილი, მიხეილ
გიორგი მეფისა და ექვთიმე არქიეპისკოპოსის გაკათოლიკება : პაპთან გაგზავნილი მათი წერილები, პაპისა და პროპაგანდის პასუხები // ქართული ეკლესია დასაბამიდან დღემდე : თან ახლავს 104 პორტრეტი და ქართულ ძეგლთა რეპროდუქციები, ორი გეოგრაფიული რუკა და მრავალი გამოუქვეყნებელი დოკუმენტი / მ. თამარაშვილი. - თბ., 1995. - გვ.630-638.[MFN: 15300 ]
UDC: 272(479.22) + 94(479.22) + 2(479.22:450)
პერსონალია: ექვთიმე (არქიეპისკოპოსი).
გეოგ.დასახელება: იტალია ; საქართველო .
თემატიკა: რელიგია ; ისტორია ; საქართველო-იტალიის ურთიერთობა .
საკვანძო სიტყვები: კათოლიკობა საქართველოში .
მეტრეველი, როინ
მოციქულები და მოციქულთა სწორი წმიდა ნინო საქართველოში // პატრიარქი ერის სულიერი მამა : [საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქები] / რ. მეტრეველი. - თბ., 2008. - გვ.17-21.[MFN: 15301 ]
UDC: 27-36(479.22) + 27(479.22)
პერსონალია: წმ. ნინო (წმინდანი).
თემატიკა: წმინდანები ; რელიგია .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი წმინდანები ; ქრისტიანობა .
ჩიქავა, ი.
საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ორგანიზაციები ომისწინა პერიოდის საქართველოში : (1937-1941 წწ.) // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 9 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1976. - გვ.105-126.[MFN: 15302 ]
UDC: 331.105.44(479.22) + 329.780.6(479.22)
ანოტაცია: საქართველოს პროფკავშირები და კომკავშირი
თემატიკა: პროფკავშირი ; კომკავშირი .
მეტრეველი, საბა
"წმ. ნინოს ცხოვრება" // ქართული აგიოგრაფიის (IV-X სს.) იკონოგრაფიული სახისმეტყველება / საბა-ფირუზ მეტრეველი. - თბ., 2008. - გვ.27-51.[MFN: 15303 ]
UDC: 27-36(479.22) + 821.353.1.09 + 27(479.22)
ანოტაცია: აგიოგრაფიული ძეგლის განხილვა
თემატიკა: წმინდანები ; ლიტერატურული კრიტიკა ; რელიგია .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი წმინდანები ; ძველი ქართული მწერლობა ; ჰაგიოგრაფია ; ქრისტიანობა .
Кецховели, И.
Гендерный конфликт и современность // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "კავკასიის არქეოლოგია, ეთნოლოგია, ფოლკლორისტიკა" (ბათუმი, 2006 წლის 7-8 სექტემბერი) : მოხსენებათა მოკლე შინაარსების კრებული / "კავკასიის არქეოლოგია, ეთნოლოგია, ფოლკლორისტიკა", საერთაშორისო სამეცნ. კონფერენცია (2006, ბათუმი). - თბ., 2006. - გვ.313-318.[MFN: 15304 ]
UDC: 396(479.22) + 323.173(479.22)
თემატიკა: Гендер ; Конфликты .
საკვანძო სიტყვები: Конфликты в Грузии .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1526 | 1527 | 1528 | 1529 | 1530 | 1531 | 1532 | 1533 | 1534 | 1535 | 1536 | შემდეგი » ბოლო »»