საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ორგანიზაციები ომისწინა პერიოდის საქართველოში : (1937-1941 წწ.) // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 9 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1976. - გვ.105-126.[MFN: 15302]
დომინიკელ მამათა მოხსენებები // ქართული ეკლესია დასაბამიდან დღემდე : თან ახლავს 104 პორტრეტი და ქართულ ძეგლთა რეპროდუქციები, ორი გეოგრაფიული რუკა და მრავალი გამოუქვეყნებელი დოკუმენტი / მ. თამარაშვილი. - თბ., 1995. - გვ.549-553.[MFN: 15305]
საქართველოს მშრომელთა დეპუტატების საბჭოები განვითარებული სოციალიზმის პირობებში : (1966-1970 წწ.) // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები. კრ. 12 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1980. - გვ.132-148.[MFN: 15306]
შინაარსი: სვანური ბარბალე ბალსქვემოურ დღეობათა მიხედვით; ძროხის მწველელი ქალის ლოცვა; საქონლის მკვებავის ლოცვა; სახლის უფროსის ლოცვა; სვანური ბარბალე ბალსზემოურ-ქვემოსვანურ დღეობათა მიხედვით; ბარბალე დანარჩენ ქართველ ტომთა ბარბალობის მიხედვით
Концепция политики в области интеграции национальных меньшинств в Грузии // Одно общество, много этносов : Этническое многообразие и гражданская интеграция в Грузии / Кавказский ин-т мира, демократии и развития. - Тб., 2003. - С.131-142.[MFN: 15308]
საქართველოს მუშათა, ჯარისკაცთა და გლეხთა დეპუტატების საბჭოები 1917-1922 წწ. // საბჭოთა საქართველოს 40 წელი / თბილ. უნ-ტის გამ-ბა. - თბ., 1961. - გვ.87-103.[MFN: 15309]
Постановка проблемы // Государственность и безопасность : Грузия после "революции роз" / Под ред. Бруно Коппитерса и Роберта Легволда; Американская акад. гуманитарных и точных наук. - Кембридж, 2005. - С.1-46.[MFN: 15311]