საქართველოს მშრომელთა დეპუტატების საბჭოები განვითარებული სოციალიზმის პირობებში : (1966-1970 წწ.) // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები. კრ. 12 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1980. - გვ.132-148.[MFN: 15306]
საკვანძო სიტყვები:  დეპუტატების საბჭოები.
1. ბარდაველიძე, ვ.
მესაქონლეობისა და შინაური ფრინველების მფარველი ქალ-ღვთაება // ქართველთა უძველესი სარწმუნოების ისტორიიდან : (ღვთაება ბარბარ-ბაბარ). - თბ., 1941. - გვ.6-43.[MFN: 15307]
შინაარსი:  სვანური ბარბალე ბალსქვემოურ დღეობათა მიხედვით; ძროხის მწველელი ქალის ლოცვა; საქონლის მკვებავის ლოცვა; სახლის უფროსის ლოცვა; სვანური ბარბალე ბალსზემოურ-ქვემოსვანურ დღეობათა მიხედვით; ბარბალე დანარჩენ ქართველ ტომთა ბარბალობის მიხედვით
თემატიკა:  რელიგია; ეთნოგრაფია; ეთნოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  წარმართობა; ღვთაებები; ბარბალეს კულტი.
1. Концепция политики в области интеграции национальных меньшинств в Грузии // Одно общество, много этносов : Этническое многообразие и гражданская интеграция в Грузии / Кавказский ин-т мира, демократии и развития. - Тб., 2003. - С.131-142.[MFN: 15308]
UDC:  314(479.22) + 316.32(479.22)
თემატიკა:  Население; Интеграция.
საკვანძო სიტყვები:  Население Грузии; Национальные меньшинства.
1. წერეთელი, კ.
UDC:  328(479.22) + 321.9(479.22) + 355(479.22)
თემატიკა:  პარლამენტი; სოციალური ფენები; სამხედრო საქმე.
1. მეტრეველი, ფირუზ
"ძალა სიტყვისა" და "წმიდა ნინოს ცხოვრება" // აგიოგრაფიული სიტყვა და ლოგოსი / ფ. მეტრეველი. - თბ., 2000. - გვ.44-64.[MFN: 15310]
UDC:  27-36(479.22) + 821.353.1.09 + 27(479.22)
ანოტაცია:  წმიდა ნინო ქართულ აგიოგრაფიაში
პერსონალია:  წმ. ნინო (წმინდანი).
თემატიკა:  წმინდანები; ლიტერატურული კრიტიკა; რელიგია.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი წმინდანები; ძველი ქართული მწერლობა; ჰაგიოგრაფია; ქრისტიანობა.
1. Легволд, Роберт
UDC:  323.173(479.22) + 323.1(479.22) + 351.78(479.22)
ანოტაცია:  Конфликт в регионе, национальная безопасность и политика иностранных держав в отношении Грузии
თემატიკა:  Конфликты; Национальный вопрос; Национальная безопасность.
საკვანძო სიტყვები:  Конфликты в Грузии.
1. თამარაშვილი, მიხეილ
თავად საბას გაკათოლიკება : პაპთან გაგზავნილი მისი წერილი // ქართული ეკლესია დასაბამიდან დღემდე : თან ახლავს 104 პორტრეტი და ქართულ ძეგლთა რეპროდუქციები, ორი გეოგრაფიული რუკა და მრავალი გამოუქვეყნებელი დოკუმენტი / მ. თამარაშვილი. - თბ., 1995. - გვ.645-663.[MFN: 15312]
UDC:  272(479.22) + 94(479.22)"XVII" + 2(479.22:450) + 32(479.22:44)
შინაარსი:  ლუი XIV ღებულობს საბას, რომელიც მიემგზავრება რომს პაპთან შესახვედრად; საბა ახერხებს, პაპმა ეპისტოლე მისწეროს ვახტანგ მეფეს; საბას დაბრუნება საქართველოში
პერსონალია:  ორბელიანი სულხანსაბა (მწერალი); ვახტანგ VI (ქართლის მეფე); ლუდოვიკო XIV (საფრანგეთის მეფე).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; საფრანგეთი; იტალია.
თემატიკა:  რელიგია; ისტორია; საქართველო-იტალიის ურთიერთობა; საქართველო-საფრანგეთის ურთიერთობა.
საკვანძო სიტყვები:  კათოლიკობა საქართველოში; საქართველოს ისტორია; ქართულ-ფრანგული პოლიტიკური ურთიერთობები.
1. ნაწყეპია, მაია
მასალები "წმინდა ნინოს ცხოვრების" დათარიღებისათვის // საერთაშორისო სიმპოზიუმი ქრისტიანობა : წარსული, აწმყო, მომავალი, 2000 წლის 11-17 ოქტომბერი, თბილისი, საქართველო : მოხსენებათა მოკლე შინაარსები / "ქრისტიანობა: წარსული, აწმყო, მომავალი", საერთაშორისო სიმპოზიუმი (2000, თბილისი). - თბ., 2000. - გვ.62.[MFN: 15313]
1. დათუკიშვილი, მ. [შორეთელი]
გრაფი შულინგი, წითელი იმპერიის აღსასრული, საქართველოს პრეზიდენტის "რევოლუციის ტახტი"... // კრებული : (მოთხრობა, ლექსები, პოემები, მოგონებები, ნარკვევები, წერილები) / მ. დათუკიშვილი (შორეთელი). - თბ., 1992. - გვ.249-258.[MFN: 15314]
ანოტაცია:  ზვიად გამსახურდიას პერიოდის უზენაესი საბჭოს მიერ ხელისუფლების უზურპაცია
პერსონალია:  გამსახურდია ზვიად (პოლიტიკური მოღვაწე).
1. Нодиа, Гиа
Грузия: измерения, уязвимость // Государственность и безопасность : Грузия после "революции роз" / Под ред. Бруно Коппитерса и Роберта Легволда; Американская акад. гуманитарных и точных наук. - Кембридж, 2005. - С.47-101.[MFN: 15315]
UDC:  314(479.22) + 35(479.22) + 323.173(479.22) + 323.1(479.22)
ანოტაცია:  Этничность, автономии, конфликты и национальный проект Грузии
თემატიკა:  Население; Административное устройство; Конфликты; Национальный вопрос.
საკვანძო სიტყვები:  Население Грузии; Автономии.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1527 | 1528 | 1529 | 1530 | 1531 | 1532 | 1533 | 1534 | 1535 | 1536 | 1537 |  შემდეგი »  ბოლო »»