"უკლონიზმი" საქართველოს კომპარტიაში // ტრაქტატი მეფე - მთავართა - ორასწლოვანი სევდა : (საისტორიო შტუდიები). - ქუთაისი, 1993. - გვ.142-150.[MFN: 15413 ]
ანოტაცია: "უკლონიზმი" კომპარტიაში 1917-1930-იან წლებში
საკვანძო სიტყვები: კომუნისტური პარტია .
Витковскаяя, Г.
Миграция народов Южного Кавказа в Россию : Масштабы, тенденции, реакция принимающего общества // Миграции на Кавказе : Материалы конференции / Отв. ред. А. Искандарян. - Ереван, 2003. - С.19-38.[MFN: 15414 ]
UDC: 325.2(479.22) + 325.2(479.2)
ანოტაცია: Коротко о миграционных процессах в Грузии
გეოგ.დასახელება: Грузия ; Россия ; Южный Кавказ .
თემატიკა: Миграция .
Джаошвили, Вахтанг
Миграции населения ГССР // Население Грузии : Экономико-географическое исследование / В. Джаошвили. - Тб., 1968. - С.100-136.[MFN: 15415 ]
UDC: 325.2(479.22) + 314(479.22)
თემატიკა: Миграция ; Население .
საკვანძო სიტყვები: Население Грузии .
Древнейшие пределы расселения грузин // Весь Кавказ : Иллюстрированный справочно-литературный сборник : Т. 1. - Тфл., 1903. - С.2-7.[MFN: 15416 ]
UDC: 94(479.22) + 325.2(479.22)
ანოტაცია: Ареал расселения на территории Грузии
თემატიკა: История ; Население .
საკვანძო სიტყვები: История Грузии ; Население Грузии .
ეროვნულ-დემოკრატთა ე. წ. ზურაბიშვილი - გვაზავას დაჯგუფება და გაზეთ "საქართველოს" დაარსება // ქართული ემიგრანტული ჟურნალისტიკის ისტორია. ტ. 2 / გ. შარაძე. - თბ., 2002. - გვ.658-676.[MFN: 15417 ]
UDC: 329(479.22) + 070(479.22)
პერსონალია: ზურაბიშვილი (გარე ქართველი); გვაზავა (გარე ქართველი).
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები ; ჟურნალისტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ეროვნულ-დემოკრატები ; ქართული პერიოდული გამოცემები ; დაარსება .
Искандарян, А.
Миграционные процессы на постсоветском Кавказе // Миграции на Кавказе : Материалы конференции / Отв. ред. А. Искандарян. - Ереван, 2003. - С.6-18.[MFN: 15418 ]
UDC: 325.2(479.22) + 325.2(479)
ანოტაცია: Миграция населения постсоветской Грузии
გეოგ.დასახელება: Грузия ; Кавказ .
საკვანძო სიტყვები: Миграция населения Грузии ; Миграция население Кавказа .
ჟურნალი "სამშობლოსათვის" // ქართული ემიგრანტული ჟურნალისტიკის ისტორია. ტ. 1 / გ. შარაძე. - თბ., 2001. - გვ.262-266.[MFN: 15419 ]
ანოტაცია: ცნობები საქართველოს ეროვნულ-დემოკრატიული პარტიის მოღვაწეობაზე
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ეროვნულ-დემოკრატიული პარტია .
Кипиани, М.
Адаптация - социализация в новом социуме женщин-беженцев из Абхазии // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "კავკასიის არქეოლოგია, ეთნოლოგია, ფოლკლორისტიკა" (ბათუმი, 2006 წლის 7-8 სექტემბერი) : მოხსენებათა მოკლე შინაარსების კრებული / "კავკასიის არქეოლოგია, ეთნოლოგია, ფოლკლორისტიკა", საერთაშორისო სამეცნ. კონფერენცია (2006, ბათუმი). - თბ., 2007. - გვ.323-324.[MFN: 15420 ]
UDC: 325.2(479.224) + 396(479.224) + 323.173(479.22)
ანოტაცია: Миграция населения из зоны конфликта
გეოგ.დასახელება: Грузия ; Абхазия .
თემატიკა: Миграция ; Женский вопрос ; Конфликты .
საკვანძო სიტყვები: Миграция населения Абхазии ; Женщины Абхазии ; Грузино-абхазский конфликт .
Мешвилдишвили, Марина
Социально-экономические проблемы ВПЛ из Южной Осетии и пути их решения // Проблемы и перспективы развития грузино-осетинских отношений : Спец. вып. / Южно-Кавк. ин-т рег. безопасности. - [Б. г.], 2004. - С.170-174.[MFN: 15421 ]
UDC: 325.2(479.225) + 323.173(479.22)
ანოტაცია: Положение беженцев из Южной Осетии
გეოგ.დასახელება: Грузия ; Южная Осетия .
თემატიკა: Миграция ; Конфликты .
საკვანძო სიტყვები: Миграция населения из Южной Осетии ; Грузино-осетинский конфликт .
საქართველოს ეროვნულ-დემოკრატიული პარტია // ქართული ჟურნალისტიკის ისტორია. ტ. 2 / გ. შარაძე. - თბ., 2002. - გვ.688-697.[MFN: 15422 ]
UDC: 325.2(=353.1)(100) + 070(479.22)
ანოტაცია: გაზეთ "საქართველოს" 1929 წლის ნომერ სამში დაბეჭდილი გიორგი გვაზავას წერილი პუბლიკაცია
პერსონალია: გვაზავა გიორგი (გარე ქართველი).
თემატიკა: გარე ქართველები ; ჟურნალისტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი ემიგრანტები ; ქართული პერიოდული გამოცემები ; პუბლიკაციები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1538 | 1539 | 1540 | 1541 | 1542 | 1543 | 1544 | 1545 | 1546 | 1547 | 1548 | შემდეგი » ბოლო »»