შინაარსი:  მშობლიური საჩხერე
ანოტაცია:  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ყოფილი რექტორი გიორგი ხუბუა, რეჟისორი გიგა ლორთქიფანიძე, მსახიობები - ქეთევან კიკნაძე, გივი ბერიკაშვილი, ოთარ მეღვინეთუხუცესი და გურანდა გაბუნია ქართველი ქველმოქმედის ბიძინა ივანიშვილის ქველმოქმედებაზე ქართველი ერისა და საქართველოს წინაშე
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, ქველმოქმედი).
მოხსენიებული პირები:  ხუბუა გიორგი (თბილისის საელმწიფო უნივერსიტეტის ყოფილი რექტორი); ლორთქიფანიძე გიგა (რეჟისორი); კიკნაძე ქეთევან (მსახიობი); ბერიკაშვილი გივი (მსახიობი); მეღვინეთუხუცესი ოთარ (მსახიობი); გაბუნია გურანდა (მსახიობი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; საჩხერე.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი ქველმოქმედები; მოღვაწეობა.
რუსული სამხედრო-საოკუპაციო რეჟიმის წინააღმდეგ საპროტესტო მოძრაობის დასაწყისი (1921-1922 წწ.) // 1924 წლის აჯანყება დასავლეთ საქართველოში : [მონოგრაფია] / ლ. ჯიქია; [რედ. ვ. გურული]. - თბ., 2011. - გვ.54-70.[MFN: 15621]
UDC:  94(479.22)"1924" + 32(479.22:470) + 27-725(479.22)
ანოტაცია:  ქართველი ხალხის პროტესტი არსებული რეჟიმის წინააღმდეგ. საქართველოს კათოლიკოს პატრიარქის ამბროსი ხელაისა დასჯა საბჭოთა რეჟიმის მიერ გენუის კონფერენციაზე გაგზავნილი მემორანდუმის გამო
პერსონალია:  ხელაია ამბროსი (კათოლიკოს-პატრიარქი).
თემატიკა:  ისტორია; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები; სასულიერო პირები.
საკვანძო სიტყვები:  1924 წლის აჯანყება; საქართველო-რუსეთის პოლიტიკური ურთიერთობები; ქართველი სასულიერო პირები.
1. ოხალი, ადამ
პოლონელთა წვლილი საქართველოს კათოლიკური ეკლესიის მოღვაწეობაში // პოლონელების 200 წელი კავკასიაში. ქართულ-პოლონური ურთიერთობები / თსუ, საქ. პოლონელთა კულტ.-საგანმ. კავშირი "პოლონია". - თბ., 2004. - გვ.34-49.[MFN: 15622]
UDC:  272(479.22) + 94(479.22) + 2(479.22:438)
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; პოლონეთი.
თემატიკა:  რელიგია; ისტორია; საქართველო-პოლონეთის ურთიერთობა.
საკვანძო სიტყვები:  კათოლიკობა საქართველოში; საქართველოს ისტორია; ქართულ-პოლონური რელიგიური ურთიერთობები.
1. პავლიაშვილი, ქეთევან
კათოლიკე მისიონერების მოღვაწეობა საქართველოსა და ირანში XVI საუკუნის 20-50-იან წლებში // კათოლიკური ეკლესია და საქართველო : (XVII საუკუნის I ნახევარი) / ქ. პავლიაშვილი. - თბ., 1994. - გვ.127-161.[MFN: 15623]
UDC:  272(479.22) + 94(479.22)"XVI"
ანოტაცია:  კათოლიკე მისიონერები საქართველოსა და ირანის საგანმანათლებლო, კომერციული და კულტურულ-ეკონომიკური ცხოვრების სარბიელზე XVII საუკუნის პირველ ნახევარში
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ირანი.
თემატიკა:  რელიგია; ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  კათოლიკობა საქართველოში; კათოლიკე მისიონერები; საქართველოს ისტორია.
ბადრი პატარკაციშვილი - დიდი ქველმოქმედი, მეცენატი // ქველმოქმედება და ქართული მსოფლგაგება / ზ. სიორიძე. - თბ., 2011. - გვ.201-210.[MFN: 15624]
ანოტაცია:  ბიზნესმენისა და ქველმოქმედის მოღვაწეობა
პერსონალია:  პატარკაციშვილი ბადრი (ქველმოქმედი, ბიზნესმენი).
ორგანიზაცია:  "ბადრი პატარკაციშვილის ფონდი".
კათოლიკე მისიონერების მოღვაწეობა საქართველოსა და ირანში XVII ს-ის 20-50-იან წლებში // კათოლიკური ეკლესია და საქართველო : (XVII საუკუნის I ნახევარი) / ქ. პავლიაშვილი. - თბ., 1994. - გვ.[MFN: 15625]
UDC:  272(479.22) + 94(479.22) + 908(479.22)(093)
ანოტაცია:  თეატინელი და ფეხშიშველი კარმელიტი ბერების ცნობები საქართველოსა და ირანის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  კათოლიკობა საქართველოში; საქართველოს ისტორია; უცხოელები საქართველოს შესახებ.
როსტომ მეფის მმართველობა და თეატინელი მისიონერები ქართლში // კათოლიკური ეკლესია და საქართველო : (XVII საუკუნის I ნახევარი) / ქ. პავლიაშვილი. - თბ., 1994. - გვ.59-78.[MFN: 15626]
UDC:  272(479.22) + 94(479.22)"XVII"
ანოტაცია:  როსტომ ხანის მოღვაწეობა და მისი დამოკიდებულება ქართული ეკლესიისა და კათოლიკე მისიონერების მიმართ
პერსონალია:  როსტომ ხანი (ქართლის მეფე).
საკვანძო სიტყვები:  კათოლიკობა საქართველოში; საქართველოს ისტორია.
საქართველოსა და ირანის ურთიერთობები ევროპასთან // კათოლიკური ეკლესია და საქართველო : (XVII საუკუნის I ნახევარი) / ქ. პავლიაშვილი. - თბ., 1994. - გვ.13-58.[MFN: 15627]
UDC:  272(479.22) + 94(479.22)"XVII" + 32(479.22:55) + 2(479.22:450)
შინაარსი:  ვატიკანი; XVII საუკუნის 30-იან წლებამდე
ანოტაცია:  საქართველოს მიერ ირან-ოსმალეთის წინააღდმდეგ მოკავშირის ძებნა, ირან-საქართველოს ურთიერთობების ახალი ფორმა, ვატიკანის საქართველოს გაკათოლიკების მისწრაფება
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ირანი; ვატიკანი.
თემატიკა:  რელიგია; ისტორია; საქართველო-ირანის ურთიერთობა; საქართველო-იტალიის ურთიერთობა.
საკვანძო სიტყვები:  კათოლიკობა საქართველოში; საქართველოს ისტორია; ქართულ-ირანული პოლიტიკური ურთიერთობები; ქართულ-იტალიური რელიგიური ურთიერთობები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1558 | 1559 | 1560 | 1561 | 1562 | 1563 | 1564 | 1565 | 1566 | 1567 | 1568 |  შემდეგი »  ბოლო »»