ანოტაცია: ბიზნესმენის მოსაზრებები ქველმოქმედებაზე
პერსონალია: ვასაძე ლევან (ბიზნესმენი, ქველმოქმედი).
საკვანძო სიტყვები: ქართველი ბინესმენები .
ივანე ჩხარტიშვილი - ქართული საგალობლისა და სიმღერის საერთაშორისო ცენტრის დამფუძნებელი // ქველმოქმედება და ქართული მსოფლგაგება / ზ. სიორიძე. - თბ., 2011. - გვ.237-238.[MFN: 15633 ]
ანოტაცია: ბიზნესმენის საქველმოქმედო საქმიანობა
პერსონალია: ჩხარტიშვილი ივანე (ბიზნესმენი).
მოხსენიებული პირები: ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); თორაძე ლექსო (პიანისტი).
ორგანიზაცია: "ქართული საგალობლისა და სიმღერის საერთაშორისო ცენტრი" .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი ბიზნესმენები ; მოღვაწეობა .
ჯიქია, ლევან
სვანეთის აჯანყება (1921-1922 წწ.) // 1924 წლის აჯანყება დასავლეთ საქართველოში : [მონოგრაფია] / ლ. ჯიქია; [რედ. ვ. გურული]. - თბ., 2011. - გვ.71-78.[MFN: 15634 ]
UDC: 94(479.222.3)"1924"
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; სვანეთი .
საკვანძო სიტყვები: სვანეთის აჯანყება .
ეროვნულ-პოლიტიკურ ძალთა კონსოლიდაცია // 1924 წლის აჯანყება დასავლეთ საქართველოში : [მონოგრაფია] / ლ. ჯიქია; [რედ. ვ. გურული]. - თბ., 2011. - გვ.79-125.[MFN: 15635 ]
UDC: 94(479.22)"1924"
მოხსენიებული პირები: ჟორდანია ნოე (საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის თავმჯდომარე); გეგეჭკორი ევგენი (მენშევიკი); თაყაიშვილი ექვთიმე (საზოგადო მოღვაწე, ისტრიკოსი); ჩხეიძე კარლო (სოციალ-დემოკრატი, პუბლიცისტი); რამიშვილი ნოე (საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის პირველი თავმჯდომარე); ნიკოლაძე ნიკო (საზოგადო მოღვაწე); ვეშაპელი გრიგოლ (საზოგადო მოღვაწე); მდივანი სვიმონ (პოლიტიკური მოღვაწე); პაპავა აკაკი (პუბლიცისტი, საზოგადო მოღვაწე); საბახტარაშვილი კონსტანტინე (პოლიტიკური მოღვაწე).
საკვანძო სიტყვები: 1924 წლის აჯანყება .
კიკვიძე, ზეინაბ
"ვითარცა სურან ირემსა" მეტაფორის სიმბოლიკა ქართულ ეთნო-კულტურულ სივცეში // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "დიდაჭარობა", ხულო-დიდაჭარა, 2009 წლის მაისი : (მასალები) / "დიდაჭარობა", საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია (2009, ხულო-დიდაჭარა). - თბ., 2009. - გვ.232-233.[MFN: 15636 ]
ანოტაცია: ირმის სიმბოლიკა ქართულ ფოლკლორსა და ქრისტიანულ ხუროთმოძღვრებაში
თემატიკა: რელიგიური კულტები ; რელიგიური სიმბოლიკა ; ფოლკლორი ; ხუროთმოძღვრება .
საკვანძო სიტყვები: ირმის კულტი .
ლაშა პაპაშვილი : "ქველმოქმედება ყველაზე დიდი ინვესტიციაა" // ქველმოქმედება და ქართული მსოფლგაგება / ზ. სიორიძე. - თბ., 2011. - გვ.239-244.[MFN: 15637 ]
პერსონალია: პაპაშვილი ლაშა (ბიზნესმენი).
საკვანძო სიტყვები: ქართველი ბიზნესმენები .
გურამ ბათიაშვილი - "ის ვინც გადაარჩენს ერთ ადამიანს მთელ კაცობრიობას შველის" // ქველმოქმედება და ქართული მსოფლგაგება / ზ. სიორიძე. - თბ., 2011. - გვ.246-251.[MFN: 15638 ]
ანოტაცია: ფილოლოგი ებრაელთა ქველმოქმედებისადმი დამოკიდებულებაზე
პერსონალია: ბათიაშვილი გურამ (ფილოლოგი).
თემატიკა: ფილოლოგია .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი ფილოლოგები .
პაპუაშვილი, ნუგზარ
დიდი სქიზმა: კათოლიკეები და ქართველი კათოლიკეები // საქართველო და მსოფლიო რელიგიები : მიმოხილვა და ლექსიკონი / ნ. პაპუაშვილი. - თბ., 2004. - გვ.56-74.[MFN: 15639 ]
UDC: 272(479.22) + 31(479.22)
ანოტაცია: საქართველოში მცხოვრებ კათოლიკეთა რაოდენობა
თემატიკა: რელიგია ; სტატისტიკა .
საკვანძო სიტყვები: კათოლიკობა საქართველოში .
პოლიტიკური პარტიების მოღვაწეობა აჯანყების მომზადების მიზნით // 1924 წლის აჯანყება დასავლეთ საქართველოში : [მონოგრაფია] / ლ. ჯიქია; [რედ. ვ. გურული]. - თბ., 2011. - გვ.126-134.[MFN: 15640 ]
UDC: 94(479.22)"1924" + 329(479.22)
ანოტაცია: საქართველოს სოციალ-დემოკრატიული და საქართველოს ეროვნულ-დემოკრატიული პარტიების როლი 1924 წლის აჯანყების მომზადებაში
საკვანძო სიტყვები: 1924 წლის აჯანყება ; სოციალ-დემოკრატიული პარტია ; ეროვნულ-დემოკრატიული პარტია .
საქართველოს საგანგებო კომისიის მუშაობა ეროვნული მოძრაობის ჩახშობის მიზნით // 1924 წლის აჯანყება დასავლეთ საქართველოში : [მონოგრაფია] / ლ. ჯიქია; [რედ. ვ. გურული]. - თბ., 2011. - გვ.135-164.[MFN: 15641 ]
მოხსენიებული პირები: ელიავა შალვა (სახელმწიფო და პაოლიტიკური მოღვაწე); ოკუჯავა მიხეილ (პოლიტიკრი მოღვაწე); დუმბაძე ლადო (პოლიტიკური მოღვაწე); ელისაბედაშვილი გიორგი (პოლიტიკური მოღვაწე); გაბრიჩიძე შოთა (პოლიტიკური მოღვაწე).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1560 | 1561 | 1562 | 1563 | 1564 | 1565 | 1566 | 1567 | 1568 | 1569 | 1570 | შემდეგი » ბოლო »»