ანოტაცია: შიიტური და სუნიტიური მეჩეთი, ქრისტიანებისა და მაჰმადიანების მჭიდრო ურთიერთობა, მათი მონაწილეობა ქრისტინულ დღესასწაულებში, მუსლიმების მიერ წმ. დავითის და შეიხ სანაანის გაიგივება, გაზ. "დროებაში"(1868 წ.) დაბეჭდილი ინტერვიუ მოლასთან წმინდა გიორგიზე
ისლამი და მუსლიმები XIX საუკუნის თბილისში : (სტაგნაცის პერიოდი) // გამოჩენილი ქართველი ოსმანისტი : (ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორ, პროფესორ ნოდარ შენგელიას დაბადების 75 წლისთავისადმი მიძღვნილი საიუბილეო კრებული) / აღმოსავლეთისა და კავკასიის კვლევითი ცენტრი, თსუ. - თბ., 2008. - გვ.383-384.[MFN: 15926]
მაჰმადიანური ძეგლები აჭარაში // პოლონეთიდან დანახული საქართველო : სტატიები / პოლონ. თარგმნა და წიგნი შეადგინა ამბროსი გრიშაშვილმა. - თბ., 2006. - გვ.262-263.[MFN: 15927]
ანოტაცია: მუსლიმანური ფაქტორის რეალობის აჭარაში, რა დამოკიდებულება უნდა ჰქონდესმაჰმადიან ქართველს რელიგიისადმი-საუბარი ეხება რელიგიას როგორც კულტურას და არა როგორც რელიგიურ აღმსარებლობას
რუსეთის სახელმწიფო ბანკის აგარარულ-საკრედიტო ოპერაციები საქართველოში // რუსული კოლონიალიზმი საქართველოში / ა. ბენდიანიშვილი, ა. დაუშვილი, მ. სამსონაძე და სხვ.. - თბ., 2008. - გვ.170-171.[MFN: 15931]
საქართველოს ეროვნული ბანკის პოლიტიკა საფინანსო სისტემის სტაბილურობის უზრუნველსაყოფად თანამედროვე ეტაპზე // სტუდენტთა II სამეცნიერო კონფერენცია : პროგრამა და მასალები, 2009 წელი, 21-22 მაისი / ახალციხის ინ-ტი. სტუდენტთა სამეცნიერო კონფერენცია (2, 2009). - ახალციხე, 2009. - გვ.92-94.[MFN: 15932]