ისლამი და კონფესიათშორისი ურთიერთობანი XIX საუკუნის თბილისში // სპარსელები და სპარსული კულტურა XIX საუკუნის საქართველოში / მ. ალექსიძე. - თბ., 2009. - გვ.105-120.[MFN: 15924]
UDC:  28(479.22) + 070(479.22)
ანოტაცია:  შიიტური და სუნიტიური მეჩეთი, ქრისტიანებისა და მაჰმადიანების მჭიდრო ურთიერთობა, მათი მონაწილეობა ქრისტინულ დღესასწაულებში, მუსლიმების მიერ წმ. დავითის და შეიხ სანაანის გაიგივება, გაზ. "დროებაში"(1868 წ.) დაბეჭდილი ინტერვიუ მოლასთან წმინდა გიორგიზე
ორგანიზაცია:  დროება, გაზეთი.
თემატიკა:  რელიგია; ჟურნალისტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  მაჰმადიანობა.
1. ანდრიაშვილი, რ.
მუსულმანური სამღვდელოების შემგუებლური ტენდენციები საქართველოში // რელიგიური გადმონაშთების დაძლევის პროცესი საქართველოში. - თბ., 1973. - გვ.81-111.[MFN: 15925]
1. ბაინდურაშვილი, ხათუნა
ისლამი და მუსლიმები XIX საუკუნის თბილისში : (სტაგნაცის პერიოდი) // გამოჩენილი ქართველი ოსმანისტი : (ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორ, პროფესორ ნოდარ შენგელიას დაბადების 75 წლისთავისადმი მიძღვნილი საიუბილეო კრებული) / აღმოსავლეთისა და კავკასიის კვლევითი ცენტრი, თსუ. - თბ., 2008. - გვ.383-384.[MFN: 15926]
UDC:  28(479.22-25)