საკვანძო სიტყვები:  მაჰმადიანობა; ქართველი მაჰმადიანები.
ქრისტიანობა და ისლამი // ქრისტიანული მწერლობა და ისლამური ეპოქა / ნ. ჟვანია. - თბ., 2008. - გვ.7-15.[MFN: 15949]
UDC:  28(479.22) + 2(479.22:536.2)
ანოტაცია:  ისლამის გავრწელება საქართველოში არაბი დამპყრობლების მიერ, ქართველი ერის ბრძოლა ისლამური ექსპანსიონიზმის წინააღმდეგ
საკვანძო სიტყვები:  მაჰმადიანობა; ქართულ-არაბული რელიგიური ურთიერთობები; საქართელოს ისტორია.
1. ფეიქრიშვილი, დიანა
საქართველოს საბანკო სისტემის ზოგიერთი ტენდენციის შესახებ // სტუდენტთა II სამეცნიერო კონფერენცია : პროგრამა და მასალები, 2009 წელი, 21-22 მაისი / ახალციხის ინ-ტი. სტუდენტთა სამეცნიერო კონფერენცია (2, 2009). - ახალციხე, 2009. - გვ.113-115.[MFN: 15950]
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ბანკები.
1. ფურცელაძე, ანტონ
სკოლა და ბანკი : (ნაწყვეტი) // საშვილიშვილო მოკავშირე - დიმიტრი ყიფიანი : მასალები XIX საუკუნის ქართული საზოგადოებრივი აზრის ისტორიისათვის : ტ. 2 / ალექსანდრე ორბელიანის საზ-ბა. - თბ., 2007. - გვ.68-71.[MFN: 15951]
UDC:  316(479.22)(092) + 37(479.22)(09) + 336.71(479.22)
ანოტაცია:  დიმიტრი ყიფიანის ღვაწლი სწავლა-განათლების საქმეში და თავად-აზნაურთა ბანკის დაარსებაში
ორგანიზაცია:  თავად-აზნაურთა ბანკი.
თემატიკა:  საზოგადო მოღვაწეები; განათლება; ბანკები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები; განათლების ისტორია; საქართველოს ბანკები.
1. სონღულაშვილი, ავთანდილ
მაჰმადიანური მოსახლეობა საქართველოში XX საუკუნის 40-50-იან წლებში : (რელიგიური ფაქტორი) // სამეცნიერო სესია მიძღვნილი მოსე ჯანაშვილის დაბადებიდან 150 წლისთავისადმი : მოხსენებების მოკლე შინაარსები, თბილისი, 2005 წლის 30 მაისი-2ივნისი / ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინ-ტი (თბილისი). სამეცნიერო სესია, მიძღვნილი მოსე ჯანაშვილის დაბადებიდან 150 წლისთავისადმი (2005). - თბ., 2005. - გვ.52-54.[MFN: 15952]
UDC:  28(479.22) + 314(479.22)
ანოტაცია:  სხვადასხვა ეროვნების მაჰმადიანთა შესახებ
თემატიკა:  რელიგია; მოსახლეობა.
საკვანძო სიტყვები:  მაჰმადიანობა; მაჰმადიანური მოსახლეობა.
1. ყიფიანი, ლევან
დიმიტრი ყიფიანი და სამთა კომისია : (ისტორიული ცნობა) // საშვილიშვილო მოკავშირე - დიმიტრი ყიფიანი : მასალები XIX საუკუნის ქართული საზოგადოებრივი აზრის ისტორიისათვის : ტ. 2 / ალექსანდრე ორბელიანის საზ-ბა. - თბ., 2007. - გვ.131-135.[MFN: 15953]
ანოტაცია:  დიმიტრი ყიფიანის მოღვაწეობა სათავადაზნაურო-საადგიმამულო ბანკში და უთანხმოება ბანკის მაშინდელ მესვეურებთან
ორგანიზაცია:  საადგილმამულო ბანკი.
თემატიკა:  საზოგადო მოღვაწეები; ბანკები.
1. ფანჯიკიძე, თეიმურაზ
ისლამი, ქართული სახელმწიფოებრიობა და დეპორტირებულ "თურ -მესხთა" დაბრუნების პრობლემები // მოხსენებათა კრებული (19-20 დეკემბერი, 2001 წელი, ქ. თბილისი) / "1944 წელს სამხრეთ საქართველოდან დეპორტირებული მოსახლეობის რეპატრიაციის, რეაბილიტაციის და ინტეგრაციის პრობლემები", სამეცნ.-საზ. კონფერენცია (2, 2001, თბილისი). - თბ., 2001. - გვ.248-258.[MFN: 15954]
საკვანძო სიტყვები:  მაჰმადიანობა; თურქი-მესხები.
1. ფირცხალავა, ლალი
ისლამის ასახვა ქართულ ენაზე არსებულ XX საუკუნის "სასკოლო სახელმძღვანელოებში" // კრებული მიძღვნილი გივი კიღურაძის ხსოვნისადმი = კიევის ეროვნ, უნ-ტის ახალი და უახლ. ისტ. კათედრა, თსუ-ს ევროპისა და ამერიკის ქვეყნების ახალი და უახ. ისტ. კათედრა. - თბ., 1998. - გვ.74-79. - რეზ. რუს. ენ.[MFN: 15955]
UDC:  28(479.22) + 37(479.22)
თემატიკა:  რელიგია; განათლება.
საკვანძო სიტყვები:  მაჰმადიანობა; სახელმძღვანელოები.
1. ფუტკარაძე, ტარიელ
მუჰაჯირი ქართველების შთამომავალთა ეროვნული, ენობრივი და სარწმუნოებრივი თვითგანსაზღვრისათვის // დისციპლინათშორიოსი რესპ. კონფერენცია ეროვნული და სარწმუნოებრივი იდენტობა, 2004 წლის 4-10 ოქტ. თბილისი-მანგლისი : მოხსენებათა თეზისები / "ეროვნული და სარწმუნოებრივი იდენტობა", საქ. დისციპლინათშორისო რესპ. კონფერენცია (2004, თბილისი-მანგლისი). - თბ., 2004. - გვ.60.[MFN: 15956]
UDC:  28(479.22) + 325.2(479.22)
საკვანძო სიტყვები:  მაჰმადიანობა; მუჰაჯირობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1591 | 1592 | 1593 | 1594 | 1595 | 1596 | 1597 | 1598 | 1599 | 1600 | 1601 |  შემდეგი »  ბოლო »»