ჩადუნელი, ე.
ქართული პროგრესული ინტელიგენცია თბილისისა და ქუთაისის სათავადაზნაურო საადგილმამულო ბანკების შესახებ და საბანკო ოპოზიცია // ქართული ეკონომიკური აზრის განვითარების ისტორიიდან / ე. ჩადუნელი. - თბ., 1998. - გვ.172-190.[MFN: 15959 ]
UDC: 336.71(479.22-25) + 336.71(479.222.1)
ორგანიზაცია: თბილისის სათავადაზნაურო ბანკი ; ქუთაისის სათავადაზნაურო ბანკი .
გეოგ.დასახელება: თბილისი ; ქუთაისი .
თემატიკა: ბანკები ; სოციალური ფენები .
საკვანძო სიტყვები: თბილისის ბანკები ; ქუთაისის ბანკები .
ჭიჭინაძე, ზაქარია
ისლამის გავრცელება საქართველოში : სად როდის დაწყებულპ ზეპირის ამბების და ისტორიული ცნობების დასკვნით // ქართველთა გამუსლიმება სამხრეთ-დასავლეთ კავკასიაში : (ზეპირი გადმოცემების მიხედვით) / ზ. ჭიჭინაძე. - თბ., 2004. - გვ.116-117.[MFN: 15960 ]
UDC: 28(479.22)
საკვანძო სიტყვები: მაჰმადიანობა .
ქართველ მაჰმადიანთ ძველებური თჰმულებანი გამაჰმადიანების შესახებ // ქართველთა გამუსლიმება სამხრეთ-დასავლეთ კავკასიაში : (ზეპირი გადმოცემების მიხედვით) / ზ. ჭიჭინაძე. - თბ., 2004. - გვ.106-113.[MFN: 15961 ]
საკვანძო სიტყვები: მაჰმადიანობა ; ქართველი მაჰმადიანები .
ჩიქოვანი, ლეილა
ბანკის საქმე ქუთაისის გუბერნიაში // გაზეთ "თბილისის მოამბის" 1873-1882 წწ. სოციალურ-პოლიტიკური პროფილი / ლ. ჩიქოვანი. - თბ., 1967. - გვ.170-213.[MFN: 15962 ]
UDC: 336.71(479.222)
მოხსენიებული პირები: ღოღობერიძე ბესარიონ (საზოგადო მოღვაწე); ნიკოლაძე ნიკო (საზოგადო მოღვაწე).
გეოგ.დასახელება: ქუთაისის გუბერნია .
თემატიკა: ბანკები .
საკვანძო სიტყვები: დასავლეთ საქართველოს ბანკები .
ქრისტიან ქართველთ შრომა ქართველ მაჰმადიანებში // ხალხის გულშემატკივარი კაცი : გრიგოლ გურიელი. - თბ., 2006. - გვ.67-79.[MFN: 15963 ]
UDC: 28(479.22) + 94(479.22)"XIX"
ანოტაცია: ქრისტიანი ქართველებისა და ქართველი მაჰმადიანების ურთიერთობა XIX ს-ში
თემატიკა: რელიგია ; ისტორია .
საკვანძო სიტყვები: მაჰმადიანობა ; საქართველოს ისტორია .
ხინჩიგაშვილი, შოთა
ისლამი და ჩრდილეთკავკასიელთა პოსტსაბჭოური მუსლიმური ოდენობა // აკადემიკოს აკაკი შანიძის დაბადებიდან 120 წლისთავისადმი მიძღვნილი [I] სამეცნიერო კონფერენციის მასალები, 25-27 ივნისი / თბილისის სახელმწ. უნ-ტი. სამეცნ. კონფერენცია, მიძღვნილი აკაკი შანიძის დაბადებიდან 120 წლისთავისადმი (1, 2007). - თბ., 2007. - გვ.30.[MFN: 15964 ]
UDC: 28(470.6)
გეოგ.დასახელება: ჩრდილოეთ კავკასია .
სამუსლიმანო საქართველოს საკითხი საქართველოს დემოკრატიულ რესპუბლიკაში // საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა: სახელმწიფოებრივი აღმშენებლობის გამოცდილება / პოლიტილოგიის ინ-ტი. - თბ., 2008. - გვ.36-48. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 15965 ]
UDC: 28(479.22) + 94(479.22)"XX"
ჯანიაშვილი, ლავრენტი
ისლამი დასალეთ საქართველოში მცხოვრებ რეპატრიანტ მესხთა ყოფაში // სამეცნიერო სესია, მიძღვნილი მოსე ჯანაშვილის დაბადებიდან 150 წლისთავისადმი : მოხსენებების მოკლე შინაარსები, თბილისი, 2005 წლის 30 მაისი-2 ივნისი / ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინ-ტი (თბილისი). სამეცნიერო სესია, მიძღვნილი მოსე ჯანაშვილის დაბადებიდან 150 წლისთავისადმი (2005). - თბ., 2005. - გვ.62-67.[MFN: 15966 ]
ანოტაცია: რელიგიური წეს-ჩვეულებები
საკვანძო სიტყვები: მაჰმადიანობა ; რეპატრიანტი მესხები .
წერეთელი, აკაკი
როგორ დაარსდა ჩვენში საადგილმამულო ბანკები? : (ნაწყვეტი) // საშვილიშვილო მოკავშირე - დიმიტრი ყიფიანი : მასალები XIX საუკუნის ქართული საზოგადოებრივი აზრის ისტორიისათვის : ტ. 2 / ალექსანდრე ორბელიანის საზ-ბა. - თბ., 2007. - გვ.91-95.[MFN: 15967 ]
UDC: 336.71(479.22) + 316(479.22)(092)
ანოტაცია: დიმიტრი ყიფიანის ღვაწლი ბანკის დაარსებაში
ორგანიზაცია: საადგილმამულო ტანკი .
თემატიკა: ბანკები ; საზოგადო მოღვაწეები .
საკვანძო სიტყვები: საქართელოს ბანკები ; ქართველი საზოგადო მოღვაწეები .
სალაფიტური ისლამი საქართველოს მოსახლეობაში // მოხსენებების მოკლე შინაარსები, თბილისი, 2004 წლის 31 მაისი-4 ივნისი / საინსტიტუტო სამეცნიერო სესია (2004, თბილისი). - თბ., 2004. - გვ.64-70.[MFN: 15968 ]
ანოტაცია: ეთნოტერიტორიების კვლევის მონაცემები
გეოგ.დასახელება: სა ართველო .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1592 | 1593 | 1594 | 1595 | 1596 | 1597 | 1598 | 1599 | 1600 | 1601 | 1602 | შემდეგი » ბოლო »»