1. ხუციშვილი, მ.
UDC:  27-185.5(479.22) + 27-725(479.22)
ორგანიზაცია:  "ისკრა", გაზეთი.
თემატიკა:  ათეიზმი; ქართული მართლმადიდებელი ეკლესია.
საკვანძო სიტყვები:  სამღვდელოება.
ქართული ეკლესია XIX-XX საუკუნეებში : ქართული ეკლესია ათეისტების ბატონობის დროს // საქართველოს დედაეკლესია / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2006. - გვ.258-263.[MFN: 16022]
UDC:  27-185.5(479.22) + 271.22(479.22)
თემატიკა:  ათეიზმი; საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია.
1. მელექსეთ-ბეგი, ლ.
"ახალი ისრაელის" სექტის ისტორია საქართველოში და მისი რეაქციული არსი // რელიგიის ისტორიისა და ათეიზმის საკითხები საქართველოში : წ. 12 / საქ. სსრ. მეცნ. აკადემია. აკად. ს. ჯანაშიას სახ, საქ. სახელმწ. მუზეუმი. - თბ., 1988. - გვ.40-51. - რეზ. რუს. ენ.[MFN: 16023]
UDC:  279(479.22)
საკვანძო სიტყვები:  სექტები.
მოლოკანი-მხტუნავების ისტორია საქართველოში : (XIX ს.) // რელიგიის ისტორიისა და ათეიზმის საკითხები საქართველოში : წ. 11 / საქ. სსრ. მეცნ. აკადემია. აკად. ს. ჯანაშიას სახ. საქ. სახელმწ. მუზეუმი. - თბ., 1987. - გვ.23-34. - რეზ. რუს. ენ.[MFN: 16024]
საკვანძო სიტყვები:  სექტები; მოლოკნები.
1. ჩხარტიშვილი, ი.
საბუნებისმეტყველო მეცნიერული ცოდნის გავრცელება საქართველოში XIX საუკუნის II ნახევარში და მისი როლი რელიგიური შეხედულებების დაძლევაში // რელიგიის ისტორიისა და ათეიზმის საკითხები საქართველოში : წ. 7 / საქ. სსრ. მეცნ. აკადემია. აკად. ს. ჯანაშიას სახ. საქ. სახელმწ. მუზეუმი. - თბ., 1982. - გვ.55-61. - რეზ. რუს. ენ.-გვ.61-63.[MFN: 16025]
UDC:  27-185.5(479.22)
თემატიკა:  ათეიზმი.
1. გეგეშიძე, დ.
ბაბტისტთა მუშაობის შესწავლის ზოგიერთი შედეგი : (საქართველოს სსრ მაგალითზე) // რელიგიის ისტორიისა და ათეიზმის საკითხები საქართველოში : წ. 7 / საქ. სსრ. მეცნ. აკადემია. აკად. ს. ჯანაშიას სახ. საქ. სახელმწ. მუზეუმი. - თბ., 1982. - გვ.37-54. - რეზ. რუს. ენ.-გვ. 54.[MFN: 16026]
საკვანძო სიტყვები:  ბაპტისტები.
იქმნება ახალი საზოგადოება // დევნილი ტრიუმფატორი / ს. სიგუა. - თბ., 2009. - გვ.141-143.[MFN: 16027]
UDC:  061.22(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ სოსო სიგუასთან კონსტანტინე გამსახურდიას საზოგადოების დაარსებასა და მიზნებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სიგუა სოსო (ფილოლოგი).
საკვანძო სიტყვები:  კონსტანტინე გამსახურდიას საზოგადოება; დაარსება.
კონსტანტინე გამსახურდიას საზოგადოება // დევნილი ტრიუმფატორი / ს. სიგუა. - თბ., 2009. - გვ.356-359.[MFN: 16028]
ანოტაცია:  1992 წელს საზოგადოების დაარსება; 1995 წლიდან საზოგადოების სტატუსის შეცვლა და პოლიტიკურ მოძრაობად ჩამოყალიბება
საკვანძო სიტყვები:  კონსტანტინე გამსახურდიას საზოგადოება.
ნატო ვაჩნაძეც იცნობდა ბერიას, ამიტომ დამსმენად გამოვაცხადოთ? // დევნილი ტრიუმფატორი / ს. სიგუა. - თბ., 2009. - გვ.178-183.[MFN: 16029]
UDC:  821.353.1.09(092) + 061.22(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ სოსო სიგუასთან "კონსტანტინე გამსახურდიას საზოგადოების" გეგმებზე
მოხსენიებული პირები:  ვაჩნაძე ნატო (მსხიობი).
თემატიკა:  ფილოლოგია; საზოგადოებები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი ფილოლოგები; ინტერვიუ; კონსტანტინე გამსახურდიას საზოგადოება.
1. გორგილაძე, ლ.
ბურჟუაზიულ-დემოკრატიული დასი // ქართული საზოგადოებრივი აზროვნების ისტორიიდან : მარქსიზმის გავრცელება საქართველოში / ლ. გორგილაძე. - თბილისი, 1961[MFN: 16030]
UDC:  316(479.22)(092) + 821.353.1(092) + 329(479.22)
ანოტაცია:  მეორე დასის წარმომადგენლები: ნიკო ნიკოლაძე, გიორგი წერეთელი და სერგეი მესხი
პერსონალია:  ნიკოლაძე ნიკო იაკობის ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1843-1928); წერეთელი გიორგი ექვთიმეს ძე (მწერალი, 1842-1900); მესხი სერგეი სიმონის ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1845-1883).
თემატიკა:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები; ქართველი მწერლები; პოლიტიკური პარტიები.
საკვანძო სიტყვები:  "მეორე დასი".
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1598 | 1599 | 1600 | 1601 | 1602 | 1603 | 1604 | 1605 | 1606 | 1607 | 1608 |  შემდეგი »  ბოლო »»