"Мученичество Шушаник" священника Якова // ქრისტიანული კავკასია : ისტ.-ფილოლ. ძიებანი : ტ. 1 / ზ. ალექსიძე. - თბ., 2010. - გვ.244-255.[MFN: 16038 ]
ანოტაცია: Художественное мышление средневековой Грузии, отраженное в произведении Якова Цуртавели "Мученичество Шушаник"
პერსონალია: Яков Цуртавели (Писатель).
თემატიკა: Литературная критика .
საკვანძო სიტყვები: Древнегрузинская литература ; Грузинские писатели ; Творчество .
(პრორუსული (პროანტანტური) ორიენტაცია // პირველი მსოფლიო ომი და საქართველო / გ. გოცირიძე. - თბ., 2009. - გვ.76-84.[MFN: 16039 ]
ანოტაცია: ორიენტაცია სოციალ-დემოკრატიული პარტისა მენშევიკური ფრთის ჩათვლით
საკვანძო სიტყვები: სოციალ-დემოკრატიული პარტია ; მენშევიკები .
Aleksidze, Zaza
Kaukasien und der Christliche orient zwischen 451 und 780 // ქრისტიანული კავკასია : ისტ.-ფილოლ. ძიებანი : ტ. 1 / ზ. ალექსიძე. - თბ., 2010. - გვ.256-260.[MFN: 16040 ]
UDC: 27(479)
ანოტაცია: კავკასია და ქრისტიანული ორიენტაცია 451 და 780 წლებში
საკვანძო სიტყვები: ქრისტიანობა .
გუგუშვილი, პ.
საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ მიმდინარეობათა და ფასების თანმიმდევრობის საკითხისათვის : მესამე დასი // კარლ მარქსი ქართულ პუბლიცისტიკასა და საზოგადოებრიობაში / პ. გუგუშვილი. - თბ., 1971. - გვ.187-246.[MFN: 16041 ]
UDC: 061.22(479.22)
საკვანძო სიტყვები: "მესამე დასი" .
ვადაჭკორია, შოთა
საკანონმდებლო ორგანოების შექმნის საკითხი და ქართული სოციალ-დემოკრატია 1918-1921 წლებში // ფილოსოფია, კულტურა, ისტორია / საქართველოს მეცნ. აკად; ფილოსოფიის ინ-ტი, თბილ. პოლიტოლოგიისა და ადამიანთმცოდნ. სოციოლოგიის ინ-ტი. - თბ., 2000. - გვ.58-67. - რეზ. რუს. ენ.[MFN: 16042 ]
UDC: 94(479.22)"1918-1921" + 328(479.22)329(479.22)
ანოტაცია: ერთპალატიანი დამფუძნებელი ორგანოს - "დამფუძნებელი კრების" ფუნქციებისა და ამოცანების შესახებ
თემატიკა: ისტორია ; პარლამენტი ; პოლიტიკური პარტიები .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ისტორია ; საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა ; დამფუძნებელი კრება ; სოციალ-დემოკრატიული პარტია .