გლეხთა მასების ბრძოლა მიწისათვის და ლენინური აგრარული პროგრამა // რსდმპ იმერეთ-სამეგრელოს კომიტეტი და 1905-1907 წლების რევოლუცია დასავლეთ საქართველოში / ი. მელქაძე. - თბ., 1960. - გვ.247-281.[MFN: 16101 ]
UDC: 94(479.222)"1905-1907" + 332(479.222) + 332.21(479.222)
ანოტაცია: გლეხთა მოძრაობა დასავლეთ საქართველოში
გეოგ.დასახელება: დავასლეთ საქართველო .
თემატიკა: რევოლუცია ; აგრარული საკითხი ; მიწათმფლობელობა .
საკვანძო სიტყვები: 1905-19076 წლების რევოლუცია და დასავლეთ საქართველო .
დარჩაშვილი, მ.
ეროვნულ ურთიერთობათა საკითხი ვლ. დარჩიაშვილის პუბლიცისტიკაში // პროფესორ-მასწავლებელთა და სტუდენტთა II სამეცნიერო სესია, მიძღვნილი თსუ სიღნაღის ფილიალის დაარსების 4 წლისთავისადმი, 1999 წლის 9-11 ივნისი, ქ. სიღნაღი : მოხსენებათა მასალები / თბილისის უნ-ტი; სიღნაღის (კახეთის მხარის) ფილიალი. პრფესორ-მასწავლებელთა და სტუდენტთა სამეცნიერო სესია(2; 1999, სიღნაღი). - თბ., 1999. - გვ.57-61. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 16102 ]
ანოტაცია: პოლიტიკოსი და სოციალ-დემოკრატი ვლადიმერ დარჩიაშვილი (1872-1916 წლები)
პერსონალია: დარჩიაშვილი ვლადიმერ (პოლიტიკური მოღვაწე).
საკვანძო სიტყვები: ქართველი პოლიტიკოსები ; მოღვაწეობა .
ოჩიაური, თინა
ხახმატის ჯვარი გიორგი ნაღვარმშვენიერი // ქუთაისური საუბრები VII : სიმპოზიუმის მასლები / ქუთაისის სახ. უნ-ტის დიალექტ. სამეცნ.-კვლევ. ინ-ტი. - ქუთაისი. 2000 (ს/ს "სტამბა"). - თბ., 2000. - გვ.96.[MFN: 16103 ]
ანოტაცია: სოფ. ხახმატში მდებარე სამლოცველოს ნაყოფიერების ღვთაებისათვის დამახასიათებელი ნიშან-თვისებები
თემატიკა: რელიგიური კულტები .
საკვანძო სიტყვები: გიორგი ნაღვარმშვენიერი .
გაბრიელ (გაბული) ქიშვარდის ძე ისაკაძე // ჩვენი რაჭა / ი. დვალი. - თბ., 2006. - გვ.278-280.[MFN: 16104 ]
ანოტაცია: ეროვნული მოძრაობის მოღვაწე (1989 წ.)
პერსონალია: ისაკაძე გაბრიელ (პოლიტიკური მოღვაწე).
საკვანძო სიტყვები: ქართველი პოლიტიკური მოღვაწეები .
ნადარეიშვილი გ.
"აგარაკისა" და "პრასტინის" შესახებ // ქართული სამართლის ისტორიის საკითხები : კრ. 3 / ეკონომიკისა და სამართლის ინ-ტი. - თბ., 1979. - გვ.3-38.[MFN: 16105 ]
ანოტაცია: მიწის საკუთრების ფორმა ძველ ქართულ წყაროებში
საკვანძო სიტყვები: "აგარაკი" ; "პრასტინი" .
პაპუაშვილი, თ.
ფეოდალური სენიორიების წარმოქმნა-განვითარების ისტორიიდან საქართველოში (IV-IX სს.) // საქართველოს ფეოდალური ხანის ისტორიის პერიოდიზაცია / ივ. ჯავახიშვილის სახ. ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრ. ინ-ტი. - თბ., 1980. - გვ.78-94.[MFN: 16106 ]
ანოტაცია: მიწათმფლობელობის ფორმები ფეოდალურ საქართველოში
საკვანძო სიტყვები: სენიორები .
იმპერატორი ალექსანდრე II : მეგრული "მატრიოშკა" რუსი ხელმწიფისათვის // დიდი ადამიანები საქართველოში: არგონავტებიდან მარადონამდე / ბ. ფიფია. - თბ., 2011. - გვ.47-50.[MFN: 16107 ]
UDC: 94(479.22)"XIX" + 94(479.22:470)
ანოტაცია: ცნობები 1861 წ. იმპერატორ ალექსანდრე II საქართველოში მოგზაურობის შესახებ
პერსონალია: ალექსანდრე II (რუსეთის იმპერატორი).
გეოგ.დასახელება: სამეგრელო ; ქუთაისი .
თემატიკა: ისტორია ; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობა .
ფუტკარაძე, იაკობ
საადგილმამულო ურთიერთობანი // ქართველ მთიელთა სამართლის ისტორიისათვის / ი. ფუტკარაძე. - თბ., 1964. - გვ.76-84.[MFN: 16108 ]
UDC: 332.21(479.22) + 39(479.22)
ანოტაცია: მიწათმფლობელობის ფორმები ძველ საქართველოში
თემატიკა: მიწათმფლობელობა ; ეთნოგრაფია .
საკვანძო სიტყვები: მიწათმფლობელობის ფორმები .
იმპერატორი ნიკოლოზ II : "სიამოვნებით ვცლი ჭიქას ტფილისის მოსახლეობის სადღეგრძელოდ" // დიდი ადამიანები საქართველოში: არგონავტებიდან მარადონამდე / ბ. ფიფია. - თბ., 2011. - გვ.51-53.[MFN: 16109 ]
UDC: 94(479.22)"XX" + 94(479.22:470)
ანოტაცია: იმპერატორ ნიკოლოზ II ვიზიტი საქართველოში 1914 წ.
პერსონალია: ნიკოლოზ II (რუსეთის იმპერატორი).
მოხსენიებული პირები: აფხაზი კოტე (საზოგადო მოღვაწე).
ჩხეიძე, თენგიზ
მიწის საკუთრების ფორმები ძველ საქართველოში // საქართველოს ხელისუფლების აგრარული პოლიტიკა (1990-2003) / თ. ჩხეიძე. - თბ., 2003. - გვ.16-19.[MFN: 16110 ]
შინაარსი: სამკვიდრო; სამოხელე; კეთილშენაძენი
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1606 | 1607 | 1608 | 1609 | 1610 | 1611 | 1612 | 1613 | 1614 | 1615 | 1616 | შემდეგი » ბოლო »»