ლენინური კოოპერატიული გეგმის განხორციელების ისტორიიდან (1921-1929 წწ.) // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 4: საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოციალისტური მრეწველობის ისტორიის საკითხები / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1971. - გვ.127-144.[MFN: 16135]
Специализация, кооперирование и укрепление хозяйственных связей // Промышленность Грузии за 40 лет : 1921-1961 гг. / Совет народного хозяйства Грузинской ССР. - Тб., 1961. - С.238-254.[MFN: 16137]
Объединение Закавказской кооперации и его значение для экономического сотрудничества республик Закавказья в период восстановления народного хозяйства // 40 лет СССР и Закавказской федерации. - Баку, 1962. - С.172-204.[MFN: 16138]
ფოტოები: სკკპ ცკ-ის გენერალური მდივანი ლეონიდ ბრეჟნევი და საქართველოს კომპარტიის პირველი მდივანი ვასილ მჟავანაძე. 1966 წელი; დახვედრა თბილისის აეროპორტში. 1971 წელი; საქართველოს კომპარტიის პირველი მდივანი ედუარდ შევარდნაძე და სკკპ ცკ-ის გენერალური მდივანი ლეონიდ ბრეჟნევი. 1981 წელი; "ორი ილიჩი". სკკპ ცკ-ის გენერალური მდივანი ლეონიდ ილიას ძე ბრეჟნევი თბილისის აეროპორტში ხელს ართმევს საქართველოს კომპარტიის ცკ-ის მდივანს ჯუმბერ ილიას ძე პატიაშვილს
ანოტაცია: ლეონიდ ბრეჟნევის ვიზიტები საქართველოში 1971, 1971 და 1981 წლებში
მარგარეტ ტეტჩერი : "მინდოდა თვალებში ჩამეხედა იმ ხალხისათვის, რომელმაც თავისი ისტორიის განმავლობაში არასოდეს იცოდა, თუ რა არის ზიზღი სხვებისადმი // დიდი ადამიანები საქართველოში: არგონავტებიდან მარადონამდე / ბ. ფიფია. - თბ., 2011. - გვ.70-75.[MFN: 16144]
ფოტოები: მარგარეტ ტეტჩერი ძველი თბილისის უბანში სეირნობისას; მარგარეტ ტეტჩერმა გვირგვინით შეამკო უცნობი ჯარისკაცის საფლავი ვაკის პარკში; მარგარეტ ტეტჩერი ახალგახსნილ ქორწინების სასახლეს ეწვია, სადაც ნორჩმა მოცეკვავეებმა 15-წუთიანი წარმოდგენა მოუწყვეს სტუმრებს ნისლიანი ალბიონიდან; საზეიმო მიღება რესტორან "თბილისში". მარგარეტ ტეტჩერის გვერდით (მარჯვნივ)-საქართველოს კომპარტიის პირველი მდივანი ჯუმბერ პატიაშვილი, (მარცხნივ)-საქართველოს მთავრობის თავმჯდომარე ოთარ ჩერქეზია