საკვანძო სიტყვები:  ბიოგრაფია; მოღვაწეობა.
"არა არს ჟამი ბრძოლისა..." // დიდნი საქმენი. - თბ., 2011. - გვ.228-233.[MFN: 16146]
UDC:  94(479.22)"XIII" + 94(479.22:517.3)
ფოტოები:  ლაშა-გიორგის სიგელი ქვატახევისადმი (1207-1222 წწ.); ფიტარეთის მონასტერი (XIII ს.); წუნდა (XII-XIII სს.); ლუკა მახარებელი. ყანჩაეთის ოთხთავი (XII-XIII სს.); წუღრუღაშენი (XIII ს.); გიოგი III, თამარ მეფე, ლაშა-გიორგი. ბეთანიის ტაძრის ფრესკა (XII-XIII სს-ს მიჯნა); კასპის მეტეხი( XIII ს.); ოშკის ტაძრის სვეტის ბაზისის დეტალი
ანოტაცია:  მონღოლთა შემოსევები საქართველოში XIII ს.
პერსონალია:  ლაშა-გიორგი (საქართველოს მეფე); რუსუდანი (საქართველოს მეფე); დავით რუსუდანის ძე (საქართველოს მეფე).
მოხსენიებული პირები:  ჩინგიზ-ყაენი; დებე; სუბუდაი; ჯალალედინი; არსენი (საქართველოს კათოლიკოსი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; მონღოლეთი; ირანი; აზერბაიჯანი.
თემატიკა:  ისტორია; საქართველო-მონღოლეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; ქართველი მეფეები; ქართულ-მონღოლური ისტორიული ურთიერთობები.
ანატოლი სობჩაკი : "ძალ-ღონე არ უნდა დაიშურო. სიმართლის არ უნდა გეშინოდეს" // დიდი ადამიანები საქართველოში: არგონავტებიდან მარადონამდე / ბ. ფიფია. - თბ., 2011. - გვ.76-82.[MFN: 16147]
UDC:  94(479.22)"XX" + 32(479.22:470)
ფოტოები:  1989 წლის 9 აპრილის ღამე თბილისში, მოედანი მთავრობის სასახლის წინ; 1989 წლის 9 აპრილის დილა; 1989 წლის 9 აპრილს თბილისში, მთავრობის სასახლის წინ მოედანზე მიტინგის მონაწილეთა დარბევის დროს დაღუპულთა დაკრძალვა; პეირე-პავლეს ეკლესიაში 1989 წლის 9 აპრილს მთავრობის სასახლის წინ მოედანზე დაღუპულთა პანაშვიდი აღევლინა; კრემლის ყრილობათა სასახლეში სსრკ-ის სახალხო დეპუტატთა II ყრილობაზე (1989 წლის 12-24 დეკემბერი) თბილისში 1989 წლის მოვლენების შესახებ მოხსენებას აკეთებს კომისიის თავმჯდომარე ანატოლი სობჩაკი; ანატოლი სობჩაკის ძეგლის გახსნაზე სიტყვა წარმოთქვა საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა; ანატოლი სობჩაკის ძეგლის გახსნას დაესწრო მისი მეუღლე, სენატორი ლუდმილა ნარუსოვა; ანატოლი სობჩაკის ბიუსტი. ავტორი-რუსეთის დამსახურებული მხატვარი ანატოლი დიომა; ამ წიგნის ავტორი და ანატოლი სობჩაკი მისი წიგნის "თბილისური ჟამტეხილი, ანუ 1989 წლის სისხლიანი კვირა" პრეზენტაზიაზე
ანოტაცია:  თბილისის 9 აპრილის მოვლენათა შემსწავლელ კომისიის საქმიანობა ანატოლი სობჩაკის თავმჯდომარეობით
პერსონალია:  სობჩაკი ანატოლი (რუსი პოლიტიკური მოღვაწე).
თემატიკა:  ისტორია; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობა.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; 9 აპრილის ტრაგელია; ქართულ-რუსული პოლიტიკური ურთიერთობები.