კულტურის შემოქმედნი და ქომაგნი // დიდნი საქმენი. - თბ., 2011. - გვ.292-298.[MFN: 16207]
UDC:  94(479.22)"XVI-XVIII" + 008(479.22)(09) + 821.353.1.09
ფოტოები:  იოსების ორმოდან ამოყვანა. იოსებზილიხანიანი (XVII ს.); როსტომიანი. შაჰ-ნამე (XVII ს.); ღვთისმშობელი ყრმით. ტიმოთე გაბაშვილი, თხზულებათა კრებული (1759-1764 წწ.); ვარხვი, სირი, ბუ. დავითნი (XVI ს.); დავით წინასწარმეტყველი. დავითნი (XVI ს.); მჭადიჯვრის ტაძარი. აგებულია 1668 წელს დომენტი კათალიკოსის მიერ; ვისრამიანი (1729 წ.)
ანოტაცია:  ქართული კულტურის ისტორია XVI-XVIII საუკუნეებში. ძველი ქართული მწერლობა - მიმოხილვა
მოხსენიებული პირები:  თეიმურაზ I (ქართლის მეფე); არჩილ II (საქართველოს მეფე); იოსებ [სააკაძე] (მიტროპოლიტი); გორგიჯანიძე ფარსადან (მემატიანე); ჩოლოყაშვილი ნიკოლოზ [ნიკიფორე ირბახი] (საზოგადო მოღვაწე); ლევან II (სამეგრელო მთავარი); გიორგი XI (ქართლის მეფე); ვახტანგ VI (ქართლის მეფე); ორბელიანი სულხან-საბა (მწერალი); ვახუშტი ბატონიშვილი (გეოგრაფი); ანტონ I (კათოლიკოსი); ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); თეიმურაზ II (ქართლის მეფე).
თემატიკა:  ისტორია; კულტურა; ლიტერატურული კრიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; ქართული კულტურის ისტორია; ძველი ქართული მწერლობა.
1. წოწკოლაური, ა.
საქართველოს კომუნისტური პარტიის ბრძოლა კოლმეურნეობათა ორგანიზაციულ სამეურნეო განმტკიცებისათვის (1951-1955 წლები) / ა. წოწკოლაური // საქართველოს კომუნისტური პარტიის ისტორიის საკითხები / სარედ. კოლ.: გ. ბრეგაძე და სხვ.. - თბილისი, 1971. - გვ. 193-217[MFN: 16208]
UDC:  329(479.22) + 631.1(479.22)
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; სოფლის მეურნეობა.
საკვანძო სიტყვები:  კომუნისტური პარტია; კოლმეურნეობები.
1. ჯიჯეიშვილი, მამია
კომუნისტური პარტიის ხელმძღვანელი როლის ზრდა განვითარებულ სოციალისტურ საზოგადოებაში // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები. კრ. 8 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1975. - გვ.79-106.[MFN: 16209]
ანოტაცია:  საქართველოს კომუნისტური ორგანიზაციის მუშაობა 50-70-იან წლებში
თარგმანებაი საქმისა მოციქულთაისაი : მთარგმნელის ბოლოსიტყვა "საქმე მოციქულთა"-ს განმარტებისათვის // სამოციქულოს განმარტება გამოკრებული იოვანე ოქროპირისა და სხვა წმიდა მამათა თხზულებებიდან : [ნაკვ.] 1 / თარგმნილი ეფრემ მცირის (კარიჭის ძის) მიერ; [სარედ. კოლ.: მიტროპოლიტი აბრაამი (გარმელია), დეკანოზი გიორგი ზვიადაძე, ზაზა ალექსიძე [და სხვ.]; საქ. საპატრიარქო, თბილ. სასულიერო აკად. და სემინარია, საქ. მეცნ. აკად., კ. კეკელიძის სახ. ხელნაწ. ინ-ტი. - თბ., 2011. - გვ.59-436.[MFN: 16210]
საკვანძო სიტყვები:  27-246(479.22); 091(479.22).
1. თარგმანებაი კათოლიკეთა ებისტოლეთაი // სამოციქულოს განმარტება გამოკრებული იოვანე ოქროპირისა და სხვა წმიდა მამათა თხზულებებიდან : [ნაკვ.] 1 / თარგმნილი ეფრემ მცირის (კარიჭის ძის) მიერ; [სარედ. კოლ.: მიტროპოლიტი აბრაამი (გარმელია), დეკანოზი გიორგი ზვიადაძე, ზაზა ალექსიძე [და სხვ.]; საქ. საპატრიარქო, თბილ. სასულიერო აკად. და სემინარია, საქ. მეცნ. აკად., კ. კეკელიძის სახ. ხელნაწ. ინ-ტი. - თბ., 2011. - გვ.437-600[MFN: 16211]
UDC:  27-246(479.22) + 091(=353.1) + 1(479.22)(092)
შინაარსი:  იაკობ მოციქულის წიგნი კათოლიკე; პეტრე მოციქულისა პირველი წიგნი კათოლიკე; პეტრე მოციქულისა წიგნი კათოლიკე მეორე; იოვანე მოციქულისა წიგნი კათოლიკე პირველი; იოვანე მოციქულისა წიგნი კათოლიკე მეორე; იოვანე მოციქულისა წიგნი კათოლიკე მესამე; იუდა მოციქულისა წიგნი კათოლიკე
ანოტაცია:  ბერძნულიდან თარგმნილი ეფრემ მცირის (კარიჭის ძის) მიერ
პერსონალია:  ეფრემ მცირე (ფილოსოფოსი).
თემატიკა:  ახალი აღთქმა; ხელნაწერები; ფილოსოფია.
1. ნინიძე, დ.
სავახტანგო / დ. ნინიძე // მასალები საქართველოს სოფლების ისტორიისათვის : ნაკვ. 4 / რედაქტორი: დ. კაჭარავა. - თბილისი, 1993. - გვ. 62-81[MFN: 16212]
UDC:  94(479.221.1-22)
ანოტაცია:  სოფლების ისტორია
გეოგ.დასახელება:  შინდისი, სოფელი (გორის რაიონი); ტირძნისი, სოფელი (გორის რაიონი); ვანათი, სოფელი (გორის რაიონი); მარალეთი, სოფელი (გორის რაიონი); შურიული, სოფელი (გორის რაიონი); ინაური, სოფელი (გორის რაიონი); ყლარცვი, სოფელი (გორის რაიონი); მაფარეთი, სოფელი (გორის რაიონი); გერი, სოფელი (გორის რაიონი); თირი, სოფელი (გორის რაიონი).
თემატიკა:  სოფლების ისტორია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1617 | 1618 | 1619 | 1620 | 1621 | 1622 | 1623 | 1624 | 1625 | 1626 | 1627 |  შემდეგი »  ბოლო »»