კულტურის შემოქმედნი და ქომაგნი // დიდნი საქმენი . - თბ., 2011. - გვ.292-298.[MFN: 16207 ]
UDC: 94(479.22)"XVI-XVIII" + 008(479.22)(09) + 821.353.1.09
ფოტოები: იოსების ორმოდან ამოყვანა. იოსებზილიხანიანი (XVII ს.); როსტომიანი. შაჰ-ნამე (XVII ს.); ღვთისმშობელი ყრმით. ტიმოთე გაბაშვილი, თხზულებათა კრებული (1759-1764 წწ.); ვარხვი, სირი, ბუ. დავითნი (XVI ს.); დავით წინასწარმეტყველი. დავითნი (XVI ს.); მჭადიჯვრის ტაძარი. აგებულია 1668 წელს დომენტი კათალიკოსის მიერ; ვისრამიანი (1729 წ.)
ანოტაცია: ქართული კულტურის ისტორია XVI-XVIII საუკუნეებში. ძველი ქართული მწერლობა - მიმოხილვა
მოხსენიებული პირები: თეიმურაზ I (ქართლის მეფე); არჩილ II (საქართველოს მეფე); იოსებ [სააკაძე] (მიტროპოლიტი); გორგიჯანიძე ფარსადან (მემატიანე); ჩოლოყაშვილი ნიკოლოზ [ნიკიფორე ირბახი] (საზოგადო მოღვაწე); ლევან II (სამეგრელო მთავარი); გიორგი XI (ქართლის მეფე); ვახტანგ VI (ქართლის მეფე); ორბელიანი სულხან-საბა (მწერალი); ვახუშტი ბატონიშვილი (გეოგრაფი); ანტონ I (კათოლიკოსი); ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); თეიმურაზ II (ქართლის მეფე).
თემატიკა: ისტორია ; კულტურა ; ლიტერატურული კრიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ისტორია ; ქართული კულტურის ისტორია ; ძველი ქართული მწერლობა .
წოწკოლაური, ა.
საქართველოს კომუნისტური პარტიის ბრძოლა კოლმეურნეობათა ორგანიზაციულ სამეურნეო განმტკიცებისათვის (1951-1955 წლები) / ა. წოწკოლაური // საქართველოს კომუნისტური პარტიის ისტორიის საკითხები / სარედ. კოლ.: გ. ბრეგაძე და სხვ.. - თბილისი, 1971. - გვ. 193-217[MFN: 16208 ]
UDC: 329(479.22) + 631.1(479.22)
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები ; სოფლის მეურნეობა .
საკვანძო სიტყვები: კომუნისტური პარტია ; კოლმეურნეობები .
ჯიჯეიშვილი, მამია
კომუნისტური პარტიის ხელმძღვანელი როლის ზრდა განვითარებულ სოციალისტურ საზოგადოებაში // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები. კრ. 8 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1975. - გვ.79-106.[MFN: 16209 ]
ანოტაცია: საქართველოს კომუნისტური ორგანიზაციის მუშაობა 50-70-იან წლებში
თარგმანებაი საქმისა მოციქულთაისაი : მთარგმნელის ბოლოსიტყვა "საქმე მოციქულთა"-ს განმარტებისათვის // სამოციქულოს განმარტება გამოკრებული იოვანე ოქროპირისა და სხვა წმიდა მამათა თხზულებებიდან : [ნაკვ.] 1 / თარგმნილი ეფრემ მცირის (კარიჭის ძის) მიერ; [სარედ. კოლ.: მიტროპოლიტი აბრაამი (გარმელია), დეკანოზი გიორგი ზვიადაძე, ზაზა ალექსიძე [და სხვ.]; საქ. საპატრიარქო, თბილ. სასულიერო აკად. და სემინარია, საქ. მეცნ. აკად., კ. კეკელიძის სახ. ხელნაწ. ინ-ტი. - თბ., 2011. - გვ.59-436.[MFN: 16210 ]
საკვანძო სიტყვები: 27-246(479.22) ; 091(479.22) .
თარგმანებაი კათოლიკეთა ებისტოლეთაი // სამოციქულოს განმარტება გამოკრებული იოვანე ოქროპირისა და სხვა წმიდა მამათა თხზულებებიდან : [ნაკვ.] 1 / თარგმნილი ეფრემ მცირის (კარიჭის ძის) მიერ; [სარედ. კოლ.: მიტროპოლიტი აბრაამი (გარმელია), დეკანოზი გიორგი ზვიადაძე, ზაზა ალექსიძე [და სხვ.]; საქ. საპატრიარქო, თბილ. სასულიერო აკად. და სემინარია, საქ. მეცნ. აკად., კ. კეკელიძის სახ. ხელნაწ. ინ-ტი. - თბ., 2011. - გვ.437-600[MFN: 16211 ]
UDC: 27-246(479.22) + 091(=353.1) + 1(479.22)(092)
შინაარსი: იაკობ მოციქულის წიგნი კათოლიკე; პეტრე მოციქულისა პირველი წიგნი კათოლიკე; პეტრე მოციქულისა წიგნი კათოლიკე მეორე; იოვანე მოციქულისა წიგნი კათოლიკე პირველი; იოვანე მოციქულისა წიგნი კათოლიკე მეორე; იოვანე მოციქულისა წიგნი კათოლიკე მესამე; იუდა მოციქულისა წიგნი კათოლიკე
ანოტაცია: ბერძნულიდან თარგმნილი ეფრემ მცირის (კარიჭის ძის) მიერ
თემატიკა: ახალი აღთქმა ; ხელნაწერები ; ფილოსოფია .
ნინიძე, დ.
სავახტანგო / დ. ნინიძე // მასალები საქართველოს სოფლების ისტორიისათვის : ნაკვ. 4 / რედაქტორი: დ. კაჭარავა. - თბილისი, 1993. - გვ. 62-81[MFN: 16212 ]
UDC: 94(479.221.1-22)
ანოტაცია: სოფლების ისტორია
გეოგ.დასახელება: შინდისი, სოფელი (გორის რაიონი ); ტირძნისი, სოფელი (გორის რაიონი ); ვანათი, სოფელი (გორის რაიონი ); მარალეთი, სოფელი (გორის რაიონი ); შურიული, სოფელი (გორის რაიონი ); ინაური, სოფელი (გორის რაიონი ); ყლარცვი, სოფელი (გორის რაიონი ); მაფარეთი, სოფელი (გორის რაიონი ); გერი, სოფელი (გორის რაიონი ); თირი, სოფელი (გორის რაიონი ).
თემატიკა: სოფლების ისტორია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1617 | 1618 | 1619 | 1620 | 1621 | 1622 | 1623 | 1624 | 1625 | 1626 | 1627 | შემდეგი » ბოლო »»