ანოტაცია:  მართლწესრიგის დაცვა და სამართალდარღვევათა წინააღმდეგ ბრძოლა 80-იანი წლების საქართველოში
გაბაასება "საბჭოთა სამართლისათვის" // თხზულებანი : ტ. 8: წერილები, პიესები, სიტყვები, მიმართვები, ბარათები არქივიდან / ა. ბაქრაძე. - თბ., 2006. - გვ.313-322.[MFN: 17233]
UDC:  34(479.22) + 347.9(479.22)
ანოტაცია:  სამართლებრივი კულტურის უქონლობის, სასამართლოს სრული დამოუკიდებლობისა და ეროვნული ცნობიერების დაქვეითების შესახებ
თემატიკა:  სამართალი; სასამართლო.
1. კორკელია, კონსტანტინე
საერთაშორისო ჩვეულებითი სამართალი საქართველოს სამართლებრივ სისტემაში // საქართველო და საერთაშორისო სამართალი : (სტატიათა კრებული). - თბ., 2001. - გვ.62-80.[MFN: 17234]
UDC:  340.141(479.22) + 341(479.22)
საკვანძო სიტყვები:  ჩვეულებითი სამართალი; საერთაშორისო სამართალი.
1. კუტალია, ლაშა-გიორგი
საერთაშორისო სისხლის სამართლის ძირითადი პრინციპები მოქმედ სისხლის-სამართლებრივ კანომდებლობაში // საქართველო და საერთაშორისო სამართალი : (სტატიათა კრებული). - თბ., 2001. - გვ.228-234.[MFN: 17235]
UDC:  341(479.22) + 343(479.22) + 34(479.22)(094.4)
თემატიკა:  საერთაშორისო სამართალი; სისხლის სამართალი; კანონმდებლობა.
ქრისტიანული იდეოლოგია - პოლიტიკურ და სამართლებრივ მოძღვრებათა საფუძველი საქართველოში // ნარკვევები ქართულ საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ მოძღვრებათა ისტორიიდან წ. 1. / გ. ლობჟანიძე. - ქუთაისი, 1998. - გვ.35-42.[MFN: 17236]
UDC:  27(479.22) + 32.019.5(479.22) + 32(479.22) + 34(479.22)
თემატიკა:  რელიგია; იდეოლოგია; პოლიტიკა; სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  ქრისტიანობა; ქრისტიანული იდეოლოგია.
1. ჟვანია, ვახტანგ
იურიდიული ხასიათის წერილები // მართლმსაჯულება და პუბლიცისტიკის ზოგიერთი საკითხი ილია ჭავჭავაძის შემოქმედებაში / ვ. ჟვანია. - თბ., 1974. - გვ.91-119.[MFN: 17237]
ანოტაცია:  ილია ჭავჭავაძის პუბლიცისტური წერილების განხილვა
თემატიკა:  ქართული მწერლობა; სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მწერლები; ილია და სამართალი.
სიკვდილით დასჯის კანონმდებლობასთან ილია ჭავჭავაძის დამოკიდებულების საკითხი // მართლმსაჯულება და პუბლიცისტიკის ზოგიერთი საკითხი ილია ჭავჭავაძის შემოქმედებაში / ვ. ჟვანია. - თბ., 1974. - გვ.39-55.[MFN: 17238]
UDC:  821.353.1(092) + 34(479.22)(094.4)
თემატიკა:  ქართული მწერლობა; კანონმდებლობა.
1. ტურავა, მერაბ
საერთაშორისო სისხლის სამართლის პრინციპები და საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის იმპლემენტაცია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში // საქართველო და საერთაშორისო სამართალი : (სტატიათა კრებული). - თბ., 2001. - გვ.194-227.[MFN: 17239]
UDC:  341(479.22) + 343(479.22)(094.4)
თემატიკა:  საერთაშორისო სამართალი; კანონმდებლობა.
საკვანძო სიტყვები:  სისხლის სამართლის კოდექსი.
1. ზოგჯერ თქმა სჯობს // ლიტერატურისმცოდნეობა, კრიტიკა, პუბლიცისტიკა, თარგმანი / ზ. ჭავჭავაძე. - თბ., 1993. - გვ.247-259.[MFN: 17240]
ანოტაცია:  ზვიად გამსახურდიას დამოკიდებულება სხვადასხვა პარტიებთან, მისი პიროვნული სახე
პერსონალია:  გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პრეზიდეგტი).
თემატიკა:  სახელმწიფო ხელისუფლება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1719 | 1720 | 1721 | 1722 | 1723 | 1724 | 1725 | 1726 | 1727 | 1728 | 1729 |  შემდეგი »  ბოლო »»