ფოტოები:  გიორგი შარვაშიძე; ახალი ათონის მონასტერი აფხაზეთში
ანოტაცია:  პოეტ გიორგი მიხეილის ძე შარვაშიძის ცხოვრება, შემოქმედება და საზოგადოებრივი მოღვაწეობა
პერსონალია:  შარვაშიძე გიორგი მიხეილის ძე (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მწერლები; შემოქმედება; მოღვაწეობა; ბიოგრაფია.
საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენა 1991 წლის 9 აპრილს // დიდნი საქმენი. - თბ., 2011. - გვ.543-548.[MFN: 17868]
UDC:  94(479.22)"XX" + 325.8(479.22) + 321(479.22) + 329(479.22)(092)
ფოტოები:  საქართველოს დამოუკიდებლობის დროშის აღმართვა; ზვიად გამსახურდია; მერაბ კოსტავა და ირაკლი წერეთელი მიტინგზე (1989 წლის ნოემბერი); მერაბ კოსტავა ტაძარში; ანტისაბჭოთა ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მიტინგი რუსთაველზე (1988 წლის ნოემბერი); აქცია პარლამენტის წინ. ზვიად გამსახურდია, გიორგი ჭანტურია (1988 წლის ნოემბერი)
ანოტაცია:  ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობა XX საუკუნის 80-იან წლებში, 9 აპრილის ტრაგედია და ქართული სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენა
მოხსენიებული პირები:  ჩხეიძე თამარ (პოლიტიკური მოღვაწე); ჭანტურია გიორგი (პოლიტიკური მოღვაწე); წერეთელი ირაკლი (პოლიტიკური მოღვაწე); შენგელაია ირაკლი (პოლიტიკური მოღვაწე); ჭავჭავაძე ზურაბ (პოლიტიკური მოღვაწე); ძაბირაძე ვახტანგ (პოლიტიკური მოღვაწე); როდიონოვი იგორ (რუსი გენერალი); გორბაჩოვი მიხეილ; პატიაშვილი ჯუმბერ (საქართველოს კომპარტიის პირველი მდივანი); გუმბარიძე გივი (საქართველოს კომპარტიის პირველი მდივანი); გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პრეზიდენტი); კოსტავა მერაბ (ეროვნული მოძრაობის ლიდერი).
ორგანიზაცია:  "ილია ჭავჭავაძის საზოგადოება".
თემატიკა:  ისტორია; ეროვნული მოძრაობა; სახელმწიფოებრიობა; პოლიტიკური პარტიები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; 9 აპრილი; ქართველი პოლიტიკოსები.
ილია II // დიდნი საქმენი. - თბ., 2011. - გვ.549-555.[MFN: 17869]
ფოტოები:  უწმიდესი და უნეტარესი, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი ილია II; საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი ეფრემ II და მღვდელ-მონაზონი ილია სამთავროს დედათა კრებულთან; ილია II-ისთვის გვირგვინის დადგმა; პირველი წირვა საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ხარისხში. სვეტიცხოველი (1977 წ. 25 დეკემბერი); სამების საკათედრო ტაძარი (1995-2004 წწ.)
ანოტაცია:  კათოლიკოს პატრიარქ ილია II-ის (ერისკაცობაში ირაკლი შიოლაშვილი) ცხოვრება და სასულიერო მოღვაწეობა
პერსონალია:  ილია II [შიოლაშვილი] (სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
მოხსენიებული პირები:  დავით VI (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); მელქისედეკ III (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); ზინობი (მიტროპოლიტი); ეფრემ II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი სასულიერო პირები; საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქები.
1. Заседание 10 декабря 1908 г. : Речь Чхеидзе // Кавказский запрос в Государственной думе : Полные речи всех ораторов по официальным стенограмам. - Тфл., 1909. - С.42-50.[MFN: 17870]
UDC:  94:323.27(479)
ანოტაცია:  Речь депутата Государственной думы Николая Семеновича Чхеидзе по поводу причин начала революционного движения на Кавказе
პერსონალია:  Чхеидзе Николай Семенович (Депутат Государственной думы).
მოხსენიებული პირები:  Воронцов-Дашков (Наместник царя на Кавказе).
ორგანიზაცია:  Государственная дума.
გეოგ.დასახელება:  Кавказ.
თემატიკა:  Революционное движение.
1. Заседание 10 декабря 1908 г. : Речь Чхеидзе // Кавказский запрос в Государственной думе : Полные речи всех ораторов по официальным стенограмам. - Тфл., 1909. - С.51-55.[MFN: 17871]
UDC:  63(479) + 321.9(479)
ანოტაცია:  Речь депутата Государственной думы Николая Семеновича Чхеидзе о положении крестьянского населения на Кавказе
თემატიკა:  Сельское хозяйство; Сословия.
საკვანძო სიტყვები:  Крестьяне.
1. Заседание 21 января 1909 г. : Речь Чхеидзе // Кавказский запрос в Государственной думе : Полные речи всех ораторов по официальным стенограмам. - Тфл., 1909. - С.57-79.[MFN: 17872]
UDC:  323.173(479)
ანოტაცია:  Речь депутата Государственной думы Николая Семеновича Чхеидзе по поводу сепаратизма и причинах сепартизма на Кавказе
თემატიკა:  Конфликты.
საკვანძო სიტყვები:  Сепаратизм на Кавказе.
1. Заседание 21 января 1909 г. : Речь кн. Шервашидзе // Кавказский запрос в Государственной думе : Полные речи всех ораторов по официальным стенограмам. - Тфл., 1909. - С.79-81.[MFN: 17873]
UDC:  94(479:470)
ანოტაცია:  Речь депутата Государственной думы П. Л. Шервашидзепо поводу политики русского правительства на Кавказе
პერსონალია:  Шервашиде П. Л. (Депутут Государственно думы).
თემატიკა:  Кавказско-российские взаимоотношения.
საკვანძო სიტყვები:  Кавказско-российские исторические взаимоотношения.
1. Заседание 21 января 1909 г. : Речь Гегечкори // Кавказский запрос в Государственной думе : Полные речи всех ораторов по официальным стенограмам. - Тфл., 1909. - С.81-103.[MFN: 17874]
ანოტაცია:  Речь депутата Государственной думы Е. П. Гегечкори по поводу межнациональных конфликтов на Кавказе
პერსონალია:  Гегечкори Е. П. (Депутат Государственной думы).
საკვანძო სიტყვები:  Канфликты на Кавказе.
გრიგოლ რამინის ძე გობეჯიშვილი // ჩვენი რაჭა / ი. დვალი. - თბ, 2006. - გვ.137.[MFN: 17875]
UDC:  33(479.22)(092)
ანოტაცია:  ეკონომისტის მოკლე ბიოგრაფიული ცნობები
პერსონალია:  გობეჯიშვილი რამინ (ეკონომისტი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი ეკონომისტები.
დემეტრე მეფის იამბიკოები // XII-XIII საუკუნეების ქართული ფიმნოგრაფია / ნ. სულავა. - თბ., 2003. - გვ.30-48.[MFN: 17876]
UDC:  27-535(479.22) + 94(479.22)"XII" + 27-312.47 + 27-725(479.22)
ანოტაცია:  ღვთისმშობლისადმი და შიო მღვიმელისადმი მიძღვნილი დემეტრე მეფის იამბიკოების განხიდვა
პერსონალია:  დემეტრე I (საქართველოს მეფე); მარიამ ღვთისმშობელი; შიო მღვიმელი (საეკლესიო მოღვაწე).
თემატიკა:  ჰიმნოგრაფია; ისტრია; მარიოლოგია; სასულიერო პირები.
საკვანძო სიტყვები:  იამბიკოები; ქართველი მეფეები; ქართველი სასულიერო პირები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1783 | 1784 | 1785 | 1786 | 1787 | 1788 | 1789 | 1790 | 1791 | 1792 | 1793 |  შემდეგი »  ბოლო »»