ანოტაცია:  აღზრდის მეთოდები რევოლუციამდელ ქართულ პედაგოგიურ პრესაში
ზნეობა და თავისუფლება // ეროვნული სკოლის მშენებლობის გზაზე / ვ. წულუკიძე. - ბათუმი, 1995. - გვ.27-44[MFN: 19202]
ანოტაცია:  ეროვნული სკოლის როლი მაღალი ზნეობის პიროვნულად თავისუფალი ადამიანის აღზრდაში
საკვანძო სიტყვები:  ზნეობრივი აღზრდის საკითხები.
მამულების დაზღვევა სეტყვისაგან // თხზულებათა სრული კრებული : 20 ტომად : ტ. 7: პუბლიცისტური წერილები 1882-1886 / ი. ჭავჭავაძე. - თბ.,, 2005. - გვ.472-475. - ტექსტის ბოლოს: 1886[MFN: 19203]
UDC:  821.353.1(092) + 63(479.22) + 070(479.22)
თემატიკა:  ქართული მწერლობა; სოფლის მეურნეობა; პუბლიცისტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მწერლები; ილია და სოფლის მეურნეობა; პუბლიცისტური წერილები.
გლადსტონის კანონპროექტი ირლანდიის შესახებ // თხზულებათა სრული კრებული : 20 ტომად : ტ. 7: პუბლიცისტური წერილები 1882-1886 / ი. ჭავჭავაძე. - თბ.,, 2005. - გვ.476-477. - ტექსტის ბოლოს: 1886[MFN: 19204]
1. Мгеладзе, Нугзар
Обращение Одзрхе и распространение христианства в Аджарии // Международный симпозиум Христианство: прошлое, настоящее, будущее, 11-17 октября, 2000 Тбилиси, Грузия : Краткие содержания докладов / "Христианство: прошлое, настоящее, будущее", международный симпозиум (2000, Тбилиси); Под ред.: М. Чхартишвили, Л. Мирианашвили; Ин-т ист. и этнологии. - Тб., 2000. - С.72.[MFN: 19205]
UDC:  27-36(479.22) + 27(479.22) + 27(479.223)
ანოტაცია:  Заслуга св. Андрея Первозванного в распространении христианства в Аджарии и в других регионах Грузии
პერსონალია:  Андрей Первозванный (Святой).
გეოგ.დასახელება:  Грузиа; Аджариа.
თემატიკა:  Религия; Жития святых.
საკვანძო სიტყვები:  Грузинские святые; Христианство.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1916 | 1917 | 1918 | 1919 | 1920 | 1921 | 1922 | 1923 | 1924 | 1925 | 1926 |  შემდეგი »  ბოლო »»