XIX საუკუნის ქართული საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრის განვითარების სათავეებთან : ალექსანდრე ბატონიშვილი // რუსეთის კოლონიური პოლიტიკა და ქართული საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრი XIX საუკუნის პირველ ნახევარში / ჰ. კუპრაშვილი. - თბ., 2011. - გვ.45-49[MFN: 20576 ]
UDC: 32(479.22)(092) + 94(479.22:470)"XIX"
ანოტაცია: ალექსანდრე ბატონიშვილის (1770-1844) ცხოვრება, მისი ბრძოლა რუსი დამპყრობლების წინააღმდეგ
პერსონალია: ბატონიშვილი ალექსანდრე (პოლიტიკური მოღვაწე).
მოხსენიებული პირები: ერეკლე II (საქართველოს მეფე).
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; რუსეთი ; ამიერკავკასია .
თემატიკა: პოლიტიკა ; ისტორია ; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი პოლიტიკური მოღვაწეები ; საქართველოს ისტორია ; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები .
XIX საუკუნის ქართული საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრის განვითარების სათავეებთან : სოლომონ დოდოშვილი // რუსეთის კოლონიური პოლიტიკა და ქართული საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრი XIX საუკუნის პირველ ნახევარში / ჰ. კუპრაშვილი. - თბ., 2011. - გვ.49-52[MFN: 20577 ]
UDC: 316(479.22)(092)"XIX"
ანოტაცია: ფილოსოფოსისა და საზოგადო მოღვაწის სოლომონ დოდაშვილის (1805-1836) ცხოვრება
პერსონალია: დოდაშვილი სოლომონ (ფილოსოფოსი, საზოგადო მოღვაწე).
მოხსენიებული პირები: ჭავჭავაძე ალექსანდრე (პოეტი); ორბელიანი ალექსანდრე (მწერალი); ერისთავი გიორგი (მწერალი).
ორგანიზაცია: "ტფილისის უწყებანი" , გაზეთი; "სალიტერატურონი ნაწილნი ტფილისის უწყებათანი" , ჟურნალი; "დროება" , გაზეთი.
საკვანძო სიტყვები: ქართველი საზოგადო მოღვაწეები ; ბიოგრაფია .
XIX საუკუნის ქართული საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრის განვითარების სათავეებთან : ფილადელფოს კიკნაძე // რუსეთის კოლონიური პოლიტიკა და ქართული საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრი XIX საუკუნის პირველ ნახევარში / ჰ. კუპრაშვილი. - თბ., 2011. - გვ.52-56[MFN: 20578 ]
ანოტაცია: საზოგადო მოღვაწის ფილადელფოს კიკნაძის (1793-1833) ცხოვრება
პერსონალია: კიკნაძე ფილადელფოს (საზოგადო მოღვაწე).
XIX საუკუნის ქართული საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრის განვითარების სათავეებთან : ალექსანდრე ჭავჭავაძე // რუსეთის კოლონიური პოლიტიკა და ქართული საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრი XIX საუკუნის პირველ ნახევარში / ჰ. კუპრაშვილი. - თბ., 2011. - გვ.56-60[MFN: 20579 ]
UDC: 821.353.1(082)
ანოტაცია: რუსეთის არმიის გენერალ-ლეიტენანტისა და ქართველი რომანტიკოსი პოეტის ალექსანდრე ჭავჭავაძის ცხოვრება და მოღვაწეობა
პერსონალია: ჭავჭავაძე ალექსანდრე (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები: ქართველი მწერლები ; ცხოვრება .
1832 წლის შეთქმულება // რუსეთის კოლონიური პოლიტიკა და ქართული საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრი XIX საუკუნის პირველ ნახევარში / ჰ. კუპრაშვილი. - თბ., 2011. - გვ.61-81[MFN: 20580 ]
UDC: 94(479.22:470)"1832"
შინაარსი: ფარული საზოგადოების ჩამოყალიბება; ფარული საზოგადოების საქმიანობა, მიზნები და ამოცანები; სახელმწიფოებრივი მოწყობის საკითხი; პოლიტიკური მიმართულებები
ანოტაცია: ქართველების ბრძოლა რუსეთის წინააღმდეგ საქართველოს (დამოუკიდებლობის) სახელმწიფოებრიობის აღდგენისათვის
მოხსენიებული პირები: ბატონიშვილი დიმიტრი (შეთქმულების ორგანიზატორი); ბატონიშვილი ოქროპირ (შეთქმულების ორგანიზატორი); დოდაშვილი სოლომონ (საზოგადო მოღვაწე, შეთქმულების ორგანიზატორი); ერისთავი დიმიტრი (შეთქმულების ორგანიზატორი); კიკნაძე ფილადელფოს (საზოგადო მოღვაწე).
ორგანიზაცია: სალიტერატურონი ნაწილნი ტფილისის უწყებათანი" , ჟურნალი.
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; თბილისი ; რუსეთი ; პეტერბურგი .
1832 წლის შეთქმულების პოლიტიკური გაკვეთილები : კოლონიური ძარცვისა და ეროვნული ჩაგვრის პოლიტიკა XIX საუკუნის 40-იან წლებამდე // რუსეთის კოლონიური პოლიტიკა და ქართული საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრი XIX საუკუნის პირველ ნახევარში / ჰ. კუპრაშვილი. - თბ., 2011. - გვ.82-97[MFN: 20581 ]
UDC: 94(479.22:470)"XIX"