ქართული ჩვეულებითი (ხალხური) სამსართალი როგორც ქართველოლოგიური იურიდიული დისციპლინა : ქართული ვეულებითი სამართლის საგანი, მეთოდი და სისტემა // ქართული სამართლის ისტორია : (ქრესტომათია) / საქ. უნ-ტის სამართლის სკოლა. - თბ., 2011. - გვ.75-85[MFN: 23002]
UDC:  34(479.22)(09)
შინაარსი:  ჩვეულებითი სამართლის ცნება, წარმოშობა და დამახასიათებელი ნიშნები
საკვანძო სიტყვები:  ქართული სამართლის ისტორია.
სასამართლო ორგანიზაციასა და პროცესთან დაკავშირებული ძირითადი ასპექტები ქართულ ბჩვეულებით სამართალში : სასამართლო ორგანიზაცია // ქართული სამართლის ისტორია : (ქრესტომათია) / საქ. უნ-ტის სამართლის სკოლა. - თბ., 2011. - გვ.86-98[MFN: 23003]
UDC:  347.9(479.22) + 34(479.22)(09)
შინაარსი:  სასამართლო პროცესი
თემატიკა:  სასამართლო; სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული სასამართლოები; ქართული სამართლის ისტორია.
სახელმწიფოსა და სამართლის წარმოშობა საქართველოში, სამეფო ხელისუფლების ევოლუცია და განვითარება : სახელმწიფოს წარმოშობა საქართველოში // ქართული სამართლის ისტორია : (ქრესტომათია) / საქ. უნ-ტის სამართლის სკოლა. - თბ., 2011. - გვ.99-108[MFN: 23004]
UDC:  94(479.22) + 342(479.22) + 34(479.22)(09)
შინაარსი:  სამართლის წარმოშობა საქართველოში
თემატიკა:  ისტორია; სახელმწიფოებრიობა; სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; სახელმწიფოს წარმოშიბა საქართველოში; ქართული სამართლის ისტორია; სამართლის წარმოშობა საქართველოში.
მეფე და მეფის ხელისუფლების საფუძველი // ქართული სამართლის ისტორია : (ქრესტომათია) / საქ. უნ-ტის სამართლის სკოლა. - თბ., 2011. - გვ.108-115[MFN: 23005]
UDC:  94(479.22) + 34(479.22)(09)
შინაარსი:  მეფის ხელისუფლების უხუცესობით დამკვიდრების დამადასტურებელი ცნობები; მთავარსარდალი და უზენაესი მსაჯული; საქვეყნოდ გამრიგე ხელისუფალი
თემატიკა:  ისტორია; სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; ქართული სამართლის ისტორია.
სახელმწიფოებრივი წესწყობილება განვითარებული ფეოდალიზმის პერიოდში, მოხელენი და მოხელეობა : საქართველოს მეფის "მართებანი" და "განსაგებელნი" // ქართული სამართლის ისტორია : (ქრესტომათია) / საქ. უნ-ტის სამართლის სკოლა. - თბ., 2011. - გვ.116-125[MFN: 23006]
UDC:  94(479.22) + 321(479.22)
შინაარსი:  მეფის საჯდომელი ქალაქი და ადგილები; მეფის გარდაცვლა და გლოვის წესი
თემატიკა:  ისტორია; სახელმწიფო წყობილება.
სახელმწიფო დარბაზი და დარბაზობა : სიტყვა "დარბაზის" მნიშვნელობა // ქართული სამართლის ისტორია : (ქრესტომათია) / საქ. უნ-ტის სამართლის სკოლა. - თბ., 2011. - გვ.125-129[MFN: 23007]