კოლონიური ღვედების გაძლიერება // საქართველოს ისტორია : უძველესი დროიდან 2009 ცლამდე / დ. მუსხელიშვილი, მ. სამსონაძე, ა. დაუშვილი; რედ. დ. მუსხელიშვილი. - თბ., 2012. - გვ.406-427. - ახლავს ფოტომასალა.[MFN: 23891]
შინაარსი: 1861 წლის რეფორმები; ილია ჭავჭავაძე; თერგდალეულები; საქართველოს მეგობრები; რუსეთ-თურქეთის 1877-1878 წლების ომი და საქართველო; მუჰაჯირობა; ანტიქართული პოლიტიკის "ნაღმები"; დიმიტრი ყიფიანი; პრორუსული ძალები; თბილისი - კავკასიის დედაქალაქი; დემოგრაფია და სოციალური ინფრასტრუქტურა; "მეორე დასი"; მრეწველობა და სოფლის მეურნეობა; "მესამე დასი"; კულტურა
საქართველო XX საუკუნის დასაწყისში // საქართველოს ისტორია : უძველესი დროიდან 2009 ცლამდე / დ. მუსხელიშვილი, მ. სამსონაძე, ა. დაუშვილი; რედ. დ. მუსხელიშვილი. - თბ., 2012. - გვ.428-441. - ახლავს ფოტომასალა.[MFN: 23892]
შინაარსი: იუბილე; სოციალ-დემოკრატია; ეროვნულ-პატრიოტული ძალები; კომუნა საქართველოში; ტერორი; ილიას მკვლელობა; სახელმწიფო დუმა; პოლიტიკური რეაქცია; პირველი იმპერიალისტური ომი; თებერვლის რევოლუცია; ქართული ეკლესიის ავტოკეფალიის აღდგენა; ოქტომბრის გადატრიალება
საქართველოს პირველი რესპუბლიკა // საქართველოს ისტორია : უძველესი დროიდან 2009 ცლამდე / დ. მუსხელიშვილი, მ. სამსონაძე, ა. დაუშვილი; რედ. დ. მუსხელიშვილი. - თბ., 2012. - გვ.442-455. - ახლავს ფოტომასალა.[MFN: 23893]
შინაარსი: დამოუკიდებლობის დეკლარაცია; პოლიტიკური ცხოვრება; ეკონომიკური ცხოვრება; "ქართული ვანდეა"; ეროვნული საკითხი; კომუნისტური მოძრაობა; კულტურული ცხოვრება; საგარეო პოლიტიკური ურთიერთობა; ლორეს პროვოკაცია
კვლავ რუსეთის მარწუხებში // საქართველოს ისტორია : უძველესი დროიდან 2009 ცლამდე / დ. მუსხელიშვილი, მ. სამსონაძე, ა. დაუშვილი; რედ. დ. მუსხელიშვილი. - თბ., 2012. - გვ.456-475. - ახლავს ფოტომასალა.[MFN: 23894]
შინაარსი: ახალი პოლიტიკური სისტემის დამკვიდრება; აჭარის შემომტკიცება; ახალი კომუნისტური რეჟიმი და საქართველოს საზოგადოებრივი აზრი; პრორუსული პოლიტიკა; საბჭოთა ძალოვანი სტრუქტურების ფორმირება; კრიზისი მმართველ პარტიაში; სტალინი თბილისში; საქართველოს ტერიტორიულ-ადმინისტრაციული მოწყობა; "ნაციონალ-უკლონიზმი" საქართველოში; "ქართული საქმე"; საქართველოს კონფესიები და ათეისტური პოლიტიკა; ანტისაბჭოთა გამოსვლები, 1924 წლის აჯანყება; ადაპტაციური ფაქტორები; საქართველოს ინდუსტრიალიზაცია; კოლექტივიზაცია; პარტიული ბრძოლა და პარტიული დაპირისპირება; "დიდი გარდატეხა"; ინტელიგენცია და საბჭოთა სახელმწიფო; დეცენტრალიზაციის პროცესები; სოციალიზმის პოლიტიკური სტრუქტურების გაძლიერება-განმტკიცება
ტოტალური რეჟიმი საქართველოში // საქართველოს ისტორია : უძველესი დროიდან 2009 წლამდე / დ. მუსხელიშვილი, მ. სამსონაძე, ა. დაუშვილი; რედ. დ. მუსხელიშვილი. - თბ., 2012. - გვ.476-490. - ახლავს ფოტომასალა[MFN: 23895]
შინაარსი: სტალინის ახალი კურსი საქართველოში; 1937 წელი; ეროვნული საკითხი; საქართველოს სოციალური ინფრასტრუქტურა. ახალი კონსტიტუცია; ქართული ემიგრაცია; განათლება და კულტურა
მოხსენიებული პირები:სტალინი (პოლიტიკური მოღვაწე); ბერია ლავრენტი (პოლიტიკური მოღვაწე).
ქართული საზოგადოებრივი აზროვნების ისტორიის ბიბლიოგრაფიული და სამეცნიერო ლიტერატურის ისტორიოგრაფიული მიმოხილვისათვის // ქართული საზოგადოებრივი აზროვნების ისტორია : უძველესი დროიდან მეოცე საუკუნემდე / მ. გაფრინდაშვილი. - თბ.,, 2002. - გვ.24-45[MFN: 23896]
საქართველო II მსოფლიო ომში // საქართველოს ისტორია : უძველესი დროიდან 2009 წლამდე / დ. მუსხელიშვილი, მ. სამსონაძე, ა. დაუშვილი; რედ. დ. მუსხელიშვილი. - თბ., 2012. - გვ.491-499. - ახლავს ფოტომასალა[MFN: 23897]
შინაარსი: საბჭოთა პატრიოტიზმი საქართველოში; პოლიტიკური ვითარება ევროპასა და მსოფლიოში; ომი დაიწყო; ევაკუირებული საწარმოები და მოსახლეობა საქართველოში; ქართველები დიდი სამამულო ომის ფრონტებზე; ქართელი მხედართმთავრები; ქართველები დასავლეთ ევროპის განმათავისუფლებელ მოძრაობაში; ქართველები გერმანელთა არმიაში; ანტისაბჭოთა ჯგუფები; სამხრეთ საქართველოდან მოსახლეობის დიდი ჯგუფების დეპორტაცია; ქართული მართლმადიდებელი ეკლესია
ქართული საზოგადოებრივი აზროვნების ისტორიის ცნება, საგანი, პერიოდიზაცია // ქართული საზოგადოებრივი აზროვნების ისტორია : უძველესი დროიდან მეოცე საუკუნემდე / მ. გაფრინდაშვილი. - თბ.,, 2002. - გვ.5-23[MFN: 23898]
ზოგადი დახასიათება ქართული ცივილიზაციისა ანუ ქართველთა ეროვნებისა და ქართველი ერის წარმოშობისა და განვითარებისა უძველესი დროიდან ჩვენს დრომდე // ქართული საზოგადოებრივი აზროვნების ისტორია : უძველესი დროიდან მეოცე საუკუნემდე / მ. გაფრინდაშვილი. - თბ.,, 2002. - გვ.46-88[MFN: 23899]
სტალინური რეჟიმის განმტკიცება // საქართველოს ისტორია : უძველესი დროიდან 2009 წლამდე / დ. მუსხელიშვილი, მ. სამსონაძე, ა. დაუშვილი; რედ. დ. მუსხელიშვილი. - თბ., 2012. - გვ.500-506. - ახლავს ფოტომასალა[MFN: 23900]