წერილი რუსეთის მინისტრის პანინის მიმართ // ლეკიანობა. - თბ., 2012. - გვ.30-32[MFN: 24259]
პერსონალია:  ერეკლე II (საქართველოს მეფე); პანინი ნიკიტა (რუსეთის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; საქართველოს მეფეები; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები.
ისტორიული მემკვიდრეობის ტრადიციონალისტურ-კონსერვატული გაგება ეროვნულ იდეოლოგიაში // ილია დღეს : პოლიტიკური ფილოსოფია, იდეოლოგია, პოლიტიკა, პოლიტიკოსები : წ. 2 / ო. გოგიაშვილი. - თბ., 2012. - გვ.230-280[MFN: 24260]
შინაარსი:  ილია ჭავჭავაძე და ივანე ჯავახიშვილი - იდეოლოგიური ნათესაობის ასპექტები; რანი ვიყავით... ისტორია და ეროვნული ცნობიერება; ისტორიული მემკვიდრეობა და ეროვნულ-პატრიოტული აღზრდა
მოხსენიებული პირები:  ჯავახიშვილი ივანე (ისტორიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მწერლები; ილია და ფილოსოფია; ეროვნული მემკვიდრეობა.
კონსერვატული იდეოლოგიის არსებითი ნიშნები // ილია დღეს : პოლიტიკური ფილოსოფია, იდეოლოგია, პოლიტიკა, პოლიტიკოსები : წ. 2 / ო. გოგიაშვილი. - თბ., 2012. - გვ.212-229[MFN: 24261]
ანოტაცია:  ევროპული კონსერვატული იდეოლოგიის ზოგადი პრინციპების გავლენა ილია ჭავჭავაძის პოლიტიკურ მოძღვრებასა და მის "საერთო ნიადაგის" თეორიაზე
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მწერლები; ილია და ფილოსოფია; ეროვნული ცნობიერება; "საერთო ნიადაგის" თეორია; კონსერვატიზმი.
ილია - ეროვნული მემკვიდრეობისა და ღირებულებების გამყალბებლების წინააღმდეგ // ილია დღეს : პოლიტიკური ფილოსოფია, იდეოლოგია, პოლიტიკა, პოლიტიკოსები : წ. 2 / ო. გოგიაშვილი. - თბ., 2012. - გვ.281-314[MFN: 24262]
UDC:  821.353.1 + 070(479.22)
ანოტაცია:  განხილულია ილია ჭავჭავაძის პუბლიცისტურ-კრიტიკული წერილები
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მწერლები; ილია და პუბლიცისტური წერილები; ეროვნული მემკვილრეობა.
1. ერეკლე მეორის წარდგინება რუსეთის იმპერატორ პავლე პირველისადმი // ლეკიანობა. - თბ., 2012. - გვ.33-34[MFN: 24263]
პერსონალია:  ერეკლე II (საქართველოს მეფე); პავლე I (რუსეთის იმპერატორი).
ერისა და სახელმწიფოს ურთიერთდამოკიდებულების ხასიათი ილიას კონსერვატიულ კონცეფციებში // ილია დღეს : პოლიტიკური ფილოსოფია, იდეოლოგია, პოლიტიკა, პოლიტიკოსები : წ. 2 / ო. გოგიაშვილი. - თბ., 2012. - გვ.315-329[MFN: 24264]
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მწერლები; ერი; სახელმწიფო.
უნიტარიზმი და ფედერალიზმი ილიას კონსერვატიულ მსოფლგაგებაში // ილია დღეს : პოლიტიკური ფილოსოფია, იდეოლოგია, პოლიტიკა, პოლიტიკოსები : წ. 2 / ო. გოგიაშვილი. - თბ., 2012. - გვ.330-342[MFN: 24265]
ანოტაცია:  საქართველოს სახელმწიფოებრივ-ადმინისტრაციული და ტერიტორიული მოწყობის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მწერლები; სახელმწიფოებრივი მოწყობა; ტერიტორიული მოწყობა.
1. დარასელია, ზაზა
ადამიანის უფლებები ქართულ რიტორიკაში // ადამიანის უფლებები და ქართული კულტურა / განვითარებისა და თანამშრომლობის ცენტრი - პლურალიზმის ცენტრი. - თბილისი, 2004. - გვ. 131-163[MFN: 24266]
UDC:  82.05(479.22) + 341.231.14(479.22)
თემატიკა:  რიტორიკა; ადამიანის უფლებების დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  მჭერმეტყველება.
ზვიად გამსახურდიას კონცეფცია ქართველი ერის ისტორიის შესახებ : დებულებები და არგუმენტები // ზვიად გამსახურდია, 65 / აფხაზეთის ავტ. რესპ. უმაღლესი საბჭო, ზვიად გამსახურდიას 65 წლითავის საიუბილეო კომისია. - თბ., 2004. - გვ.135-148[MFN: 24267]
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს პრეზიდენტები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2422 | 2423 | 2424 | 2425 | 2426 | 2427 | 2428 | 2429 | 2430 | 2431 | 2432 |  შემდეგი »  ბოლო »»