თვითმოქმედი საზოგადოებები მე-19 საუკუნის მეორე ნახევარში // კულტურულ-საგანმანათლებლო მოძრაობა საქართველოში მე-19 საუკუნის მეორე ნახევარსა და მე-20 საუკუნის დასაწყისში : (ქართული თვითმოქმედი საზოგადოებები) / ლ. გოდერიძე. - თბ., 2005. - გვ.82-165. - ბრძოლა უმეცრების წინააღმდეგ. - ბრძოლა დედაენაზე სწავლების უფლებისათვის, ეროვნული სკოლისათვის. - ბრძოლა ეროვნული თეატრისათვის. - ქართული დრამატიული საზოგადოება. - ტფილისის გუბერნიის თავადაზნაურთა საზოგადოება შეუძლებელ მოსწავლეთა შემწეობისათვის[MFN: 24332]
ქართულ საშუალო სასწავლებლის დაარსების საჭიროებაზე // რჩეული ნაწარმოებები : 5 ტომად : ტ.4: პუბლიცისტური წერილები / ი. ჭავჭავაძე. - თბ., 1987. - გვ.239-241[MFN: 24334]
საზოგადოება შეუძლებელ მოსწავლეთა შემწეობისათვის // რჩეული ნაწარმოებები : 5 ტომად : ტ.4: პუბლიცისტური წერილები / ი. ჭავჭავაძე. - თბ., 1987. - გვ.232-239[MFN: 24335]
ღვინის ღვთაებისადმი მიძღვნილი სიმღერების რიტმულ-ინტონაციური თავისებურებანი // ტრადიციული მრავალხმიანობის მეორე საერთაშორისო სიმპოზიუმი : მოხსენებები, 23-27 სექტემბერი, 2004, თბილისი, საქართველო / ტრადიციული მრავალხმიანობის საერთაშორისო სიმპოზიუმი (2, 2004, თბილისი). - თბ., 2005. - გვ.293-308. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენ.[MFN: 24337]
ანოტაცია: ქართველი კაცის ტრადიციული დამოკიდებულება ღვინისადმი და ვაზისადმი. ქართული სუფრის ტრადიციები. ღვინის ღირსებისა და სახელის მნიშვნელობა ქართველი მეზვრისადმი