ახალი შტრიხები ძველი პორტრეტისათვის : (ლალი ავალიანის წიგნზე "დავით კლდიაშვილის ბედნიერი თვალი") // შეხვედრა წიგნში : ლიტერატურული წერილები, კლასიკური და თანამედროვე მწერლობა, ტენდენციები / მ. ჯალიაშვილი. - თბ., 2009. - გვ.195-200.[MFN: 2474]
ანოტაცია:  რეცენზია ლალი ავალიანის წიგნზე "დავით კლდიაშვილის ბედნიერი თვალი"
პერსონალია:  ავალიანი ლალი (კრიტიკოსი); კლდიაშვილი დავით (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მწერლები; ქართველი კრიტიკოსები; შემოქმედება; რეცენზია.
მზის ლოტოსები : დავით აგმონის პოეტური კრებულები: "ვიზიონები (ხაიფა, 2003); "იდუმალება" (ხაიფა, 2005) // შეხვედრა წიგნში : ლიტ. წერილები, კლასიკური და თანამედროვე მწერლობა, ტენდენციები / მ. ჯალიაშვილი. - თბ., 2009. - გვ.200-204.[MFN: 2475]
ანოტაცია:  რეცენზია დავით აგმონის კრებულებზე
პერსონალია:  აგმონი დავით (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მწერლები; რეცენზიები.
ეს სიმრერა უპეების პაპირუსზე იწერებოდა : გიორგი ლობჟანიძის ლექსები // შეხვედრა წიგნში : ლიტ. წერილები, კლასიკური და თანამედროვე მწერლობა, ტენდენციები / მ. ჯალიაშვილი. - თბ., 2009. - გვ.204-206.[MFN: 2476]
პერსონალია:  ლობჟანიძე გიორგი (პოეტი).
1. ხახუტაიშვილი, დავით
ქობულეთის მხარე XVIII საუკუნეში // სამტომეული : [ტ.]2: შრომები / დ. ხახუტაიშვილი. - ბათუმი, 2009. - გვ.85-93.[MFN: 2477]
UDC:  94(479.223-21)
ანოტაცია:  თურქების ბატონობა და მაჰმადიანობის გავრცელება. ბრძოლა სათავდგირიძეო მამულის დაპყრობისათვის
საკვანძო სიტყვები:  ქობულეთის ისტორია.
გამეორებული ტკივილები ; ცირა ბარბაქაძის ლექსები // შეხვედრა წიგნში : ლიტ. წერილები, კლასიკური და თანამედროვე მწერლობა, ტენდენციები / მ. ჯალიაშვილი. - თბ., 2009. - გვ.206-208.[MFN: 2478]
ანოტაცია:  ახალი ლექსების განხილვა
პერსონალია:  ბარბაქაძე ცირა (პოეტი).
სარკის მიღმა ; ლელა სამნიაშვილის ლექსები // შეხვედრა წიგნში : ლიტ. წერილები, კლასიკური და თანამედროვე მწერლობა, ტენდენციები / მ. ჯალიაშვილი. - თბ., 2009. - გვ.208-209.[MFN: 2479]
ანოტაცია:  მეტაფორები ლელა სამნიაშვილის პოეზიაში
პერსონალია:  სამნიაშვილი ლელა (პოეტი).
პოეტური პალიმფსესტები : ირაკლი კაკაბაძის ლექსები // შეხვედრა წიგნში : ლიტ. წერილები, კლასიკური და თანამედროვე მწერლობა, ტენდენციები / მ. ჯალიაშვილი. - თბ., 2009. - გვ.209-212.[MFN: 2480]
პერსონალია:  კაკაბაძე ირაკლი (პოეტი).
პასუხი ბატონ ზურაბ რატიანს // აფხფზეთის ისტორიის საკითხები / გ. როგავა. - თბ., 2009. - გვ.254-263.[MFN: 2481]
UDC:  94(479.224)
ანოტაცია:  პოლემიკა აფხაზთა წარმომავლობასთან დაკავშირებულ საკითხებზე
პერსონალია:  რატიანი ზურაბ (მწერალი, ისტორიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთის ისტორია; აფხაზთა წარმომავლობა.
ქობულეთის მხარე XV-XVI საუკუნეებში // სამტომეული : [ტ.]2: შრომები / დ. ხახუტაიშვილი. - ბათუმი, 2009. - გვ.37-41.[MFN: 2482]
UDC:  94(479.223-21) + 929.5(479.22)
ანოტაცია:  ქობულეთის მხარის ეკონომიკური მდგომარეობა. დაწინაურებული გვარები. როსტომ გურიელის მიერ იაშვილისადმი მიცემული წყალობის წიგნი
მოხსენიებული პირები:  გურიელი როსტომ.
გეოგ.დასახელება:  კინტრიშის ხეობა.
თემატიკა:  ისტორია; გენეალოგია.
საკვანძო სიტყვები:  ქობულეთის ისტორია; ქართული გვარები.
"ავსა კაცსა ავი სიტყვა, ურჩევნია სულსა, გულსა" ანუ მეორე პასუხი ზ.რატიანს // აფხაზეთის ისტორიის საკითხები / გივი როგავა. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-10-140-3. - გვ. 264-278[MFN: 2483]
პერსონალია:  რატიანი ზურაბ (ისტორიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზთა წარმომავლობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 244 | 245 | 246 | 247 | 248 | 249 | 250 | 251 | 252 | 253 | 254 |  შემდეგი »  ბოლო »»