მარია-ელიზავეტა ალექსანდრეს ასული ოტტენი : (17. 06. 1926 წ. თბილისი) // დაკარგული ისტორია : მეხსიერება რეპრესირებული ქალების შესახებ / გამოც. მუშაობდნენ: ანა მარგველაშვილი და სხვ.. - თბ., 2012. - გვ.408-421[MFN: 25286]
ქართული ეკლესია VI საუკუნეში : ქვეყნის ზოგადი მდგომარეობა VI საუკუნეში // საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის ისტორია : ტ.2: VI-XI საუკუნეები / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2012. - გვ.4-7[MFN: 25287]
ქართული ეკლესია VI საუკუნეში : ქართული ეკლესიის იურისდიქციის საზღვები VI საუკუნეში // საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის ისტორია : ტ.2: VI-XI საუკუნეები / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2012. - გვ.8-10[MFN: 25288]
ქართული ეკლესია VI საუკუნეში : საეკლესიო წინასწარმეტყველებანი ქართული სახელმწიფოს გაუქმების შემდეგ // საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის ისტორია : ტ.2: VI-XI საუკუნეები / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2012. - გვ.11-18[MFN: 25289]
ქართული ეკლესია VI საუკუნეში : საეკლესიო ენა ალბანეთში, ჰერეთში, გუგარქსა და დასავლეთ საქართველოში VI-VII საუკუნეებში // საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის ისტორია : ტ.2: VI-XI საუკუნეები / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2012. - გვ.19-39[MFN: 25290]
ქართული ეკლესია VI საუკუნეში : არსენ საფარელის თხზულება "გაყოფისათვის ქართველთა და სომეხთა" // საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის ისტორია : ტ.2: VI-XI საუკუნეები / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2012. - გვ.40-48[MFN: 25291]
ქართული ეკლესია VI საუკუნეში : მონოფიზიტობის ხანგრძლივობის შესახებ საქართველოში // საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის ისტორია : ტ.2: VI-XI საუკუნეები / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2012. - გვ.49-55[MFN: 25292]
ქართული ეკლესია VI საუკუნეში : ასურელი მამები მონოფიზიტობის წინააღმდეგ // საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის ისტორია : ტ.2: VI-XI საუკუნეები / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2012. - გვ.56-64[MFN: 25293]
ქართული ეკლესია VI საუკუნეში : "ეპისტოლეთა წიგნის" მოკლე შინაარსი // საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის ისტორია : ტ.2: VI-XI საუკუნეები / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2012. - გვ.65-87[MFN: 25294]
ქართული ეკლესია VI საუკუნეში : "ერთობა" ქართულ და სომხურ ეკლესიათა შორის უხტანესის მიხედვით // საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის ისტორია : ტ.2: VI-XI საუკუნეები / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2012. - გვ.88-91[MFN: 25295]