ქართული ეკლესია VI საუკუნეში : მონოფიზიტობის ხანგრძლივობის შესახებ საქართველოში // საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის ისტორია : ტ.2: VI-XI საუკუნეები / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2012. - გვ.49-55[MFN: 25292]
UDC:  271.22(479.22)(09) + 2-1(479.22) + 27-732.3
ანოტაცია:  საქართველოში მონოფიზიტობის გავრცელებისა და არსებობის შესახებ
თემატიკა:  რელიგია; რელიგიური მიმდინარეობები; საეკლესიო კრებები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული მართლმადიდებელი ეკლესიის ისტორია; მონოფიზიტობა; დვინის საეკლესიო კრება.
ქართული ეკლესია VI საუკუნეში : ასურელი მამები მონოფიზიტობის წინააღმდეგ // საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის ისტორია : ტ.2: VI-XI საუკუნეები / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2012. - გვ.56-64[MFN: 25293]
UDC:  271.22(479.22)(09) + 2-1(479.22) + 27-76(479.22)
ანოტაცია:  ასურელი მამების ღვაწლი ქართული ეკლესიისათვის მონოფიზიტობის აცილების საქმეში
თემატიკა:  რელიგია; რელიგიური მიმდინარეობები; მისიონერები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული მართლმადიდებელი ეკლესიის ისტორია; მონოფიზიტობა; ასურელი მამები.
ქართული ეკლესია VI საუკუნეში : "ეპისტოლეთა წიგნის" მოკლე შინაარსი // საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის ისტორია : ტ.2: VI-XI საუკუნეები / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2012. - გვ.65-87[MFN: 25294]
UDC:  271.22(479.22)(09) + 27-248.2(479.22)
მოხსენიებული პირები:  მოსე (ცურტავის ეპისკოპოსი); ვრთანეს ქერდოლი (სომეხი სასულიერო პირი); ანასტასი (ბიზანტიის იმერატორი); იუსტინე (ბიზანტიის იმპერატორი).
თემატიკა:  რელიგია; ეპისტოლეები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული მართლმადიდებელი ეკლესიის ისტორია; "ეპისტოლეთა წიგნი".
ქართული ეკლესია VI საუკუნეში : "ერთობა" ქართულ და სომხურ ეკლესიათა შორის უხტანესის მიხედვით // საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის ისტორია : ტ.2: VI-XI საუკუნეები / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2012. - გვ.88-91[MFN: 25295]
UDC:  271.22(479.22)(09) + 2(479.22:479.25) + 908(479.22)(093) + 27-248.2(479.22)
ანოტაცია:  ეპისტოლარული კამათი ქართველ და სომეხ საეკლესიო მოღვაწეთა შორის
მოხსენიებული პირები:  უხტანესი (სომეხი ისტორიკოსი); კირიონი (ქართლის კათალიკოსი); მოსე (სომეხი კათალიკოსი); აბრაამ (სომეხი კათალიკოსი); ვრთანეს ქერდოლი (სომეხი სასულიერო პირი); არსენ საფარელი (მწერალი, წმინდანი).
თემატიკა:  რელიგია; უცხოელები საქართველოს შესახებ; ეპისტოლეები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული მართლმადიდებელი ეკლესიის ისტორია; საქართველო-სომხეთის ურთიერთობა; ქართულ-სომხური რელიგიური ურითიერთობები.
ქართული ეკლესია VI საუკუნეში : სომხურ ეკლესისათან ურთიერთობის მიზეზი და მისი შედეგი // საქართველოს სამოციქულო ეკლესიის ისტორია : ტ.2: VI-XI საუკუნეები / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2012. - გვ.92-100[MFN: 25296]
UDC:  271.22(479.22)(09) + 2(479.22:479.25) + 94(479.22:55)"VI"
ანოტაცია:  ქართულ-სომხური რელიგიური ურთიერთობები საქართველოში VI ს-ში
მოხსენიებული პირები:  არსენ საფარელი (მწერალი, წმინდანი); კავადი (სპარსეთის მეფე).
თემატიკა:  რელიგია; საქართველო-სომხეთის ურთიერთობა; ისტორია; საქართველო-სპარსეთის ურთიერთობა.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული მართლმადიდებელი ეკლესიის ისტორია; ქართულ-სომხური რელიგიური ურთიერთობები; ქართულ-სპარსული ისტორიული ურთიერთობები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2525 | 2526 | 2527 | 2528 | 2529 | 2530 | 2531 | 2532 | 2533 | 2534 | 2535 |  შემდეგი »  ბოლო »»