საქართველოს ეკლესიის ავტოკეფალიის წარმოქმნა და განვითარება // მწიგნობრობა ქართული : ტ. 14 : გრიგოლ ფერაძე წმინდა მღვდელმოწამე; მიქელ თპრხნიშვილი / ტომის შემდგ. - მიხეილ ქავთარია. - თბ., 2012. - გვ.385-408[MFN: 26088]
UDC:  27(479.22) + 821.03(479.22) + 271.22(479.22)(09) + 271.22(479.22)
პერსონალია:  ჭუმბურიძე თამარ (მთარგმნელი).
თემატიკა:  რელიგია; თარგმანები; ეკლესიის ისტორია; ავტოკეფალია.
საკვანძო სიტყვები:  ქრისტიანობა სქართველოში; ქართველი მთარგმნელები; საქართველოს ეკლესიის ისტორია; საქართველოს ეკლესიის ავტოკეფალია.
ქართული ლექციონარის ორი ფრაგმენტი V და VIII საუკუნეებისა // მწიგნობრობა ქართული : ტ. 14 : გრიგოლ ფერაძე წმინდა მღვდელმოწამე; მიქელ თპრხნიშვილი / ტომის შემდგ. - მიხეილ ქავთარია. - თბ., 2012. - გვ.409-438[MFN: 26089]
UDC:  27(479.22) + 091(=353.1) + 821.03(479.22)(092)
შინაარსი:  ხანმეტი ლექციონარი; ჰაემეტი ლექსიონარი (HL)
მოხსენიებული პირები:  შანიძე ა.; ჯანაშვილი მ.; კეკელიძე კ..
თემატიკა:  ქართული მწერლობა; ხელნაწერები; თარგმანები.
საკვანძო სიტყვები:  ძველი ქართული სასულიერო მწერლობა; ქართული ხელნაწერები; ქართველი მთარგმნელები.
სიწმინდის განახლების წესი და მისი დღესასწაული ვნების პარასკევს ქართული წყაროების მიხედვით // მწიგნობრობა ქართული : ტ. 14 : გრიგოლ ფერაძე წმინდა მღვდელმოწამე; მიქელ თპრხნიშვილი / ტომის შემდგ. - მიხეილ ქავთარია. - თბ., 2012. - გვ.439-448[MFN: 26090]
UDC:  930(479.22) + 27.565(479.22) + 821.03(479.22)(092)
თემატიკა:  ისტორიოგრაფია; დღესასწაულები; თარგმანები.
საკვანძო სიტყვები:  რელიგიური დღესასწაულები; ქართველი მთარგმნელები.
წმინდა ნინო - ქართლის განმანათლებელი // მწიგნობრობა ქართული : ტ. 14 : გრიგოლ ფერაძე წმინდა მღვდელმოწამე; მიქელ თპრხნიშვილი / ტომის შემდგ. - მიხეილ ქავთარია. - თბ., 2012. - გვ.449-461[MFN: 26091]
UDC:  27-36(479.22) + 821.03(479.22)(092)
პერსონალია:  წმ. ნინო; ჭუმბურიძე თამარ (მთარგმნელი).
თემატიკა:  წმინდანები; თარგმანები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მთარგმნელები.
ახლად აღმოჩენილი ქართველთა მონასტერი ბეთლემში // მწიგნობრობა ქართული : ტ. 14 : გრიგოლ ფერაძე წმინდა მღვდელმოწამე; მიქელ თპრხნიშვილი / ტომის შემდგ. - მიხეილ ქავთარია. - თბ., 2012. - გვ.462-472[MFN: 26092]
UDC:  726(479.22) + 271.22(479.22)(09) + 930.27(=353.1) + 821.03(479.22)(092)
ანოტაცია:  დაბა ბეთლემში (სადაც ქრისტე იშვა) აღმოჩენილი ქართული მონასტერი და ეკლესია წმიდა თეოდორესი
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ბეთლემი; დაბა ბეთლემი.
თემატიკა:  სასულიერო ხუროთმოძღვრება; ეკლესიის ისტორია; წარწერები; თარგმანები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ეკლესია-მონასტრები იერუსალიმში; ქართული მონასტერი და ეკლესია წმიდა თეოდორესი; ქართული წარწერები; ქართველი მთარგმნელები.
დამოკიდებულება ეკლესიასა და სახელმწიფოს შორის საქართველოს სამეფოში // მწიგნობრობა ქართული : ტ. 14 : გრიგოლ ფერაძე წმინდა მღვდელმოწამე; მიქელ თპრხნიშვილი / ტომის შემდგ. - მიხეილ ქავთარია. - თბ., 2012. - გვ.473-494[MFN: 26093]
UDC:  271.22(479.22)(09) + 322(479.22) + 821.03(479.22)(092)
თემატიკა:  ეკლესიის ისტორია; სახელმწიფოსა და ეკლესიის ურთიერთობები; თარგმანები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ეკლესიის ისტორია; ქართველი მთარგმნელები.
ქართველთა სამოციქულო ღვაწლი კავკასიის გადაღმა // მწიგნობრობა ქართული : ტ. 14 : გრიგოლ ფერაძე წმინდა მღვდელმოწამე; მიქელ თპრხნიშვილი / ტომის შემდგ. - მიხეილ ქავთარია. - თბ., 2012. - გვ.495-501[MFN: 26094]