საქართველოს ეკლესიის ავტოკეფალიის წარმოქმნა და განვითარება // მწიგნობრობა ქართული : ტ. 14 : გრიგოლ ფერაძე წმინდა მღვდელმოწამე; მიქელ თპრხნიშვილი / ტომის შემდგ. - მიხეილ ქავთარია. - თბ., 2012. - გვ.385-408[MFN: 26088]
ქართული ლექციონარის ორი ფრაგმენტი V და VIII საუკუნეებისა // მწიგნობრობა ქართული : ტ. 14 : გრიგოლ ფერაძე წმინდა მღვდელმოწამე; მიქელ თპრხნიშვილი / ტომის შემდგ. - მიხეილ ქავთარია. - თბ., 2012. - გვ.409-438[MFN: 26089]
სიწმინდის განახლების წესი და მისი დღესასწაული ვნების პარასკევს ქართული წყაროების მიხედვით // მწიგნობრობა ქართული : ტ. 14 : გრიგოლ ფერაძე წმინდა მღვდელმოწამე; მიქელ თპრხნიშვილი / ტომის შემდგ. - მიხეილ ქავთარია. - თბ., 2012. - გვ.439-448[MFN: 26090]
წმინდა ნინო - ქართლის განმანათლებელი // მწიგნობრობა ქართული : ტ. 14 : გრიგოლ ფერაძე წმინდა მღვდელმოწამე; მიქელ თპრხნიშვილი / ტომის შემდგ. - მიხეილ ქავთარია. - თბ., 2012. - გვ.449-461[MFN: 26091]
ახლად აღმოჩენილი ქართველთა მონასტერი ბეთლემში // მწიგნობრობა ქართული : ტ. 14 : გრიგოლ ფერაძე წმინდა მღვდელმოწამე; მიქელ თპრხნიშვილი / ტომის შემდგ. - მიხეილ ქავთარია. - თბ., 2012. - გვ.462-472[MFN: 26092]
დამოკიდებულება ეკლესიასა და სახელმწიფოს შორის საქართველოს სამეფოში // მწიგნობრობა ქართული : ტ. 14 : გრიგოლ ფერაძე წმინდა მღვდელმოწამე; მიქელ თპრხნიშვილი / ტომის შემდგ. - მიხეილ ქავთარია. - თბ., 2012. - გვ.473-494[MFN: 26093]
ქართველთა სამოციქულო ღვაწლი კავკასიის გადაღმა // მწიგნობრობა ქართული : ტ. 14 : გრიგოლ ფერაძე წმინდა მღვდელმოწამე; მიქელ თპრხნიშვილი / ტომის შემდგ. - მიხეილ ქავთარია. - თბ., 2012. - გვ.495-501[MFN: 26094]
ქრისტიანობა საქართველოში // მწიგნობრობა ქართული : ტ. 14 : გრიგოლ ფერაძე წმინდა მღვდელმოწამე; მიქელ თპრხნიშვილი / ტომის შემდგ. - მიხეილ ქავთარია. - თბ., 2012. - გვ.261-278[MFN: 26095]
ქართული პროფესიონალური მხატვრობის პირველი პეიზაჟები : რომანოზ გველესიანის დაზგური გრაფიკა = First landscapes of Georgian Professional Painting : Easel Graphic by Romanoz Gvelesiani // კონფერენცია ძველი და ახალი ქართული ხელოვნების საკითხებზე მემკვიდრეობა და თანამედროვეობა : ეძღვნება მერი კარბელაშვილის დაბადებიდან 85 წლისთავს : თეზისები / "მემკვიდრეობა და თანამედროვეობა", კონფერენცია ძველი და ახალი ქართული ხელოვნების საკითხებზე (2012, თბილისი); სარედ. საბჭო.:დ. თუმანიშვილი, ე. თუმანიშვილი, ნ. ებანოიძე. - თბ., 2012. - გვ.38-39. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენებზე (გვ.42)[MFN: 26096]
ასხვის საგნის როლი უახლოეს სახვით ხელოვნებაში = The Role of Representative Object in Visual Arts of Modernistic Period // კონფერენცია ძველი და ახალი ქართული ხელოვნების საკითხებზე მემკვიდრეობა და თანამედროვეობა : ეძღვნება მერი კარბელაშვილის დაბადებიდან 85 წლისთავს : თეზისები / "მემკვიდრეობა და თანამედროვეობა", კონფერენცია ძველი და ახალი ქართული ხელოვნების საკითხებზე (2012, თბილისი); სარედ. საბჭო.:დ. თუმანიშვილი, ე. თუმანიშვილი, ნ. ებანოიძე. - თბ., 2012. - გვ.39-40. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენებზე (გვ.50)[MFN: 26097]