ეკონომიკური რეფორმები და სახალხო მეურნეობა აჭარაში XX საუკუნის 20-30-იან წლებში : წარმოების ძირითად საშუალებათა ნაციონალიზაცია და სახალხო მეურნეობა აღდგენით წლებში (1921-1925) / ო. თურმანიძე // სამხრეთ-დასავლეთ საქართველოს ისტორიის ნარკვევები : აჭარა : ტ. 4 : 1921-1990 / ტომის ავტ.: ოთარ თურმანიძე; აბელ სურგულაძე; მურად ჩავლეიშვილი და სხვ.. - ბათუმი, 2012. - ISBN 978-9941-434-02-0. - გვ. 105-165[MFN: 28760]
ლინგვისტური "შემავსებლების" საკითხისათვის / თინათინ თურქია // XXVI რესპუბლიკური დიალექტოლოგიური სამეცნიერო სესია : მასალები, 2006 წ. 14-16 ნოემბერი / საქართველოს რესპ. დიალექტოლოგიური სამეცნ. სესია (26, 2006, თბილისი). - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-61-31-3. - გვ. 26-27[MFN: 28762]
ფილოლოგიური დაკვირვებანი : ჰურომანი უთრუთი, ავთანდილ გადინადირა, ღამე ყოველ / დ. კობიძე // ორიონი : საიუბილეო კრებული, მიძღვნილი აკაკი შანიძის დაბადების 80 წლისთავისადმი / შემდგ.: ტ. კასრაძე; ი. იმნაიშვილი და სხვ.. - თბილისი, 1967. - გვ. 200-213[MFN: 28763]
ბრძოლა საბჭოთა ხელისუფლების წინააღმდეგ აჭარაში : ანტისაბჭოთა გამოსვლები და მასობრივი რეპრესიები XX საუკუნის 20-30-იან წლებში : ანტისაბჭოთა მოძრაობა XX საუკუნის 20-იან წლებში / ო. თურმანიძე // სამხრეთ-დასავლეთ საქართველოს ისტორიის ნარკვევები : აჭარა : ტ. 4 : 1921-1990 / ტომის ავტ.: ოთარ თურმანიძე; აბელ სურგულაძე; მურად ჩავლეიშვილი და სხვ.. - ბათუმი, 2012. - ISBN 978-9941-434-02-0. - გვ. 166-190[MFN: 28764]
დარღვევები ფრაზეოლოგიზმების გამოყენებაში / მანანა ქაცარავა // თანამედროვე ქართული ენა : სახელმძღვ. უნ-ტის ბაკალავრიატის სტუდ. : (ნაკვ. 2): პრაქტიკული სტილისტიკა / მარინა კუხალაშვილი, თამარ ლომთაძე, მანანა მიქაძე და სხვ.; მანანა მიქაძის საერთო რედ.; აკ. წერეთლის სახელმწ. უნ-ტი. - ქუთაისი, 2008. - ISBN 978-99940-52-70-7. - გვ. 117-118[MFN: 28765]
აჭარა 1941-1945 წლებში : საბჭოთა კავშირ-გერმანიის ომის დასაწყისი : სამხედრო-სამობილიზაციო და თავდაცვითი ღონისძიებები / ს. ტაბაღუა // სამხრეთ-დასავლეთ საქართველოს ისტორიის ნარკვევები : აჭარა : ტ. 4 : 1921-1990 / ტომის ავტ.: ოთარ თურმანიძე; აბელ სურგულაძე; მურად ჩავლეიშვილი და სხვ.. - ბათუმი, 2012. - ISBN 978-9941-434-02-0. - გვ. 191-223[MFN: 28766]
აჭარა 1941-1945 წლებში : აჭარის წარგზავნილები ევროპის ხალხთა წინააღმდეგობის მოძრაობაში / ა. სურგულაძე // სამხრეთ-დასავლეთ საქართველოს ისტორიის ნარკვევები : აჭარა : ტ. 4 : 1921-1990 / ტომის ავტ.: ოთარ თურმანიძე; აბელ სურგულაძე; მურად ჩავლეიშვილი და სხვ.. - ბათუმი, 2012. - ISBN 978-9941-434-02-0. - გვ. 223-229[MFN: 28767]
აჭარის ეკონომიკური მდგომარეობა ომისშემდგომ აღდგენით წლებში : მშვიდობიანი ცხოვრების დასაწყისი და საბჭოთა ხელისუფლების ეკონომიკური პოლიტიკის ხასიათი 1946-1950 წლებში / ო. თურმანიძე // სამხრეთ-დასავლეთ საქართველოს ისტორიის ნარკვევები : აჭარა : ტ. 4 : 1921-1990 / ტომის ავტ.: ოთარ თურმანიძე; აბელ სურგულაძე; მურად ჩავლეიშვილი და სხვ.. - ბათუმი, 2012. - ISBN 978-9941-434-02-0. - გვ. 230-259[MFN: 28768]
ენის ფრაზეოლოგიურ საშუალებათა სტილური ფუნქციები / მარინა ქაცარავა // თანამედროვე ქართული ენა : სახელმძღვ. უნ-ტის ბაკალავრიატის სტუდ. : (ნაკვ. 2): პრაქტიკული სტილისტიკა / მარინა კუხალაშვილი, თამარ ლომთაძე, მანანა მიქაძე და სხვ.; მანანა მიქაძის საერთო რედ.; აკ. წერეთლის სახელმწ. უნ-ტი. - ქუთაისი, 2008. - ISBN 978-99940-52-70-7. - გვ. 110-113[MFN: 28769]