ლინგვისტური "შემავსებლების" საკითხისათვის / თინათინ თურქია // XXVI რესპუბლიკური დიალექტოლოგიური სამეცნიერო სესია : მასალები, 2006 წ. 14-16 ნოემბერი / საქართველოს რესპ. დიალექტოლოგიური სამეცნ. სესია (26, 2006, თბილისი). - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-61-31-3. - გვ. 26-27[MFN: 28762]
UDC:  811.353.1'282 + 811.353.1'38
ანოტაცია:  ფრაზეოლოგიზმები ქართული ენის დიალექტებში
საკვანძო სიტყვები:  დიალექტოლოგია; ქართული ენის დიალექტები; ფრაზეოლოგია.
1. კობიძე, დ.
ფილოლოგიური დაკვირვებანი : ჰურომანი უთრუთი, ავთანდილ გადინადირა, ღამე ყოველ / დ. კობიძე // ორიონი : საიუბილეო კრებული, მიძღვნილი აკაკი შანიძის დაბადების 80 წლისთავისადმი / შემდგ.: ტ. კასრაძე; ი. იმნაიშვილი და სხვ.. - თბილისი, 1967. - გვ. 200-213[MFN: 28763]
UDC:  811.353.1'38
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ენა; ფრაზეოლოგია.
ბრძოლა საბჭოთა ხელისუფლების წინააღმდეგ აჭარაში : ანტისაბჭოთა გამოსვლები და მასობრივი რეპრესიები XX საუკუნის 20-30-იან წლებში : ანტისაბჭოთა მოძრაობა XX საუკუნის 20-იან წლებში / ო. თურმანიძე // სამხრეთ-დასავლეთ საქართველოს ისტორიის ნარკვევები : აჭარა : ტ. 4 : 1921-1990 / ტომის ავტ.: ოთარ თურმანიძე; აბელ სურგულაძე; მურად ჩავლეიშვილი და სხვ.. - ბათუმი, 2012. - ISBN 978-9941-434-02-0. - გვ. 166-190[MFN: 28764]
UDC:  94(479.223)"1921-1937) + 321-64(479.223)"1921-1937"
შინაარსი:  მასობრივი რეპრესიები 20-30-იან წლებში
თემატიკა:  ისტორია; რეპრესიები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; აჭარის ისტორია; რეპრესიები აჭარაში.
1. ქაცარავა, მანანა
დარღვევები ფრაზეოლოგიზმების გამოყენებაში / მანანა ქაცარავა // თანამედროვე ქართული ენა : სახელმძღვ. უნ-ტის ბაკალავრიატის სტუდ. : (ნაკვ. 2): პრაქტიკული სტილისტიკა / მარინა კუხალაშვილი, თამარ ლომთაძე, მანანა მიქაძე და სხვ.; მანანა მიქაძის საერთო რედ.; აკ. წერეთლის სახელმწ. უნ-ტი. - ქუთაისი, 2008. - ISBN 978-99940-52-70-7. - გვ. 117-118[MFN: 28765]
ანოტაცია:  ფრაზეოლოგიზმები ქართულში
1. ტაბაღუა, ს.
აჭარა 1941-1945 წლებში : საბჭოთა კავშირ-გერმანიის ომის დასაწყისი : სამხედრო-სამობილიზაციო და თავდაცვითი ღონისძიებები / ს. ტაბაღუა // სამხრეთ-დასავლეთ საქართველოს ისტორიის ნარკვევები : აჭარა : ტ. 4 : 1921-1990 / ტომის ავტ.: ოთარ თურმანიძე; აბელ სურგულაძე; მურად ჩავლეიშვილი და სხვ.. - ბათუმი, 2012. - ISBN 978-9941-434-02-0. - გვ. 191-223[MFN: 28766]
UDC:  94(479.223)"1941-1945"
შინაარსი:  ეკონომიკის გადაყვანა სამხედრო რელსებზე, ფრონტისადმი დახმარება; აჭარის წარგზავნილთა მონაწილეობა ომის ფრონტებზე
ანოტაცია:  მეორე მსოფლიო ომი და აჭარა
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; აჭარა; ბათუმი; გერმანია; საბჭოთა კავშირი.
თემატიკა:  ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; აჭარის ისტორია.
1. სურგულაძე, ა.
აჭარა 1941-1945 წლებში : აჭარის წარგზავნილები ევროპის ხალხთა წინააღმდეგობის მოძრაობაში / ა. სურგულაძე // სამხრეთ-დასავლეთ საქართველოს ისტორიის ნარკვევები : აჭარა : ტ. 4 : 1921-1990 / ტომის ავტ.: ოთარ თურმანიძე; აბელ სურგულაძე; მურად ჩავლეიშვილი და სხვ.. - ბათუმი, 2012. - ISBN 978-9941-434-02-0. - გვ. 223-229[MFN: 28767]
ანოტაცია:  აჭარლები ევროპის ხალხთა პარტიზანულ მოძრაობაში
მოხსენიებული პირები:  კონცელიძე მ. (პარტიზანი); ვაჩეიშვილი ნიკოლოზ (პარტიზანი); ცუცქირიძე მიხეილ (პარტიზანი); წილოსანი ა. (პარტიზანი); ასათიანი შ. (პარტიზანი); შეყილაძე ვლადიმერ (პარტიზანი); ფარტენაძე მემედ.
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; აჭარა; იტალია; საფრანგეთი; პოლონეთი; ტექსელი.
აჭარის ეკონომიკური მდგომარეობა ომისშემდგომ აღდგენით წლებში : მშვიდობიანი ცხოვრების დასაწყისი და საბჭოთა ხელისუფლების ეკონომიკური პოლიტიკის ხასიათი 1946-1950 წლებში / ო. თურმანიძე // სამხრეთ-დასავლეთ საქართველოს ისტორიის ნარკვევები : აჭარა : ტ. 4 : 1921-1990 / ტომის ავტ.: ოთარ თურმანიძე; აბელ სურგულაძე; მურად ჩავლეიშვილი და სხვ.. - ბათუმი, 2012. - ISBN 978-9941-434-02-0. - გვ. 230-259[MFN: 28768]
UDC:  94(479.223)"1946-1950" + 33(479.223)"1946-1950" + 338(479.223)"1946-1950" + 656(479.223)"1946-1950" + 63(479.223)"1941-1950"
შინაარსი:  მრეწველობისა და ტრანსპორტის აღდგენა და განვითარება; ღონისძიებები სოფლის მეურნეობის აღდგენა-განვითარებისათვის
თემატიკა:  ისტორია; ეკონომიკა; მრეწველობა; ტრანსპორტი; სოფლის მეურნეობა.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; აჭარის ისტორია; ეკონომიკური მდგომარეობა აჭარაშხი; მრეწველობა აჭარაში; ტრასპორტის განვითარება აჭარაში; სოფლის მეურნეობა აჭარაში.
1. ქაცარავა, მარინა
ენის ფრაზეოლოგიურ საშუალებათა სტილური ფუნქციები / მარინა ქაცარავა // თანამედროვე ქართული ენა : სახელმძღვ. უნ-ტის ბაკალავრიატის სტუდ. : (ნაკვ. 2): პრაქტიკული სტილისტიკა / მარინა კუხალაშვილი, თამარ ლომთაძე, მანანა მიქაძე და სხვ.; მანანა მიქაძის საერთო რედ.; აკ. წერეთლის სახელმწ. უნ-ტი. - ქუთაისი, 2008. - ISBN 978-99940-52-70-7. - გვ. 110-113[MFN: 28769]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2872 | 2873 | 2874 | 2875 | 2876 | 2877 | 2878 | 2879 | 2880 | 2881 | 2882 |  შემდეგი »  ბოლო »»