საბჭოთა რეჟიმი / ავთანდილ სონღულაშვილი // ქართული ენა და ეროვნული უმცირესობა / ავთანდილ სონღულაშვილი. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-17-515-2. - გვ. 144-182[MFN: 29067]
ანოტაცია: რუსეთის ცარიზმის ანტიეროვნული პოლიტიკის, ეროვნული უმცირესობების, ქართული ენის პრობლემებისა და ქართველური ენების ჩამოყალიბების შესახებ საქართველოში
ქართული ენა და ევროპული ქარტია / ავთანდილ სონღულაშვილი // ქართული ენა და ეროვნული უმცირესობა / ავთანდილ სონღულაშვილი. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-17-515-2. - გვ. 205-215[MFN: 29068]
ანოტაცია: 1992 წელს ევროსაბჭოს წევრი ქვეყნების მიერ სტრასბურგში მიღებული "ევროპული ქარტია რეგიონულ და უმცირესობათა ენების შესახებ". საქართველოში მცხოვრები ეროვნული უმცირესობები და მათი უფლებები
ქართული ენა და ეროვნული თვითშეგნება / ავთანდილ სონღულაშვილი // ქართული ენა და ეროვნული უმცირესობა / ავთანდილ სონღულაშვილი. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-17-515-2. - გვ. 216-230[MFN: 29069]
ანოტაცია: ფერეიდნელ ქართველთა ეროვნული თვითშეგნება, 2003 წლის 14 აპრილს (ქართული ენის დღეს) ქალაქ ფერეიდუნშაჰრში (მარტყოფი) ჩატარებული ქართული ენის დაცვისადმი მიძღვნილი პირველი კონგრესი და იქ დაფუძნებული საზოგადოება "ირანელი ქართველები". ქართველი მწერლის ამბაკო ჭელიძისა და მისი მეუღლის სარას მოგონებები ფერეიდანში გატარებულ წლებზე და იქაურ ქართველებზე
ალექსი გორგიძე // საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სათავეებთან, 1922-2012 : ეძღვნება საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის 90-ე წლისთავს / შემდგ.: მიტროპოლიტი ა. ჯაფარიძე და სხვ.; სამეცნ. რედ. ა. ფრანგიშვილი; იბეჭდება სრ. საქ. კათოლიკოს-პატრიარქის ილია II ლოცვა-კურთხევით. - თბილისი, 2012. - ISBN 978-9941-20-061-8. - გვ. 127-130. - სტატიას ახლავს ფოტომასალა[MFN: 29070]
ილია ვეკუა // საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სათავეებთან, 1922-2012 : ეძღვნება საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის 90-ე წლისთავს / შემდგ.: მიტროპოლიტი ა. ჯაფარიძე და სხვ.; სამეცნ. რედ. ა. ფრანგიშვილი; იბეჭდება სრ. საქ. კათოლიკოს-პატრიარქის ილია II ლოცვა-კურთხევით. - თბილისი, 2012. - ISBN 978-9941-20-061-8. - გვ. 131-133. - სტატიას ახლავს ფოტომასალა[MFN: 29071]
ვიქტორ კუპრაძე // საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სათავეებთან, 1922-2012 : ეძღვნება საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის 90-ე წლისთავს / შემდგ.: მიტროპოლიტი ა. ჯაფარიძე და სხვ.; სამეცნ. რედ. ა. ფრანგიშვილი; იბეჭდება სრ. საქ. კათოლიკოს-პატრიარქის ილია II ლოცვა-კურთხევით. - თბილისი, 2012. - ISBN 978-9941-20-061-8. - გვ. 134-136. - სტატიას ახლავს ფოტო[MFN: 29072]
კონსტანტინე მარჯანიშვილი // საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სათავეებთან, 1922-2012 : ეძღვნება საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის 90-ე წლისთავს / შემდგ.: მიტროპოლიტი ა. ჯაფარიძე და სხვ.; სამეცნ. რედ. ა. ფრანგიშვილი; იბეჭდება სრ. საქ. კათოლიკოს-პატრიარქის ილია II ლოცვა-კურთხევით. - თბილისი, 2012. - ISBN 978-9941-20-061-8. - გვ. 137. - სტატიას ახლავს ფოტო[MFN: 29073]
ბორის ხვედელიძე // საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სათავეებთან, 1922-2012 : ეძღვნება საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის 90-ე წლისთავს / შემდგ.: მიტროპოლიტი ა. ჯაფარიძე და სხვ.; სამეცნ. რედ. ა. ფრანგიშვილი; იბეჭდება სრ. საქ. კათოლიკოს-პატრიარქის ილია II ლოცვა-კურთხევით. - თბილისი, 2012. - ISBN 978-9941-20-061-8. - გვ. 138-139. - სტატიას ახლავს ფოტომასალა[MFN: 29074]
ამბროსი რუხაძე // საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სათავეებთან, 1922-2012 : ეძღვნება საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის 90-ე წლისთავს / შემდგ.: მიტროპოლიტი ა. ჯაფარიძე და სხვ.; სამეცნ. რედ. ა. ფრანგიშვილი; იბეჭდება სრ. საქ. კათოლიკოს-პატრიარქის ილია II ლოცვა-კურთხევით. - თბილისი, 2012. - ISBN 978-9941-20-061-8. - გვ. 140-142. - სტატიას ახლავს ფოტომასალა[MFN: 29075]
დავით ავაზაშვილი // საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სათავეებთან, 1922-2012 : ეძღვნება საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის 90-ე წლისთავს / შემდგ.: მიტროპოლიტი ა. ჯაფარიძე და სხვ.; სამეცნ. რედ. ა. ფრანგიშვილი; იბეჭდება სრ. საქ. კათოლიკოს-პატრიარქის ილია II ლოცვა-კურთხევით. - თბილისი, 2012. - ISBN 978-9941-20-061-8. - გვ. 143-144. - სტატიას ახლავს ფოტო[MFN: 29076]