1. ჯავრიშვილი, კ.
ვახუშტის კვალდაკვალ / კ. ჯავრიშვილი // მე თბილისელი ვარ : [ნარკვევი / რად.: მ. ვარდოსანიძე]. - თბილისი, 1972. - გვ. 62-72[MFN: 30348]
UDC:  913(479.22)(092) + 911.2(479.22) + 551.44(479.22)
ანოტაცია:  ნარკვევი ძამის ხეობის გამოქვაბულების გამოკვლევის შესახებ
პერსონალია:  ბაგრატიონი ვახუშტი (გეოგრაფი).
თემატიკა:  გეოგრაფია; ფიზიკური გეოგრაფია; გამოქვაბულები.
საკვანძო სიტყვები:  ქარტველი გეოგრაფები; საქართველოს ფიზიკური გეოგრაფია; გამოქვაბულები საქართველში; ძამის ხეობის გამოქვაბულები.
1. ფერაძე, გოჩა
ქართული სამართლის ისტორიის რაინდი : წერილი ეძღვნება დავით ფურცელაძის დაბადებიდან 110 წლისთავს / გოჩა ფერაძე // სამართლისა და პოლიტიკური აზროვნების ისტორიის ნარკვევები : ტ.2: ეძღვნება იურიდ. მეცნ. დოქტ. დავით ფურცელაძის დაბადებიდან 110 წლისთავს / თინათინ წერეთლის სახელმწიფოსა და სამართლის ინსტიტუტი. - თბ., 2012. - ISBN 978-9941-10-678-1. - გვ.5-23[MFN: 30349]
UDC:  34(479.22) + 34(479.22)(092)
პერსონალია:  ფურცელაძე დავით (იურისტი).
თემატიკა:  სამართალი; ქართველი იურისტები.
1. ფურცელაძე, დავით
სანივთო სამართლის საკითხები : ივანე ჯავახიშვილის, ისიდორე დოლიძისა და ივანე სურგულაძის შრომებში / დავით ფურცელაძე // სამართლისა და პოლიტიკური აზროვნების ისტორიის ნარკვევები : ტ.2: ეძღვნება იურიდ. მეცნ. დოქტ. დავით ფურცელაძის დაბადებიდან 110 წლისთავს / თინათინ წერეთლის სახელმწიფოსა და სამართლის ინსტიტუტი. - თბ., 2012. - ISBN 978-9941-10-678-1. - გვ.24-51[MFN: 30350]
შინაარსი:  სანივთო სამართლის საკითხები აკადემიკოს ივანე ჯავახიშვილის შრომებში; სანივთო სამართლის საკითხები აკადემიკოს ისიდორე დოლიძის შრომებში; სანივთო სამართალის საკითხები ივანე სურგულაძის შრომებში
პერსონალია:  ჯავახიშვილი ივანე (ისტორიკოსი); დოლიძე ისიდორე (იურისტი); სურგულაძე ივანე (იურისტი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართული სამართლის ისტორია; სანივთო სამართალი.
1. აბრამიშვილი, ლალი
"ქრთამი ძველ ქართულ სამართალში" ; ლალი აბრამიშვილი // სამართლისა და პოლიტიკური აზროვნების ისტორიის ნარკვევები : ტ.2: ეძღვნება იურიდ. მეცნ. დოქტ. დავით ფურცელაძის დაბადებიდან 110 წლისთავს / თინათინ წერეთლის სახელმწიფოსა და სამართლის ინსტიტუტი. - თბ., 2012. - ISBN 978-9941-10-678-1. - გვ.52-189[MFN: 30351]
შინაარსი:  ქრთამის ცნებისათვის; ქრთამის ცნება ძველ ქართულ სამართალში; ქრთამის ცნება ძველ ლათინურ, ძველ ბერძნულ და ძველ ფრანგულ ენებში; ქრთამის ცნება ძველ რუსულ სამართალში; ქრთამის ცნება ძველ სომხურ სამართალში; ქრთამი საქართველოში მოქმედი სამართლის ძეგლების მიხედვით; ქრთამი ქართული საერო სამართლის წიგნების მიხედვით; ქრთამი ვახტანგ VI სამართლის წიგნის მიხედვით; ქრთამი ბექა-აღბუღას სამართლის წიგნების მიხედვით; ქრთამი "ბაგრატ კურაპალატის სამართლის წიგნისა" და მეფეთა-მეფის გიორგის "ძეგლისდების" მიხედვით; ქრთამი საქართველოში მოქმედი უცხოური სამართლის ძეგლების მიხედვით; ქრთამი ბერძნული სამართლის წიგნების მიხედვით; ქრთამი სომხური სამართლის მიხედვით; ქრთამი მოსეს სამართლის მიხედვით; ქრთამი ქართული კანონიკური სამართლის წიგნების მიხედვით; ქრთამი "მცირე სჯულის კანონის" მიხედვით; ქრთამი 1103 წლის საეკლესიო "ძეგლისწერის" მიხედვით; ქრთამი "კათალიკოსთა სამართლის" მიხედვით; ქრთამი კერძო სამართლებრივი აქტების მიხედვით; "უცოდველი ქრთამი"; "საცოდავი ძღვენი"; ტერმინები, რომლებიც ქრთამის მნიშვნელობით იხმარებოდნენ
საკვანძო სიტყვები:  ძველი სამართლის ძეგლები; ქრთამი.
1. ბერეკაშვილი, მინდია
საეკლესიო მმართველობა საქართველოში : (XX სუკუნის უკანასკნელი მეოთხედი) / მინდია ბერეკაშვილი // სამართლისა და პოლიტიკური აზროვნების ისტორიის ნარკვევები : ტ.2: ეძღვნება იურიდ. მეცნ. დოქტ. დავით ფურცელაძის დაბადებიდან 110 წლისთავს / თინათინ წერეთლის სახელმწიფოსა და სამართლის ინსტიტუტი. - თბ., 2012. - ISBN 978-9941-10-678-1. - გვ.190-204[MFN: 30352]
UDC:  348(479.22) + 27-772(479.22) + 27-732.3(479.22)
ანოტაცია:  1995 წელს ჩატარებული საქართველოს გაფართოებული XIII საეკლესიო კრების მიერ მიღებული ეკლესიის მართვა-გამგეობის დებულების განხილვა
თემატიკა:  საეკლესიო სამართალი; ეპარქიები; საეკლესიო კრებები.
საკვანძო სიტყვები:  საეკლესიო დებულება.
1. ბოსტაღანაშვილი, დავით
სახალხო (საოჯახო) ზედაშეს იურიდიული მნიშვნელობისათვის : ქიზიყის ჩვეულებითი სამართლის მიხედვით / დავით ბოსტაღანაშვილი // სამართლისა და პოლიტიკური აზროვნების ისტორიის ნარკვევები : ტ.2: ეძღვნება იურიდ. მეცნ. დოქტ. დავით ფურცელაძის დაბადებიდან 110 წლისთავს / თინათინ წერეთლის სახელმწიფოსა და სამართლის ინსტიტუტი. - თბ., 2012. - ISBN 978-9941-10-678-1. - გვ.205-210[MFN: 30353]
საკვანძო სიტყვები:  ჩვეულებითი სამართალი; ზედაშე.
1. ანანია (მიტროპოლიტი, ჯაფარიძე)
ძველი ქართული ლიტურგიკული ენა / ანანია ჯაფარიძე // დედაღვთისმშობელი - შემწე ქართულისა ენისა : ძვ. ქართ. საეკლესიო ენის ჩამოყალიბების საკითხისათვის / ანანია ჯაფარიძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-9019-1-1. - გვ. 46-47[MFN: 30354]